Nuomonės

2020.10.01 14:47

Ramūnas Terleckas. Leiskime balsuoti vaikams

Ramūnas Terleckas, „Verslo žinių“ apžvalgininkas2020.10.01 14:47

Dažnai tenka girdėti banalų pasakymą, kad nesvarbu, kiek tau metų, svarbu – kiek jų širdyje jauti turintis. Pageidavimų koncertams ši frazė tinka. Į poetus pretenduojantys feisbuko dalyviai gimtadienio proga kolegas sveikindami irgi panašia tema parimuoja.

Realybėje su poezija daug sunkiau: amžius jau senokai yra tapęs ne pasirinkimo, o prievolių ir gėrybių skirstymo matu, nesvarbu nei širdies dūžių skaičius per minutę, nei neužkalkėjusių smegenų vingių gausa, nei dygstančių dantų tvoros tankis.

Visuomenė, politikai, verslas žmones pagal amžių dėlioja į griežtus stalčius ir iš jų niekur nepabėgsi. Sugalvojo prezidentas su savo patarėjais, kad į mokslus reikia nuo penkerių kulniuoti, tetos ir dėdės Seime rankas pakels ir teks žaislus į šalį atidėti, nes taip nuspręsta.

Niekam nerūpi, kad nelabai yra kur eiti, nelabai yra kam vaikus pasitikti. Gal nuotoliniu būdu penkiamečius koncentruoti dėmesį mokys, kol jų tėvai darbuose laiką leis (ką reikės daryti su prievole nepalikti be priežiūros vienų vaikų, šiandien niekas galvos nesuka).

Bankai bei draudikai irgi ne į širdį žiūri – pase parašyta, kad perkopei aniasdešimt – nė nemėgink paskolos prašyti kambarėliui pirkti ar sveikatą draustis į užsienį keliaudamas.

Kam kiltų mintis senstančioje visuomenėje kalbėti apie sidabrinės ekonomikos privalumus bei neišvengiamumą, kai Aurelijus Veryga visus senjorus namuose norėjo užrakinti. Prekybininkams vos ne baudomis grasino, jei šie nediskriminuos pirkėjų pagal amžių.

Kilus triukšmui ir energingų veiksmų viešojoje erdvėje ėmus signatarei Nijolei Oželytei bei ambasadorei Irenai Vaišvilaitei, uolusis valdininkas atlyžo teisindamasis, kad norėjo senjorus apsaugoti, o ne į getus uždaryti.

Artėjant rinkimas visgi prisiminė, kad vyresnio amžiaus rinkėjai drausmingiau eina balsuoti, tai su draugais iš Seimo ir vyriausybės po 200 eurų padalijo, tik abejoju, ar savo požiūrį pakeitė.

Ne ką mažiau stalčių sukurta ir jaunimą rikiuoti. Sukako aštuoniolika – gali šeimą kurti, gali balsuoti rinkimuose, pretenduoti tapti savivaldos nariu, bet iki dvidešimties alų gerti draudžiama. Nuo dvidešimt vienerių gali kandidatuoti į Europos Parlamentą, bet kol nesukaks dvidešimt penkeri, į Seimą durys yra užvertos. Kodėl tiek slenksčių, nelabai kas imasi ir nori paaiškinti. Galbūt taip „britų mokslininkai“ rekomenduoja.

Nuobodžiausių rinkimų į Seimą metu išgirdau provokuojančią idėją – leisti rinkimuose į Seimą balsuoti visiems Lietuvos piliečiams, net vaikams. Tiksliau, jų balso teise (iki kol sukaks aštuoniolika) disponuotų tėvai.

Iškart girdžiu piktus protesto balsus, bet šalia minusų yra ir pliusų – politikai turėtų keisti savo požiūrį į šeimą, plačiau matyti visuomenės raidą, o ir pati visuomenė giliau apmąstyti, kokia politika padėtų išlaikyti rūpestį piliečio gerove nuo lopšio iki gilios senatvės. Galbūt – beprotiška idėja, bet net Europoje rinkimų teisę suteikti moterims dar prieš šimtą metų daug kam atrodė visiška beprotybė.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi