Pasaulyje

2020.02.11 15:48

Pasaulyje Rusija vertinama neigiamai, o Lietuvoje 23 proc. žmonių pasitiki Putinu

LRT.lt 2020.02.11 15:48

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šalį valdo jau du dešimtmečius ir neseniai pristatytos Konstitucijos pataisos leidžia galvoti, jog didelių pokyčių nebus. V. Putiną, jo vidaus ir užsienio politiką dauguma skirtingose pasaulio valstybėse gyvenančių žmonių vertina neigiamai. Tai rodo naujausios „Pew“ apklausos duomenys.

„Pew“ centras apklausė 33 valstybių piliečius, kaip jie šiandien vertina Rusiją ir šios šalies prezidentą Vladimirą Putiną.

16-os valstybių piliečiai Rusiją vertina labiau neigiamai, nei teigiamai. Labiausiai kritiški Rusijos ir V. Putino atžvilgiu yra europiečiai ir Šiaurės Amerikos žemyno gyventojai. Vos 18 proc. JAV ir 30 proc. Kanados gyventojų šiandien Rusiją vertina teigiamai. Tai žemiausias amerikiečių Rusijos vertinimas per dešimtmetį, ir net 2014 proc. jis buvo kiek geresnis, pažymi „Pew“.

Europoje Rusijos vertinimas yra skirtingas. Labiau palankiai Rusiją vertina Slovakijos gyventojai (60 proc.) ir net 73 proc. Bulgarijos žmonių.

Lietuvoje Rusiją teigiamai vertina 29 proc. gyventojų, Lenkijoje – 33 proc., Ukrainoje 32 proc., Švedijoje – vos 12 proc., Vokietijoje – 35 proc. (buvusioje Rytų Vokietijoje teigiamai į Rusiją žvelgia 51 proc. gyventojų), Prancūzijoje – 33 proc., Jungtinėje Karalystėje – 26 proc., Ispanijoje 29 proc., o Italijoje – 43 proc. gyventojų.

Vakarų Europoje Rusijos vertinimas ėmė kristi po 2014 m. įvykdytos Krymo aneksijos ir karo Rytų Ukrainoje, nors šiuo metu yra kiek pakilęs dalyje šalių, rašo „Pew“.

45 proc. Izraelio gyventojų Rusiją vertina teigiamai, o Indijoje šis skaičius siekia 49 procentus. Vos 25 proc. Japonijos gyventojų į Rusiją žvelgia palankiai, o Pietų Korėjoje tokių yra 42 procentai. Vidutiniškai 41 proc. Azijos valstybių gyventojų į Rusiją žvelgia teigiamai, o 40 proc. – neigiamai.

Apskritai, Azijoje Rusiją labiau teigiamai linkę vertinti jaunesni žmonės, tuo tarpu buvusiose sovietų okupuotose valstybėse viskas yra atvirkščiai, rašo „Pew“.

Putinu nepasitiki

Dar vienareikšmiškesnis yra V. Putino vertinimas. 22-ų iš 33-ų valstybių gyventojai Rusijos prezidentu labiau nepasitiki, nei pasitiki. Jiems buvo užduotas klausimas „Ar pasitikite V. Putinu, kad jis elgsis teisingai tarptautiniuose reikaluose“.

Labiausiai V. Putino veiksmais vėlgi nepasitiki Europos ir Šiaurės Amerikos gyventojai. JAV 73 proc. gyventojų juo nepasitiki, o pasitiki 20 proc., Kanadoje nepasitiki 68 proc., o pasitiki 29 procentai.

Lietuvoje V. Putino veiksmais nepasitiki 70 proc. gyventojų, o pasitiki 23 procentai, Lenkijoje nepasitiki 79 procentai, dar didesnis nepasitikėjimas V. Putinu yra Švedijoje – siekia 81 procentą. Ispanijoje, Nyderlanduose, JK, Pracūzijoje ir Vokietijoje nepasitikėjimas Rusijos vadovu viršija 70 proc., o Vokietijoje siekia 61 procentą.

Tačiau 52 proc. graikų pasitiki Rusijos vadovo veiksmais, Bulgarijoje šis skaičius siekia 62 proc. Didelis nepasitikijimas V. Putino veiksmais vyrauja ir Australijoje, Japonijoje bei Šiaurės Korėjoje.

Vidutiniškai, visose 33 valstybėse V. Putinu nepasitiki 60 proc. gyventojų, o pasitiki – 30 proc. žmonių, skelbia „Pew“.