Pasaulyje

2021.05.23 21:14

Nausėda apie Minsko režimo nutupdytą „Ryanair“ lėktuvą: tai valstybinis terorizmo aktas

atnaujinta 23.00
LRT.lt, Jūratė Skėrytė, BNS2021.05.23 21:14

Sekmadienį Baltarusijos režimas nutupdė šalies oro erdvėje buvusį iš Atėnų į Vilnių skridusį „Ryanair“ lėktuvą. Prezidentas Gitanas Nausėda ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tai pavadino valstybinio terorizmo aktu.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu teigia, kad tai beprecendentis įvykis.

Anot jo, pirminiai duomenys rodo, kad opozicijos žurnalistas Ramanas Pratasevičius buvo sekamas KGB ir pasinaudojant melaginga informacija apie sprogmenų buvimą lėktuve, vėliau apie incidentą orlaivyje, lėktuvas buvo priverstas nutūpti Minske.

Pirmadienį šį klausimą kelti Europos Vadovų Taryboje žadėjo kelti G. Nausėda.

„Tai reikia vertinti kaip žmogaus pagrobimą, pasinaudojant karine jėga ir melagingais kaltinimais“ – sako Lietuvos prezidentas.

Jis pažymėjo, kad tai sukėlė grėsmę keleivių gyvybiams, civilinei aviacijai. „Brutalus aktas privalo būti įvetrtintas visu griežtumu“ – sakė G Nausėda.

Anot jo, Baltarusijos režimo atakos prieš opoziciją tapo sistemingos ir primena įgyvendinamą planą.

„Atėjo laikas pasakyti, kad toliau tai tęstis nebegali. Atėjo laikas baigti su režimu bendrauti tik deklaracijomis ir pagrūmojimais, reikia labai konkrečių priemonių, kurios padėtų pakeisti režimo elgesį. Priešingu atveju teks konstatuoti, kad mes turime pašonėje itin grėsmingą kaimyną, kuris nepaiso jokių tarptautinių ne tik teisės, bet ir moralinių, žmogiškumo normų. Ir su tuo mes taikstytis negalime“ – sakė prezidentas.

Su G. Landsbergiu prezidentas teigia aptaręs situacijos vertinimą ir Lietuvos tolesnius veiksmus. „Pirmiausiai kreipiamės su reikalavimu paleisti R. Pratasevičių. Antra, jei tai nebus padaryta, kalbėsime apie labai rimtas sankcijas, kurios yra ir ES dispozicijoje, bet yra ir kitų sankcijų, priemonių, kurios galėtų būti pritaikytos režimui. Įskaitant ir tai, kad baltarusijos oro erdvė būtų pripažinta nesaugia civilinei aviacijai. Įskaitant tai, kad „Belavia“ lėktuvai netektų teisės leistis ES ir NATO (šalių) oro uostuose“, – sakė G. Nausėda.

Incidentą jis pavadino valstybinio terorizmo aktu, kuris Europos Sąjungos (ES) valstybių vadovams parodė tikrąjį Baltarusijos režimo veidą. Taip pat Lietuvos vadovas pažymėjo, kad ateityje tokiems incidentams privaloma užkirsti kelią.

G. Landsbergis sakė, kad šįkart Baltarusijos režimas teroristinį aktą vykdė ne tik prieš prodemokratinę baltarusių opoziciją, bet ir prieš 12-os ES valstybių piliečius bei 6-ių ne ES valstybių piliečius.

Prezidentas pažymėjo neturintis informacijos, kad Baltarusijos pajėgos grasino numušti lėktuvą, tačiau lėktuvas perėmimo metu jau esą buvo pradėjęs leidimosi Vilniuje manevrą, tačiau dar buvo Baltarusijos oro erdvėje. G. Nausėda nekomentavo, ar Baltarusijoje liko daugiau lėktuvo keleivių, tačiau patvirtino, kad R. Pratasevičius ir jo draugė buvo išlaipinti.

Vėlų vakarą įvyko G. Landsbergio ir JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo Europos reikalams Phil Reeker pokalbis. „Pokalbio metu buvo aptarta, kad šis beprecedentis įvykis turi sulaukti tvirto transatlantinio atsako“, – sakė užsienio reikalų ministras.

G. Landsbergis sekmadienio vakarą aptarė padėtį ir su ES Vyriausiuoju įgaliotiniu užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepu Borreliu, teigiama ministerijos pranešime žiniasklaidai. „Lietuva mano, kad Baltarusijos oro erdvė yra nebesaugi. Ir joje nebeturėtų vykti jokie skrydžiai“, – tokią Lietuvos poziciją G. Landsbergis perdavė ES diplomatijos vadovui J. Borrelliui.

Lietuva paragino partneres parengti bendrą ES pareiškimą, pripažinti šį incidentą kaip Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO – International Civil Aviation Organisation) taisyklių pažeidimą ir svarstyti bendrą ES rekomendaciją vengti Baltarusijos oro erdvės ateityje bei suspenduoti Baltarusijos narystę ICAO.

„Atsakas tikrai bus ir jis tikrai bus griežtas“, – sakė G. Landsbergis. Ministras dėkojo už keleivių suteiktą informaciją apie įvykius, todėl žinoma tik tai, kad R. Pratasevičių iš oro uosto keleivių salės išsivedė neuniformuoti asmenys, tikėtina, saugumo pareigūnai.

Pirminiais duomenimis, R. Pratasevičius Lietuvoje gyveno turėdamas nacionalinę vizą. Anot G. Landsbergio, pirminiais duomenimis, jis neprašė, kad Lietuva jam suteiktų prieglobstį.

„Manau, kad rytoj vyksiantis Europos Vadovų Tarybos posėdis turėtų labai aiškiai pareikšti griežčiausią atsakyti ir pareikalauti, kad sulaikytas žurnalistas būtų nedelsiant paleistas ir grąžintas į Lietuvą“, – teigė užsienio reikalų ministras.

Jis sakė sekmadienį bendravęs su visų ES šalių, kurių piliečiai skrido minėtu „Ryanair“ lėktuvu, diplomatais ir ragino juos iškviesti Baltarusijos atstovus bei pareikalauti nedelsiant paleisti keleivius.

„Kreipiausi į prokuratūrą prašydamas pradėti tyrimą dėl galimo lėktuvo užgrobimo“, – sakė G. Landsbergis, pabrėžęs, kad tai padėtų atsakyti į daugelį klausimų.

Ministerija perdavė laikinajam Baltarusijos ambasados reikalų patikėtiniui griežtą Lietuvos Vyriausybės poziciją, smerkiančią režimo elgesį.

Ministras teigia bendravęs su 12 sąjungininkų Užsienio reikalų ministrais ar kitais ministerijų atstovais ir prašė koordinuotai išsiųsti iš šalių Baltarusijos diplomatus.

Ministras patvirtino turintis informaciją, kurią paskelbė opozicionierius Pavelas Latuško, kad Minske į lėktuvą nebeįsėdo 2 baltarusiai ir 4 Rusijos piliečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt