Pasaulyje

2021.01.25 17:18

Žiniasklaida: Baltijos šalys grasina blokuoti ES pagalbos fondą, jei neliks pinigų „Rail Baltica“ projektui

atnaujinta 19.58
LRT.lt2021.01.25 17:18

Baltijos šalys grasina blokuoti ES koronaviruso pagalbos fondo priėmimą, jei Bendrija nesutiks skirti lėšų „Rail Baltica“ projektui skelbia „Politico“.

Lietuva, Latvija ir Estija tikėjosi gauti 1,4 mlrd. eurų „Rail Balticos“ projekto įgyvendinimui, pagal Bendrijos paskelbtą ilgametį biudžeto projektą, tačiau panašu, kad Europos Parlamentas nori priešintis tokiems Baltijos šalių planams.

Norėdamas užsitikrinti finansinę paramą minėtam projektui, Baltijos šalys ketina stabdyti Bendrijos 750 mlrd. eurų vertės koronaviruso atsigavimo fondo projektą.

Trys Baltijos šalių lyderiai: Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, Latvijos premjeras Krišjānis Kariņš ir buvęs Estijos premjeras Juri Ratas sausio 18 dieną parašė laišką Europos Tarybai šiuo metu pirmininkaujančios Portugalijos premjerui Antonio Costai, prašydami, kad vykstančiose derybose dėl finansavimo transportui, būtų išsaugotas lyderių įsipareigojimas skirti 1,4 mlrd. eurų „Rail Baltica“ projektui.

Esą tai užtikrintų, kad susitarimas dėl bendro Bendrijos skolinimosi ir paskolų išmokėjimo, būtų „priimtas be trukdžių“ rašoma laiške, kurį matė matė „Politico“.

Kaip LRT.lt portalui teigė prezidento komunikacijos grupė, Baltijos šalys ragina Portugalijos ministrą pirmininką derybose laikytis pozicijos, kad visi su ES daugiamečiu biudžetu susiję reglamentai turi atitikti EVT išvadas

„Portugalija šiuo metu pirmininkauja ES Tarybai ir jai atstovauja vykstančiose tarpinstitucinėse derybose su Europos Parlamentu, nuo kurių priklausys Daugiametės finansinės programos įgyvendinimas. Prezidentas kartu su Latvijos ir Estijos lyderiais kreipėsi į Portugalijos ministrą pirmininką, ragindami derybose laikytis pozicijos, kad visi su daugiamečiu ES biudžetu susiję teisės aktai, taip pat ir Europos infrastruktūros tinklų priemonės reglamentas, turi atitikti 2020 m. liepos 21 d. Europos Vadovų Tarybos (EVT) išvadas. Baltijos šalys visus 2021-2027 m. ES finansinius dokumentus laiko vienu paketu, kuris turi atspindėti ES valstybių narių pasiektą sudėtingą kompromisą ir negali būti radikaliai keičiamas“, – rašoma pateiktame atsakyme.

Bendram skolinimuisi per Nuosavų išteklių sprendimų mechanizmą turi pritarti visos ES narės, tik tada Bendrija galėtų naudotis atsigavimo fondu.

Šis bendras Baltijos šalių sprendimas blokuoti sukurtą koronaviruso pagalbos paketą primintų Vengrijos ir Lenkijos bandymus stabdyti įstatymų projektą, ginčijantis su Bendrija dėl teisės viršenybės principų, pažymi „Politico“.

Praėjusią liepą Europos Vadovų Taryba susitarė dėl 1,4 mlrd. paramos geležinkelio jungtims, tiesiogiai neįvardinant „Rail Baltica“ projekto. Tačiau dabar situacija yra pasikeitusi dėl naujų techninių taisyklių, kurios įtvirtintos specialiame „Europos infrastruktūros tinklų priemonės“ projekte, kuriam skirta 28,4 mlrd. eurų.