Pasaulyje

2016.01.04 18:54

Lenkija: siūlo mainyti ES teises į NATO saugumą?

Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis pakartojo, kad pasisako prieš Didžiojoje Britanijoje gyvenančių tėvynainių diskriminavimą, Londonui siekiant mažinti išmokas atvykėliams iš Rytų Europos. 

Tačiau W. Waszczykowskis nepaneigė komentarų audrą išvakarėse sukėlusios savo citatos naujienų agentūrai „Reuters“ duotame interviu, kad Varšuva persvarstytų savo poziciją, jei mainais Londonas paremtų Lenkijos siekį dislokuoti prie sienos su Rusija rimtų gynybinių pajėgumų.

Kai prieš mėnesį Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas atvyko įtikinėti Lenkijos, kad ši neprieštarautų jo planams riboti dosnias socialines išmokas imigrantams, Varšuva ir neslėpė, kad tam nepritars. 

D. Cameronui tai – esminis klausimas, artėjant referendumui dėl Britanijos narystės Europos Sąjungoje. Jis siekia, kad šalį per dešimtmetį užplūdę migrantai iš rytinių Europos Sąjungos šalių išmokas galėtų gauti tik po ketverių metų, bet toks vienų Europos Sąjungos piliečių diskriminavimas prieš kitus prieštarauja bendrijos teisei. Lenkija, kurios piliečių Britanijoje itin daug, pakartojo tam nepritarianti.

„Mes niekada nepritarėme jokiam skirstymui Didžiojoje Britanijoje su britų piliečiais elgtis vienaip, o kitaip su tais, kurie atvyko į Didžiąją Britaniją ten dirbti ir gyventi. Tai aiški pozicija, kurią perdavėme Britanijos vyriausybei“, – pareiškė W. Waszczykowskis.

Tačiau ir ministras, ir jo vadovaujama ministerija naktį išplatintame pareiškime nepaneigė vienos esminės citatos išskirtiniame interviu naujienų agentūrai „Reuters“ – kad diskriminavimui Varšuva nepritaria, nebent Britanija mums iš tiesų veiksmingai padėtų dėl Lenkijos gynybos siekių Varšuvos viršūnių susitikime.

Jei ministras iš tiesų taip kalbėjo, šitoks sandėrio siūlymas – pro pirštus žiūrėti į Europos Sąjungos taisyklių taikymą, kad NATO pagaliau rimtai imtųsi taikyti savąsias taisykles, neturi precedento.

 Po pusmečio priimsianti NATO viršūnių susitikimą, Varšuva siekia, kad Aljansas įsipareigotų savo Rytuose dislokuoti nebe simbolines, o rimtas pajėgas, kurios atgrasytų Rusiją. Britanija galėtų paremti Lenkijos lūkesčius, „Reuters“  cituoja ministrą. Pirmadienį W. Waszczykowskis išsisuko nuo klausimo apie galimus mainus.

„Ne ne, kaip tik ir sakau, kad su tuo nesutinkame. Gali būti, kad Britanijos vyriausybė nuspręs išmokas mažinti. Jei jos mažinamos visiems Jungtinės Karalystės gyventojams, žinoma, negalime kištis. Mūsų atsakas yra mūsų programa remti Lenkijos vaikus – grynaisiais išmokėti po 500 zlotų šeimoms su vaikais. Mūsų programa yra didinti atlyginimus Lenkijoje, kad skatintume žmones grįžti, užuot emigravus“, – sakė Lenkijos užsienio reikalų ministras.

Būtent dėl šios savo socialinės programos Lenkijos dešiniųjų vyriausybė stojo į kovą prieš Konstitucinį tribunolą, kuris galėtų dosnius pažadus paskelbti nekonstituciniais.