Pasaulyje

2019.09.27 14:08

Latvija sprendžia nepiliečių klausimą: siūlo naujagimiams automatiškai suteikti pilietybę

LRT.lt2019.09.27 14:08

Latvijos Saeima antrajame svarstyme pritarė įstatymo projektui, kuris automatiškai suteiktų pilietybę visiems Latvijos naujagimiams, net jei jų tėvai turi nepiliečio statusą.

Jei būtų priimtas, įstatymas užtikrintų, kad po 2020-ųjų sausio 1-os nepiliečio statusą turinčių tėvų naujagimiams būtų automatiškai suteikiama Latvijos pilietybė, praneša BNN.

Latvija ir Estija yra vienintelės Europos Sąjungos narės, kurios po nepriklausomybės atkūrimo daliai šalies gyventojų, kurių dauguma rusai, suteikė nepiliečių pasus. Kad gautų Latvijos pilietybę, šie žmonės turi išlaikyti kalbos ir pilietybės egzaminus. Tai sukūrė dešimtmečius besitęsiančią trintį tarp nepiliečių ir vietos valdžios.

„Nepaisant susitikime vykusių diskusijų kuriems vaikams turėtų būti taikomas įstatymo projektas, nusprendėme išsaugoti pirminį siūlymą ir užkirsti kelią Latvijos gyventojų dalinimui į grupes. (...) Ši tema išlieka jautri. Diskusijos veikiausiai tęsis įstatymo priėmimo proceso metu“, –Saeimos Žmogaus teisių ir viešųjų reikalų komiteto pirmininko Artuso Kaiminšo žodžius cituoja BNN.

Pagal šį įstatymo projektą, naujagimiai gautų Latvijos pilietybę, jei jų tėvai neplanuotų savo atžalai siekti kitos šalies pilietybės suteikimo.

Jei tokių tėvų vaikas gimtų už Latvijos ribų arba vienas iš tėvų būtų kitos valstybės pilietis, naujagimis Latvijos pilietybę galėtų gauti tik kai tėvai pateiktų prašymą migracijos tarnybai ir įrodytų, kad naujagimis nėra kitos šalies pilietis.

Latvijos pilietybės ir migracijos reikalų departamento duomenimis, 2018 metais šalyje gimė 33 nepiliečiai, 2017 m. – 51, 2016 m. – 47. Iš viso, Latvijoje šiandien gyvena virš 237 tūkst. nepiliečių.

„Automatinis pilietybės suteikimas nedideliam vaikų skaičiui netaps grėsme Latvijos valstybei ar patriotiškumui“, – pabrėžė A. Kaiminšas.

Kad įstatymas įsigaliotų, jį turi dar kartą patvirtinti Saeima.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.