Pasaulyje

2021.08.23 21:40

Jokių moterų ir pramogų – Afganistano žiniasklaida jau siūlo vien Talibano propagandą

Frud Bezhan, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.08.23 21:40

Garsi naujienų laidų vedėja Shabnam Dawran yra vienas iš labiausiai atpažįstamų Afganistano veidų.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Tačiau netrukus po to, kai rugpjūčio 15 d. Talibanas užėmė Afganistano sostinę, jai buvo pranešta apie atleidimą iš darbo ir kartu su kitomis kolegėmis moterimis liepta „eiti namo“.

Rugpjūčio 17 d. Afganistano radijo ir televizijos studijoje (RTA) Kabule jos vietą užėmė talibų kovotojas, kuris baltos Talibano vėliavos fone greitakalbe skaitė kovotojų grupuotės vadovybės pareiškimus.

„Kai pasikeitė sistema, norėjau dirbti, – rugpjūčio 18 dieną socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame įraše prisipažino valstybinėje žiniasklaidos priemonėje dirbusi Sh. Dawran. – Man ir dabar netrūksta drąsos, tačiau, deja, nėra leidžiama [dirbti]“.

„Mano kolegoms vyrams pavyko užeiti į redakciją, tačiau man buvo pagrasinta ir pasakyta, kad negaliu tęsti darbo, nes pasikeitė sistema, – vaizdo įraše pridūrė ji. – Jei pasaulis girdi mano balsą, jis turėtų mums padėti, nes mūsų gyvybei gresia pavojus“.

Klestinti Afganistano žiniasklaida buvo laikoma vienu didžiausių laimėjimų per pastaruosius 20 metų po to, kai 2001 m. buvo nuverstas nepriklausomą mediją draudęs Talibano režimas.

Šiuo metu Afganistane veikia apie 170 radijo stočių, daugiau nei 100 laikraščių ir dešimtys televizijos kanalų. Valdant Talibanui veikė tik valstybinis radijas – Talibano Šarijos balsas, daugiausia transliavęs kvietimus maldai ir religinius mokymus.

Tačiau jau dabar galima įžiūrėti grėsmingų ženklų, liudijančių apie fundamentalistinės islamistų grupės ketinimus stoti į kovą su spaudos laisve.

Valstybinė televizija šiuo metu transliuoja Talibano pranešimus, ištraukas iš Korano ir musulmoniškus pamokslus. Privatūs televizijos kanalai iš savo programų pašalino populiariąsias muzikos ir pramogų laidas, vakarietiško stiliaus žaidimų šou ir užsienyje sukurtus serialus.

Visgi per didžiausią privatų televizijos kanalą „Tolo TV“ žurnalistei moteriai pavyko tiesiogiai pakalbinti Talibano atstovą.

„Tolo TV“ žurnalistė taip pat rengė tiesioginius reportažus iš Kabulo gatvių.

Tačiau kol kas lieka neaišku, ar tai buvo vienetiniai atvejai, ar dėsningumai, liudijantys apie tam tikrus pokyčius Talibano požiūryje į nepriklausomą žiniasklaidą ir ne namuose dirbančias moteris, ką iki šiol ši kovotojų grupuotė griežtai draudė.

Perėmęs valdžią Kabule, Talibanas bandė kurti kiek nuosaikesnį įvaizdį ir pažadėjo ginti laisvą spaudą bei moterų teises, nors ir islamo mokymo ribose.

Rugpjūčio 17 d. Talibano atstovas spaudai Zabiullah Mujahidas sakė, kad grupuotės valdymas bus „teigiamai kitoks“ nei 1996–2001 m., kai žiaurusis režimas pasižymėjo moterų priespauda, etninių ir religinių mažumų žudynėmis ir muzikos, televizijos bei daugelio sporto rungčių draudimais.

Pirmoje Talibano spaudos konferencijoje po miesto užėmimo Z. Mujahidas sakė, kad privati žiniasklaida „išliks nepriklausoma“, tačiau žurnalistai „savo darbe neturėtų prieštarauti nacionalinėms vertybėms“. Jis taip pat sakė, kad talibai yra „pasiryžę leisti moterims dirbti pagal islamo principus“, nepaaiškindamas, ką tai galėtų reikšti.

Visgi kyla rimtų abejonių, ar Talibanas liks ištikimas savo retorikai.

Už Kabulo, atokiau nuo pasaulio akių, griežtieji talibai uždraudė nepriklausomą spaudą.

Įvairiuose karo niokojamos šalies miestuose ir rajonuose kovotojų grupuotė priverstinai uždarė dešimtis vietinių radijo stočių, laikraščių ir transliuotojų.

Kitos žiniasklaidos priemonės pačios likvidavosi, baimindamosi Talibano represijų, daugelis jų žurnalistų slapstosi arba pasitraukė į pogrindį. Talibanas kaltinamas per pastaruosius keletą metų nužudęs dešimtis žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų.

Tos kelios žiniasklaidos priemonės, kurioms buvo leista tęsti darbą, buvo verčiamos skelbti Talibano propagandą. Joms buvo uždrausta transliuoti muziką ar moterų balsus. Naujienų pranešimus pakeitė Talibano patvirtinti pranešimai, ištraukos iš Korano ir religiniai pamokslai.

Jau dabar talibai grąžino daugelį represinių įstatymų ir didesne dalimi grįžo prie ankstesniam jų valdymui būdingos politikos.

Talibano valdymo metu Afganistano moterys buvo verčiamos apsimuturiuoti nuo galvos iki kojų, joms buvo draudžiama dirbti ne namuose, mergaitėms buvo smarkiai apribota teisė į mokslą ir reikalaujama, kad iš namų išeinanti moteris būtų lydima giminaičio vyro.

Tuo tarpu vyrams buvo draudžiama kirpti ar skusti barzdas, jie buvo verčiami melstis penkis kartus per dieną.

Talibanas taip pat įvedė griežtą Šariato teisę, už tam tikrus nusikaltimus numatančią galūnių amputacijas ir užmėtymą akmenimis.

Pastarosiomis savaitėmis ar mėnesiais Talibano perimtose Afganistano teritorijose gyvenantys žmonės teigia, kad daugelis šių įstatymų ir taisyklių buvo grąžinti, nepaisant grupės narių nuolat kartojamų pareiškimų, kad Talibanas pasikeitė ir griežti ribojimai nebebus taikomi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt