Pasaulyje

2019.08.19 14:15

Mįslingas sprogimas Rusijos poligone: sužeistuosius vežė maišuose, gydytojai apsinuodijo radiacija

LRT.lt2019.08.19 14:15

Po praėjusią savaitę Rusijos raketų poligone įvykusio sprogimo radiacijos lygis regione šoktelėjo 16 kartų. Paaiškėjo, jog pirmieji sužeistuosius gydę medikai nežinojo apie radiacijos grėsmę, todėl apsinuodijo patys. Saugumo tarnybos sunaikino ligoninės dokumentus, o gydytojai prižadėjo tylėti, praneša „The Moscow Times“.

Po praėjusią savaitę Severodvinske esančiame raketų poligone nugriaudėjusio sprogimo, radiacija vietovėje trumpai šoktelėjo 16 kartų. Iš pradžių pasirodė migloti pranešimai, kas sukėlė sprogimą. Tačiau ilgainiui Rusijos tarnybos pripažino, jog sprogimas įvyko išbandant naujus ginklus.

Kaip rašo „The Moscow Times“, netrukus į Archangelsko regiono klinikinę ligoninę buvo atgabenti 3 sužiestieji, nuogi suvynioti į permatomus plastikinius maišus. Gydymo įstaigos darbuotojai iš karto suprato, kad tai išskirtinio incidento aukos, tačiau buvo žinoma tik apie faktą, jog netoliese esančiame poligone nugriaudėjo sprogimas.

„Niekas – nei ligoninės direktoriai, nei Sveikatos ministerijos atstovai, nei vietos valdininkai ar gubernatorius – nepranešė gydytojams, kad pacientai yra radioaktyvūs. Darbuotojams kilo įtarimas, tačiau niekas jiems nenurodė saugotis“, – portalui sakė vienas chirurgas.

Dar keturi gydymo įstaigos darbuotojai portalui išreiškė pasipiktinimą dėl atsakymų ir paaiškinimų nebuvimo. Jie slepia savo tapatybę dėl Rusijos saugumo tarnybų spaudimo.

„Darbuotojai iš tiesų pasipiktinę. Tai vieša ligoninė. Mes nebuvome pasiruošę tokiems atvejams ir tai galėjo paveikti kitus žmones. Ir vis dėlto, visi savo darbą atliko profesionaliai“, – sakė vienas medikas.

Darbuotojai išsiuntė paklausimą Rusijos Sveikatos ministerijai, kodėl nukentėjusieji buvo atgabenti jų globon ir kodėl yra slepiamos incidento detalės.

Tačiau vietoj atsakymų jiems buvo pasiūlyta atvykti į Maskvą ir išsitirti savo sveikatą. Anot su leidiniu „The Moscow Times“ bendravusių medikų, bent vieno gydytojo organizme buvo rasta radioaktyvaus cezio-137, kuris susidaro skylant uranui-235, dalelių. Tačiau net pačiam gydytojui nebuvo atksleista, kiek radioaktyvių medžiagų jo organizme rasta.

Po 2 grupių kelionių į Maskvą, ši praktika sustabdyta. Vietoje to tyrėjai buvo atsiųsti paimti mėginius pačiame Archangelske.

Mokslininkė Juri Dubrova leidiniui „The Moscow Times“ sakė, jog itin tikėtina, kad į ligoninę atvežtų pacientų oda buvo padengta radioaktyviais izotopais. Todėl medikai galėjo išvengti radiacijos gerai nuplovę sužeistuosius.

Anksčiau portalas „Baza“ pranešė, jog po sprogimo į Maskvą buvo atgabenti vyrai gydyti nuo apsinuodijimo radiacija.

Su „The Moscow Times“ kalbėję gydytojai sakė, jog du iš trijų Archangelske gydytų sužeistųjų mirė pakeliui į Rusijos sostinę.

Pasižadėjimas tylėti

Gydytojai atskleidė, jog tiesiogiai su pacientais dirbę medikai turėjo pasirašyti pasižadėjimus tylėti Rusijos federalinei saugumo tarnybai (FSB).

„Jie nebuvo verčiami pasirašyti, bet kai trys FSB agentai atvyksta su sąrašu ir paprašo pasirašyti, nedaugelis atsisakytų“, – „The Moscow Times“ sakė vienas darbuotojas.

Medikų teigimu, iš ligoninės išgabenus sužeistuosius, FSB sunaikino visus gydymo įstaigoje buvusius įrodymus apie čia gydytus su incidentu susijusius asmenis.

Rusijos valdžia itin slepia incidento detales. Po sprogimo pasirodė pranešimai, jog netoliese esančio kaimo gyventojai turės palikti savo namus, o žmonės ėmė pirkti jodo tabletes, kurios nuo radiacijos poveikio apsaugo skydliaukę. Radiacijos grėsmę Rusijos valdžia neigia.

Sprogimo metu žuvo 5 valstybinės branduolinės energetikos agentūros „Rosatom“ mokslininkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt