Pasaulyje

2020.09.15 19:23

Baltuosiuose rūmuose – istorinis Izraelio, Bahreino ir JAE susitarimas: Trumpas gyrė „naują Artimųjų Rytų aušrą“

atnaujinta 20.44
BNS2020.09.15 19:23

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį gyrė „naujų Artimųjų Rytų aušrą“, Jungtiniams Arabų Emyratams bei Bahreinui ruošiantis Baltuosiuose rūmuose pasirašyti su Izraeliu susitarimus dėl santykių normalizavimo.

„Po dešimtmečius trukusio susiskaldymo ir konfliktų mes žymime naujų Artimųjų Rytų aušrą“, – prasidedant pasirašymo ceremonijai šimtams susirinkusiųjų sakė D. Trumpas.

„Mes šią popietę pakeisime istorijos eigą“, – pareiškė jis.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu, pakviestas pasirašyti susitarimų su Bahreino ir JAE užsienio reikalų ministrais, antrino D. Trumpui ir pavadino ceremoniją istoriniu lūžio tašku.

„Ši diena yra istorijos ašis, ji skelbia naują taikos aušrą“, – per ceremoniją sakė B. Netanyahu.

„Ši taika ilgainiui išsiplės įtraukdama kitas arabų valstybes. Galų gale, tai gali visiems laikams užbaigti arabų ir Izraelio konfliktą“, – pridūrė jis.

Kreipdamasis į susirinkusiuosius JAE užsienio reikalų ministras Abdullah bin Zayedas al asmeniškai padėkojo B. Netanyahu už „taikos pasirinkimą ir palestiniečių teritorijų aneksijos sustabdymą“.

D. Trumpas antradienį pareiškė, kad dar „penkios ar šešios“ arabų šalys ketina sutikti normalizuoti santykius su Izraeliu, analogiškus susitarimus su žydų valstybe pasiekus Jungtiniams Arabų Emyratams bei Bahreinui.

„Mes esame labai toli nuėję su maždaug penkiomis šalimis – dar penkiomis šalimis“, – sakė D. Trumpas, prieš susitarimų su JAE ir Bahreinu pasirašymo ceremoniją Ovaliajame kabinete priėmęs Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu.

„Labai greitai turėsime bent penkias ar šešias šalis, mes jau kalbamės su jomis“, – tvirtino jis.

D. Trumpas neįvardijo tų šalių, tačiau per atskiras dvišales derybas su JAE užsienio reikalų ministru Abdullah bin Zayedu al Nahyanu užsiminė, kad tarp jų gali būti Saudo Arabija.

„Turėjome puikias derybas su Saudo Arabija“, kalbėjo JAV vadovas, pridūręs, kad mano, jog ji neturi išankstinių nusistatymų.

Prieš pasirašymo ceremoniją D. Trumpas taip pat susitiko su Bahreino užsienio reikalų ministru Abdullatifu al Zayani.

Artimiesiems Rytams šie vadinamieji Abraomo susitarimai reiškia reikšmingą dešimtmečius trukusio status quo, kai arabų šalys bandė išlaikyti vieningą poziciją prieš Izraelį dėl jo elgesio su palestiniečiais, pasikeitimą.

„Po dešimtmečius trukusio susiskaldymo ir konfliktų mes žymime naujų Artimųjų Rytų aušrą“, – prasidedant pasirašymo ceremonijai sakė D. Trumpas.

Jausdami, kad juos vis labiau apleidžia, palestiniečių lyderiai paragino okupuotose teritorijose ir prie JAV, Izraelio, Bahreino ir JAE ambasadų rengti demonstracijas prieš šiuos „gėdingus susitarimus“.

Nepaisant to, D. Trumpas sakė esąs įsitikinęs, kad palestiniečiai galiausiai prisijungs prie JAV tarpininkaujamų taikos susitarimų, kurie, kaip jis tikisi, padidins jo galimybes būti perrinktam lapkričio mėnesį.

„Palestiniečiai tikrai bus nariai. Sakau tai be jokios bravūros, aš jums tiesiog sakau, kad palestiniečiai bus nariai, atėjus tinkamam laikui“, – teigė D. Trumpas.

Renginys Baltuosiuose rūmuose žymi pirmą kartą nuo 1994-ųjų, kai kokios nors arabų šalys užmezga santykius su Izraeliu. 1979-aisiais santykius su žydų valstybe užmezgė Egiptas, o 1994-aisiais – Jordanija.

Į ceremoniją pakviesta šimtai žmonių, neatmetama simbolinio arabų šalių atstovų ir B. Netanyahu rankų paspaudimo ceremonija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.