Pasaulyje

2020.04.09 20:01

Ar pasaulio valstybės paduos Kiniją į teismą dėl koronaviruso – grėstų trilijoniniai ieškiniai

LRT.lt2020.04.09 20:01

Anot Londone įsikūrusio mokslinio tyrimų centro, dėl praėjusių metų lapkritį Uhane prasidėjusios koronaviruso pandemijos valdymo Kinijai gali grėsti trilijoniniai tarptautiniai ieškiniai, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

Didžiajam septynetui (G7) priklausančios valstybės ir kitų šalių vyriausybės gali paduoti valdančiąją Kinijos komunistų partiją į teismą ir reikalauti atlyginti nuostolius jų ekonomikoms ir infrastruktūroms, nes šalis pažeidė Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles – teisiškai įpareigojančią tarptautinę sutartį, kurią Kinija yra pasirašiusi, teigiama šią savaitę išplatintoje mokslinių tyrimų centro „Henry Jackson Society“ ataskaitoje.

„Dėl šių pažeidimų virusas sparčiai išplito už savo kilmės vietos Uhano ribų,“ – rašoma ataskaitoje, nurodant, kad per tris savaites po to, kai buvo nustatyta, kad virusas perduodamas žmogaus žmogui, apie tai nebuvo atitinkamai pranešta.

Pekinas taip pat teikė Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) „klaidinančią informaciją“, apie užsikrėtusiųjų skaičių sausio pradžioje bei nesugebėjo uždrausti prekybos „pavojingomis žmonių maistui skirtomis gyvūnų, galinčių būti virusų šeimininkais, rūšimis.“

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad Kinijos sveikatos priežiūros institucijos leido 5 mln. žmonių išvykti iš Uhano, paskelbusios apie numatomus apribojimus, tačiau iš karto jų neįgyvendinusios, nors tuo metu jau žinojo, kad virusas plinta nuo žmogaus žmogui, rašo RFA.

Cituojamas Sautamptono universitete atliktas tyrimas, nustatęs, kad COVID-19 plitimą galima buvo sumažinti net iki 95 proc., jei valdžia būtų sureagavusi 3 savaitėmis anksčiau.

„Galimi vien didžiojo septyneto valstybių nuostolių atlyginimo ieškiniai Kinijai gali siekti iki 4 trln. USD,“ – rašoma ataskaitoje, taip pat nurodant 10 teisinių mechanizmų, kuriais galima pasinaudoti, imantis veiksmų prieš Kiniją.

Tarptautinės sveikatos priežiūros taisyklės

„Henry Jackson Society“ rekomenduoja ieškovams kreiptis į Tarptautinį teisingumo teismą, Nuolatinį arbitražo teismą ar Honkongo teismus, taip pat pasitelkti ginčų sprendimo pagal dvišales sutartis ir tarpininkaujant Pasaulinei prekybos organizacijai (PPO) mechanizmus.

Po 2003 m. kilusios SARS epidemijos, kurios metu Kinija taip pat buvo kritikuojama dėl bandymų nuslėpti tikrąją padėtį, priimtos Tarptautinės sveikatos priežiūros taisyklės įpareigoja jas pasirašiusias valstybes tam tikru būdu spręsti sveikatos apskritai ir konkrečiai užkrečiamųjų ligų problemas, rašo RFA.

Reikalaujama, kad Taisykles pasirašiusios valstybės, susidūrusios su galimais ligų protrūkiais, atidžiai stebėtų situaciją ir dalintųsi informacija, įskaitant klinikinius aprašus, laboratorinius rezultatus, infekcijos šaltinius ir rizikos pobūdį, nurodytų žmonių užsikrėtimo atvejų ir mirčių skaičių, sąlygas, turinčias įtakos ligos plitimui, ir sveikatos priežiūros priemones, kurių buvo imtasi, siekiant protrūkį pažaboti.

Ataskaita pasirodė po to, kai vienas įtakingiausių Azijos religinių lyderių pareiškė, kad Kinija turėtų kompensuoti likusiam pasauliui patirtus nuostolius, dėl savo nesugebėjimo suvaldyti koronaviruso epidemiją, kuri tapo pandemija.

„Kinijos režimas, kuriam vadovauja visagalis [Kinijos prezidentas Xi Jinpingas] ir Kinijos komunistų partija (KKP), o ne kinų tauta, turėtų mūsų visų atsiprašyti ir kompensuoti tai, ką sugriovė, – kalbėjo Mianmaro kardinolas ir Azijos vyskupų konferencijų federacijos prezidentas Charlesas Bo. – Ji bent jau turėtų nurašyti kitų valstybių skolas, kad padengtų COVID-19 padarytą žalą.“

„Dėl bendros žmonijos gerovės neturėtume bijoti pareikalauti šio režimo atsakomybės, – sakė jis. – Dėl jo padarytų klaidų po pasaulį pasklido tūkstančius žmonių pražudęs užkratas.“

Įstatymas

Praėjusią savaitę Vašingtone grupė senatorių ir Atstovų rūmų deputatų pranešė ketinantys inicijuoti Li Wenliango visuotinį visuomenės sveikatos priežiūros atskaitomybės įstatymą, kuriuo prezidentui būtų suteikti įgaliojimai imtis sankcijų prieš informaciją apie visuomenės sveikatos krizes, įskaitant ir Uhano koronavirusą, slepiančius ar ją iškraipančius užsienio šalių pareigūnus, rašo RFA.

Li Wenliangas buvo apie gresiančią pandemiją per socialinę žiniasklaidą įspėjęs gydytojas, kuriam dėl to buvo pritaikytos drausminės nuobaudos ir kuris vėliau pats mirė nuo COVID-19.

„Dr. Li Wenliangas bandė įspėti savo šalį ir visą pasaulį apie Uhano koronavirusą, tačiau Kinijos komunistų partija jį nutildė. Nuslėpdama tiesą apie virusą, KKP pavertė regioninio masto krizę pasauline katastrofa. Dr. Li Wenliango garbei pavadintu įstatymo projektu siekiame nubausti informaciją apie tarptautines sveikatos priežiūros krizes, įskaitant ir Uhano virusą, slepiančius pareigūnus,“ – kalbėjo Respublikonų senatorius Tomas Cottonas.

„Kinijos komunistų partija turi atsakyti už tai, kad nuslėpė nuo pasaulio informaciją apie koronaviruso mastą ir keliamą grėsmę. Dr. Li Wenliangas drąsiai bandė įspėti savo šalį ir visą pasaulį apie viruso plitimą ir problemos rimtumą. Turime gerbti jo atminimą ir padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso, kad KKP prisiimtų kaltę už šią pandemiją,“ – sako kitas Respublikonų senatorius ir įstatymo projekto bendraautorius Joshas Hawley.

Nevyriausybinę organizaciją „Hong Kong Human Rights Monitor“ atstovaujantis Yip Fun-yau taip pat nuogąstauja, kad Kinijos plačiai taikomas piliečių stebėjimas, kurį ji šiuo metu vykdo, prisidengdama infekcijos prevencijos tikslais, gali būti tęsiamas ir pandemijai atslūgus, rašo RFA.

Yip Fun-yau teigia, kad Jungtinės Tautos pradėjo rinkti su pandemija susijusius žmogaus teisių pažeidimo įrodymus visame pasaulyje.

„Net ir pasibaigus vienai epidemijos bangai, vyriausybė gali pasinaudoti dingstimi – neva bando užkirsti kelią antrajai bangai, ir imtis visų priemonių šalies piliečių sveikatai ir veiksmams stebėti,“ – sako Yip Fun-yau.

Honkongo einamųjų reikalų apžvalgininkas Sangas Pu teigė, kad visas pasaulis gali peržiūrėti globalizacijos tiekimo grandinėje lygį.

„Epidemijai atslūgus, pasaulis peržiūrės visą situaciją, tačiau dėmesio centre atsidurs ne tiek žmonių sekimas ir demokratija, kiek galimybė lokalizuoti svarbiausias pramonės šakas,“ – RFA sakė Sangas Pu.