Pasaulyje

2021.04.23 14:02

Solidarizuodamasi su Čekijos valstybe Lietuva išsiunčia du Rusijos diplomatus

atnaujinta 14.47
LRT.lt, BNS, Jūratė Skėrytė, ELTA2021.04.23 14:02

Baltijos šalių užsienio reikalų ministerijos paskelbė, kad išsiunčia Rusijos diplomatus iš valstybių diplomatinių atstovybių. Lietuva išsiųs 2, o Latvija ir Estija – po 1 diplomatą iš Rusijos.

Apie tokį sprendimą specialioje spaudos konferencijoje informavo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Landsbergis: solidarizuodamasi su Čekija, Lietuva išsiunčia du Rusijos ambasados darbuotojus iš šalies

„Šiandien, balandžio 23 dieną, į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją iškviestas Rusijos Federacijos Lietuvoje atstovas, jam buvo įteikta nota, skelbianti du Rusijos Federacijos darbuotojus už veiklą, nesuderinamą su diplomatų statusu, nepageidaujamais asmenis Lietuvoje, nurodant jiems išvykti iš Lietuvos per septynias dienas“, – pranešė ministras.

Kaip teigė G. Landsbergis, Lietuva iš šalies išsiųs du diplomatus iš Rusijos.

„Abu jie turėjo diplomatinį rangą“, – sakė G. Landsbergis.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pridūrė, kad šie du asmenys vykdė žvalgybinę veiklą.

„Latvijos ir Estijos kolegos išsiųs po vieną darbuotoją, kurie vykdė žvalgybinę veiklą“, – specialioje spaudos konferencijoje tikino G. Landsbergis.

Lietuvos užsienio reikalų ministras patikino, kad kalbėjosi ir su kitomis Europos valstybėmis dėl galimų jų diplomatų atšaukimų.

Anot G. Landsbergio, taip reiškiamas visiškas palaikymas Čekijai. Lietuvos ambasada Maskvoje pažadėjo pagalbą čekams, ten likus mažai dirbančiųjų.

Europos Sąjunga dar ketvirtadienį išreiškė solidarumą su Čekija, tęsiantis jos diplomatiniam ginčui su Rusija, bet paneigė, kad Briuselis nesiima jokių konkrečių veiksmų Maskvos atžvilgiu.

Įtampa tarp abiejų šalių išaugo, Prahai apkaltinus Rusijos slaptąsias tarnybas 2014 metais surengus aukų pareikalavusį sprogdinimą viename Čekijos ginklų sandėlyje ir išsiuntus 18 rusų diplomatų.

Rusija savo ruožtu liepė išvykti 20 Čekijos ambasados darbuotojų, o Praha paskelbė Maskvai ultimatumą, perspėdama, kad gali išsiųsti iš šalies daugiau rusų diplomatų, nebent išsiųstiems čekams bus leista grįžti prie darbo.

Galiausiai ketvirtadienį Čekija pareiškė, kad Rusijai teks sumažinti savo darbuotojų ambasadoje Prahoje skaičių, o Maskva teigė, kad šis Prahos žingsnis neliks be atsako.

Praha šią savaitę taip pat paprašė Europos Sąjungos ir NATO partnerių iš solidarumo išsiųsti rusų diplomatų.

Solidarizuodamasi su Čekija, Latvija išsiunčia Rusijos diplomatą

Latvija, solidarizuodamasi su Čekija, išsiunčia Rusijos diplomatą. Tai penktadienį pranešė Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius.

„Solidarizuodamasi su mūsų sąjungininkais čekais ir reaguodama į Vienos konvencijos pažeidimą, Latvija priėmė sprendimą išsiųsti Rusijos diplomatą, – parašė jis tviteryje. – Latvija nepakęs ardomosios veiklos savo teritorijoje, taip pat savo partnerių ir sąjungininkų teritorijoje“.

Sprendimas taip pat grindžiamas abipusėmis konsultacijomis su Europos Sąjungos ir NATO sąjungininkais ir atsakingų Latvijos institucijų pateikta informacija.

Latvija sako esanti suinteresuota kurti santykius su Rusija, remdamasi abipuse pagarba, tarptautine teise ir Vienos konvencijoje dėl diplomatinių santykių nustatytais principais. Rusijos veiksmai ilgą laiką įrodė sisteminius tokių principų pažeidimus ir kenkimą saugumo situacijai bei jos destabilizavimą, nurodo Ryga.

Apie šį sprendimą buvo informuotas Rusijos ambasados Latvijoje laikinasis reikalų patikėtinis Vadimas Vasiljevas.

Slovakija išsiuntė tris diplomatus

Slovakija nusprendė išsiųsti tris rusų diplomatus, ketvirtadienį pranešė šalies premjeras Eduardas Hegeris, tebesitęsiant diplomatiniam ginčui tarp kaimyninės Čekijos ir Rusijos.

„Trys Rusijos diplomatinės misijos atstovai privalo baigti savo veiklą Slovakijoje ir palikti šalį per septynias dienas“, – pareiškė E. Hegeris.

Slovakų ministras pirmininkas sakė, kad šalis priėmė tokį sprendimą „po pastarųjų įvykių Čekijoje ir nuodugniai įvertinusi mūsų žvalgybos tarnybų, glaudžiai bendradarbiaujančių su mūsų sąjungininkų žvalgybos tarnybomis, informaciją“.

„Tai nebuvo tuščias gestas; veikiau mūsų veiksmai buvo pagrįsti informacija, gauta iš mūsų žvalgybos tarnybos ir partnerių žvalgybos tarnybų“, – žurnalistams sakė gynybos ministras Jaroslavas Nadas.

„Šių trijų asmenų atveju jų veikla viršijo nustatytas taisykles tarptautinėje aplinkoje“, – sakė J. Nadas.

Rusija savo ruožtu pareiškė, kad atsakys į minėtą Bratislavos žingsnį

„Mes esame labai nusivylę nedraugiškais Bratislavos, kuri nusprendė parodyti pseudosolidarumą su Praha dėl sufabrikuotos bylos, veiksmais“, – žurnalistams sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

„Mūsų atsako ilgai laukti neteks“, – pabrėžė ji.

Penki Lenkijos ambasados Rusijoje darbuotojai paskelbti nepageidaujamais asmenimis

Rusija penkis Lenkijos ambasados Maskvoje darbuotojus paskelbė persona non grata ir nurodė jiems išvykti iš šalies iki gegužės 15 dienos imtinai, penktadienį paskelbė rusų Užsienio reikalų ministerija.

„Imdamasi atsakomųjų priemonių į provokacinius Lenkijos veiksmus dėl rusų diplomatų išsiuntimo ir remdamasi abipusiškumo principu, ministerija paskelbė persona non grata penkis Lenkijos Respublikos pasiuntinybės Rusijos Federacijoje darbuotojus. Jie Rusijos Federacijos teritoriją turi palikti iki 2021 metų gegužės 15 dienos pabaigos“, – sakoma pranešime Užsienio reikalų ministerijos svetainėje.

Pranešime nurodoma, kad Lenkijos pasiuntiniui Maskvoje Krzysztofui Krajewskiui ministerijoje buvo pareikštas griežtas protestas dėl Rusijos pasiuntinybės Lenkijoje trijų darbuotojų paskelbimo nepageidaujamais asmenimis vadovaujantis „absurdišku solidarumo su Jungtinėmis Valstijomis pretekstu“.

„Tai dar vienas patvirtinimas, kad Varšuva sąmoningai vykdo tolesnio mūsų dvišalių santykių... griovimo kursą. Lenkijos valdžios pastangomis pastaraisiais metais kontaktai su Rusija buvo faktiškai įšaldyti, pradėtas gėdingas karas su sovietiniais paminklais, bandoma žlugdyti rusų energetinius projektus, vykdoma plataus masto antirusiška informacinė kampanija, klastojama istorija, be galo tęsiamos antirusiškos Vakarų sankcijos“, – pranešime rašė ministerija.

Balandžio 15 dieną Lenkija paskelbė išsiunčianti tris Rusijos diplomatus dėl, anot Varšuvos, Maskvos vykdomų priešiškų veiksmų.

Anksčiau tą pačią dieną panašų žingsnį atliko Jungtinės Valstijos, paskelbusios, kad išsiunčia 10 Rusijos diplomatų.

Lenkijos užsienio reikalų ministerijos pranešime buvo reiškiamas „visiškas solidarumas“ su Vašingtonu ir pabrėžiama, kad „sprendimai, priimti ir suderinti sąjungininkų, yra tinkamiausias atsakas į Rusijos Federacijos priešiškus veiksmus“.

„Tokio sprendimo pagrindas buvo šių asmenų diplomatinio statuso pažeidimai ir Lenkijos Respublikai kenkiantys veiksmai“, – tuomet rašė ministerija.

Balandžio 16-ąją Rusija pranešė, kad išsiųs iš šalies penkis lenkų diplomatus, atsakydama į Varšuvos sprendimą išsiųsti tris rusų diplomatus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.