Pasaulyje

2020.01.30 21:38

PSO paskelbė pasaulinę ekstremalią situaciją dėl koronaviruso protrūkio

atnaujinta 22.03
LRT.lt, ELTA, BNS 2020.01.30 21:38

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį sušaukė skubų ekspertų posėdį, po kurio paskelbė pasaulinė ekstremalią situaciją dėl koronaviruso.

PSO ketvirtadienį paskelbė, kad koronaviruso protrūkis yra tarptautinės svarbos krizė.

Praėjusią savaitę organizacija sakė, kad virusas dar nepasiekė ekstremalios padėties lygio, tačiau dabar PSO vadovybė turi daugiau duomenų – paaiškėjo, kad virusas gali būti perduodamas tarp žmonių, o tai kelia didelį susirūpinimą. Paaiškėjus šiam faktui, PSO teigia, kad tai kelia riziką ir signalizuoja, kad gali prasidėti didelis ir tarptautinis ligos protrūkis.

PSO paskelbė pasaulinę ekstremalią situaciją dėl koronaviruso protrūkio

Organizacija išskiria, kad ligos protrūkiui įveikti reikės koordinuotų tarptautinių veiksmų, tokių, kokių reikėjo Zikos ir Ebolos virusų metu.

„Mūsų didžiausias susirūpinimas – kad virusas išplis į šalis, kur sveikatos apsaugos sistemos silpnesnės... Tai nėra balsavimas dėl nepasitikėjimo Kinija“, – per spaudos konferenciją Ženevoje sakė (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Pirmasis užsikrėtimas Kinijoje užfiksuotas dar gruodžio 10-ąją, bet tik sausio 10 d. šalies valdžia pripažino, jog siaučia naujo tipo virusas, nuo kurio jau buvo miręs žmogus ir užsikrėtę 41. Viruso epicentras – Hubėjaus provincijos sostinė Uhanas.

Iš viso, užsikrėtusiųjų skaičius Kinijoje perkopė 7,7 tūkstančius, aukų skaičius šalyje siekia 170.

Apie užsikrėtimus taip pat pranešta JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Indijoje, Australijoje, Malaizijoje, Kambodžoje, Tailande, Vietname, Filipinuose, Japonijoje, Kanadoje, Singapūre. Ligos atvejai taip pat įtariami Rusijoje, Baltarusijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Įspėja – daugelis pasaulio šalių yra nepasiruošusios

Daugelis pasaulio šalių yra nepasiruošusios suvaldyti Kinijoje ir kitose šalyse plintantį mirtiną koronavirusą, įspėja sveikatos apsaugos priemonių stebėtojai, raginantys valstybių Vyriausybes kuo skubiau ruoštis naujo tipo virusui.

Pasaulinė pasiruošimo stebėsenos taryba (GPMB) – nepriklausoma organizacija, įsteigta Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Pasaulio banko – sveikino greitą Kinijos ir kitų šalių, paveiktų naujojo koronaviruso, reakciją.

„Vis dėlto Taryba yra sunerimusi, kad daug šalių nėra pasiruošusios, ir ragina visų šalių lyderius nedelsiant imtis veiksmų, kad užtikrintų, jog šalyse yra visi pajėgumai (suvaldyti koronaviruso protrūkį)“, – sakoma GPMB pranešime.

„Visos šalys, įskaitant tas, kurios dar nėra paveiktos, turi nedelsiant skirti išteklių ir parengti visus būtinus pasiruošimo pajėgumus“, – teigė GPMB.

Šalys turi būti pasirengusios „protrūkio prevencijai, atpažinimui, informacijai apie jį ir reakcijai“.

Tuo tarpu PSO surengė posėdį, kuriame sprendė, ar dėl koronaviruso protrūkio skelbti pasaulinę ypatingąją padėtį. Iki šiol virusas pražudė 170 žmonių, užsikrėtimų atvejų užfiksuota beveik 8 tūkst.

Naujojo koronaviruso suvaldymui prireiks daug lėšų, įspėjo GPMB, nes kol kas nėra nei vakcinos, nei vaistų nuo viruso.

Organizacija paragino tiek viešąsias, tiek privačias tyrimų institucijas „paspartinti bendrą vakcinų nuo koronaviruso, diagnostikos ir terapijos kūrimą“.

Stebėtojai taip pat pabrėžė, kad šalys turi skirti daugiau lėšų PSO, kad ši galėtų imtis daugiau veiksmų viruso plitimui suvaldyti.