Nuomonės

2020.09.17 16:01

Ramūnas Terleckas. Mėšlo kvapas ne tik premjerą seka

Ramūnas Terleckas, „Verslo žinių“ apžvalgininkas2020.09.17 16:01

Rugsėjo 11-ąją prasidėjo oficialus kandidatų į Seimą agitacijos laikotarpis. Radijų laidose ir interneto portaluose padaugėjo kalbėtojų ir „debatų“. Politikus ir pretenduojančius tokiais tapti dažniau rodys ir televizijos.

Kol kas nuobodu, prėska ir pilka. Partijos aiškina, kad pandemija sutrukdė platesnėms kampanijoms, bet atrodo, kad tiesiog trūksta fantazijos, idėjų, net noro laimėti.

Kiek teko stebėti debatus, labiausiai įstrigo vienos partijos kandidatė, kuri akivaizdžiai nesuprato, ko yra klausiama. Galbūt lietuviškai prastai moka, bet koją kišo ir kitos priežastys. Kaip, beje, ir daliai kitų pretendentų, galinčių perskaityti kelias eilutes, bet negebančių rišliai trijų sakinių pasakyti.

Tokiame sekliame rinkimų fone „sužibėjo“ premjeras Saulius Skvernelis, kurį opozicija pakvietė į Seimą paaiškinti, kodėl auksinių testų vyriausybė pripirko. Užuot atsakęs į klausimus, kodėl būtent tokį kiekį pirko, kam tų greitųjų testų reikėjo, kodėl tokia kaina, kas konsultavo ir kas tarpininkavo, premjeras dvidešimt minučių sviestą su mėšlu maišė ir visus neįtikusius juo tepė.

Tada trenkė durimis ir išėjo, taip ir neradęs drąsos atsakyti, o gal pabijojęs, kad kepurė kur užsidegs.

Aukščiausieji valstybės vadovai turėtų suvokti, kad jų elgesys formuoja taisykles, normas ir papročius, kuriuos perima po jų į valdžią einantieji. Regis, kad tolerancijos, pagarbos ir atsakomybės vis mažiau. Per trisdešimt metų sparčiai ekonomiškai judėjome į Vakarus, bet užstrigome vertybių vektoriuje, ypač pagarbos žmogaus laisvėms lauke.

Gal todėl ir Seimo nariai baisėjosi kankinamais šunimis, bet jų nelabai sudomino faktas, kad Rokiškio rajone esančiuose Skemų socialinės globos namuose vienas iš pacientų kelis mėnesius buvo laikomas už grotų. Ne ką geresnėmis sąlygomis nei „veislynų“ gyventojai.

Šiuose socialinės globos namuose išryškėjo sistemos bėdos – čia psichiatras dirba puse etato, dienos metu devyniasdešimčiai gyventojų tenka viena slaugytoja, o naktimis krūvis dar didesnis. Akivaizdu, kad psichikos sutrikimų turintis žmogus negavo tinkamo gydymo, jį lengviau už grotų laikyti nei rūpintis. Ar ne, ministrai Veryga ir Kukuraiti?

Daugelio į Seimą pretenduojančių partijų pavadinimuose bei programose pabrėžiamos krikščioniškos vertybės.

Bet kai Lietuva nesutiko prisidėti prie kitų Europos Sąjungos šalių ir priimti nepilnamečių migrantų iš Graikijoje sudegusios stovyklos, negirdėjau nė vieno, krikščioniškas vertybes išpažįstančiojo politiko, kvietimo bent diskutuoti šia tema.

Vidaus reikalų ministrės patarėja Božena Zdanovič LRT radijui sakė, kad toks sprendimas priimtas, nes šiuo metu visas šalies dėmesys sutelktas į pagalbą Baltarusijai. Įdomi versija, ypač turint omenyje, kad kaip pastebi žurnalistė Rita Miliūtė, už Seimo rezoliuciją dėl neteisėto Rusijos tvarkymosi Baltarusijoje ir lukašenkinio režimo smurto balsavo nulis iš aštuonių Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių.

Gražių žodžių programose galima įrašyti daug ir įvairių. Labai norėčiau, kad rinkėjai ne jų klausytųsi, o darbų žiūrėtų.

Populiariausi