Pasaulyje

2020.03.16 14:06

Dėl koronaviruso vis daugiau ES šalių visiškai uždaro sienas, bet ar tai padės?

LRT.lt 2020.03.16 14:06

Dėl koronaviruso pandemijos, 8 Europos Sąjungos (ES) valstybės visiškai uždarė savo sienas ne šalies piliečiams, nepaisant perspėjimų, kad tai esą neturės jokios įtakos, rašo „Euobserver“.

Čekija, Kipras, Danija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovakija ir Vengrija paskelbė, kad visiškai uždaro sienas užsieniečiams. Austrija ir dar kelios šalys taiko dalinį sienų uždarymą. Vokietija taip pat įstojo į dalinio uždarymo šalių gretas.

Pirmadienį Vokietija uždarė savo sienas su Austrija, Danija, Prancūzija, Liuksemburgu, o Slovėnija uždarė savo sieną su Italija. JAV paskelbė, kad į ankstesnį savo 26 draudžiamų ES šalių sąrašą įtraukė Airiją ir Britaniją.

Džibutis, Gana, Haitis, Kenija, Libija, Marokas, Serbija, Tanzanija ir Tunisas taip pat arba visiškai uždarė savo sienas, arba uždraudė skrydžius iš ES. Turkija uždarė sienas su 9 ES valstybių sienomis, o Rusija uždarė sienas su Lenkija ir Norvegija.

Šių priemonių imtasi po to, kai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė Europą naujuoju pandemijos epicentru. Savo ruožtu Kinijoje, kur prasidėjo naujojo koronaviruso protrūkis, užsikrėtusiųjų ir mirčių skaičius sumažėjo.

Daugiausiai mirčių per vieną dieną sekmadienį užfiksuota Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas svarsto imtis papildomų priemonių dėl koronaviruso, dėl to pirmadienį vakare kreipsis į šalies gyventojus.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

„Beprasmės priemonės“

Švedijos epidemiologas Andersas Tegnelis danų priemones pavadino „visiškai beprasmėmis“. „Man labai sunku pamatyti, kaip tai galėtų mums padėti. Nėra tyrimų, kurie tai įrodytų. Priešingai – tai mums pakenktų ekonomiškai“, – „Euobserver“ sakė jis.

Vokietijos sveikatos ministras Jensas Spahnas sakė, kad virusas vis tiek išplis, nepaisant to, kad bus uždarytos sienos. „Anksčiau ar vėliau turėsite leisti žmonėms įeiti ir išeiti. Tada jis vėl pradės plisti“, – sakė jis.

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen taip pat teigė, kad PSO „bendrieji kelionių draudimai nelaikomi veiksmingiausiais“. Sienų uždarymas padarys papildomą „socialinę ir ekonominę“ žalą, perspėjo ji

„Bendroji rinka turi veikti. Negerai, kai narės imasi vienašališkų veiksmų, nes tai visada sukelia domino efektą ir neleidžia skubiai nugabenti reikalingos įrangos pacientams ir ligoninėms“, – sakė ji.

Švedijos vidaus reikalų ministras Mikaelas Dambergas pritarė EK pirmininkės susirūpinimui. „Transporto sistema turi veikti, kai kalbame apie maistą ir sveikatos priežiūros priemones, kad nesukeltume problemų kitiems, spręsdami krizę“, – teigė jis.

„Anksčiau laisvas judėjimas Šengeno zonoje buvo didžiausia mūsų vertybė, tačiau dabar tai tampa didžiausiu pavojumi“, – sakė Lietuvos vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.