Nuomonės

2019.07.29 10:59

Ramūnas Bogdanas. Ambicingas blondinas Nr. 2

Ramūnas Bogdanas, apžvalgininkas, apžvalgininkas2019.07.29 10:59

Sunku nepastebėti panašumų tarp JAV prezidento Donaldo Trumpo ir naujojo Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono. Abu blondinai keistomis šukuosenomis, abu šneka, kas ant seilės užeina, abu nepakenčia kritikos savo atžvilgiu, abu išsiskiria partijos grietinėlėje ir abu yra eilinių partiečių daugumos numylėtiniai.

Tačiau pagal intelektą jie yra visiškai skirtingi ir skirtingais keliais pasiekę politinės karjeros viršūnes. D. Trumpas neišprusęs. Anglas – intelektualas. D. Trumpą iškėlė eiliniai partijos nariai, o B. Johnsonas iškilo dėka partijos elito.

Truputį apie B. Johnsono kilmę

Lietuvoje nuolat rašoma apie jo lietuviškas šaknis, nors kitose šalyse tai neakcentuojama. Visų pirma, minimas jo turkas prosenelis iš tėvo pusės Ali Kemalis, paskutinis Osmanų imperijos vidaus reikalų ministras, kurį nužudė turkų nacionalistai. Jo vaikas nuo anglės Osmanas Wilfredas Kemalis pasivadino Wilfredu Johnsonu, paėmęs močiutės mergautinę pavardę ir antrą savo vardą. Beje, tą patį su vardu padarė Borisas.

Turkai dabar ekstazėje, kad „Borisas Turkas“ tapo premjeru, bet pamiršta, kad moteris su nikabais jis išvadino pašto dėžutėmis, o apie premjerą Erdoganą parašė satyrinį eilėraštį, kad šis santykiauja su ožkomis.

Su Lietuva jį sieja mamos kilmė. Mamos senelis buvo JAV paleografas Elias Avery Lowe, kurio tėvai emigravo į JAV iš Kalvarijos miestelio 1892 m. Originali pavardė buvo Loew. Nors B. Johnsono sesuo sako, jog jie kilę iš Lietuvos rabinų šeimos, kiti šaltiniai teigia, jog Loewas Kalvarijoje prekiavo šilku ir siuviniais, o jo žmona Sarah Ragoler buvo iš Kauno.

Žemaičių Kalvarija jau pučia žandus iš tuščio pasididžiavimo, kad JK premjeras susijęs su jų miesteliu, lygiai kaip dabar pučiasi turkai gimtajame Ali Kemalio kaime. Tačiau, manding, Žemaičių Kalvarija apskritai nesusijusi su Loewais.

XIX a. pabaigoje buvo dvi Kalvarijos – prie Marijampolės ir prie Plungės. Toji prie Marijampolės 1895 m. turėjo 11 049 gyventojus, iš kurių beveik 40 proc. buvo žydai. Miestelyje veikė sinagogų kompleksas. Pro Kalvariją ėjo plentas Sankt Peterburgas–Varšuva, čia veikė pasienio punktas. XIX a. dėl patogios vietos vystėsi pramonė.

Žemaičių Kalvarija jau pučia žandus iš tuščio pasididžiavimo, kad JK premjeras susijęs su jų miesteliu, lygiai kaip dabar pučiasi turkai gimtajame Ali Kemalio kaime. Tačiau, manding, Žemaičių Kalvarija apskritai nesusijusi su Loewais.

Tuo tarpu dabartinėje Žemaičių Kalvarijoje 1895 m. tebuvo 483 gyventojai. Kas gali imtis prekybos šilku ir siuviniais (Loewo verslo) tokioje vietoje, kur jokios rinkos? Kas kita – XIX a. auganti judri Kalvarija prie Marijampolės.

Atrodo, kad B. Johnsono tėvai Kalvariją įsivaizdavo kaip Rusijos dalį, nes jam davė antrą vardą Borisas pagal pažįstamą rusų emigrantą. Jis pats kalba turįs žydiško kraujo, jaunystėje net važiavo padirbėti kibuce, tačiau apie Lietuvoje esančią Kalvariją turbūt sužinojo tik iš mūsų diplomatų.

Pavardė Loew sutampa su miestelio dabartinėje Baltarusijoje pavadinimu Lojevas. Galimai iš ten kilę žydiškieji naujojo premjero protėviai. Lojevas svarbus Lietuvos istorijai, nes ten etmono Jonušo Radvilos kariuomenė 1649 m. liepos 31 d. per Bogdano Chmelnickio sukilimą sumušė Ukrainos kazokus ir neleido jiems įsiveržti į LDK. Trečiadienį bus 370 metų šiam mūšiui.

Vargu ar B. Johnsonui rūpi tokie jubiliejai. Šalis, kuri jam artima – be JK – yra Jungtinės Valstijos. Iki pat 2016 m. B. Johnsonas turėjo dvigubą pilietybę, nes yra gimęs JAV.

Aleksandras, tapęs Borisu

B. Johnsonas gimė 1964 m. JAV, nes tėvas ten studijavo ekonomiką. Jam tebuvo metai, kai su tėvais grįžo į Angliją. Tėvui gavus darbą Europos komisijoje, tada vadinamas Alu B. Johnsonas lankė Europos mokyklą Briuselyje, kur gavo europietiško identiteto pagrindus ir išmoko prancūziškai be akcento.

Mamai susirgus nervų liga, šeima persikėlė į Angliją. Naujoje mokykloje buvo šaipomasi iš jo turkiškos kilmės, ir vaikai jį niekino kaip užsienietį, atvykusį iš kontinento. B. Johnsonas kaip ginklą susikūrė išskirtinį įvaizdį, kuriuo naudojasi iki šiol.

Būdamas labai geras mokinys, jis sugebėjo laimėti Karaliaus stipendiją į Etono koledžą – pačią prestižiškiausią JK mokyklą, veikiančią šalia Vindsoro rūmų nuo XV a. Ji vadinama britų džentelmenų kalve, ir mokytis tenai retas išgali – trimestras kainuoja virš 14 000 svarų.

Toliau siekdamas išsiskirti, jis nustojo vadintis Alu (nuo pirmo vardo Alexander) ir pasirinko antrą vardą Borisas kaip pirmą.

Dabar B. Johnsonas tapo dvidešimtuoju premjeru – šios mokyklos auklėtiniu. Etone jis redagavo mokyklos laikraštį ir buvo diskusijų klubo sekretorius. Labiausiai pasižymėjo lotynų ir senovės graikų filologijoje.

Kai Oksfordo auklėtinė Margareth Thatcher valdė šalį, jis įstojo į Oksfordo universitetą, kur mokėsi ir Davidas Cameronas, ir jį premjero poste pakeitusi Theresa May. Studijavo senąją literatūrą ir klasikines kalbas, sugebėjo laimėti rinkimus į Oksfordo Sąjungos prezidento postą, apsimesdamas kairiųjų pažiūrų, nes tos pažiūros vyravo tarp jį rinkusių. Oksforde jis priklausė itoniečių dominuojamam elitiniam turtuolių išgertuvių klubui Bullingdon, garsėjančiam vandališku elgesiu per savo puotas.

Netikrų naujienų skelbėjas

Po studijų gavęs darbą „The Times“, ilgai neužsibuvo. Pripaišęs į straipsnį neegzistuojančią citatą, jis buvo išmestas. Negana, kad citata buvo melaginga – ją įdėjo į lūpas garsiam istorikui, kuris buvo jo krikštatėvis.

Penkerius metus dirbdamas laikraščio „The Daily Telegraph“ korespondentu Briuselyje, jis kalė konservatyviems britams visokiausias nesąmones apie ES, netikromis naujienomis ugdydamas euroskepticizmą šalyje. Pavyzdžiui, rašė, kad Europos Komisija kuria policijos dalinį tikrinti bananų kreivumą, kad planuojama įteisinti visiems vienodo dydžio eurokarstus.

Tuometinis „ The Daily Tegraph“ redaktorius jį apibūdina kaip žmogų, dėl kurio galima ginčytis, ar jis niekšas, ar tik smulkus sukčius.

Tiesa ir pažiūros B. Johnsonui neegzistuoja. Prieš balsavimą dėl „Brexito“ jis buvo parengęs du straipsnius – vieną Už, kitą – Prieš, ir tikrinosi, į kurią pusę jam naudingiau stoti.

Dabar jam teks sunkiai srėbti košę, kurią privirė, tačiau savo ambicijas tapti premjeru patenkino.

Ką daryti su „Brexitu“?

B. Johnsonas tiek prisimelavęs, kad dalintos priesaikos žūt būt dėl „Brexito“ iki spalio 31 d. nieko nereiškia. Žinodami, kas jis per paukštis, parlamento nariai priėmė pataisą, kuri premjerui neleidžia sustabdyti parlamento darbo „Brexito“ laikotarpiui. Be to, prie T. May jie yra nubalsavę už draudimą išstoti be sutarties.

Tiesa ir pažiūros B. Johnsonui neegzistuoja. Prieš balsavimą dėl „Brexito“ jis buvo parengęs du straipsnius – vieną Už, kitą – Prieš, ir tikrinosi, į kurią pusę jam naudingiau stoti.

Nuo šios savaitės parlamentas atostogauja iki rugsėjo. Padaryti tai, ko Th. May nepavyko padaryti per trejus metus, B. Johnsonui liks mažiau nei du mėnesiai.

Jis žadėjo kietai persiderėti su ES – tačiau ši yra aiškiai pasakiusi, kad derybos su JK baigtos ir sutvirtintos parašu. ES derasi su valstybe, o ne su besikeičiančiais premjerais. Šią ES nuostatą patvirtina faktas, kad ES derybų grupė jau išformuota kaip įvykdžiusi savo mandatą.

Galima numanyti, kad narciziškas egocentrikas B. Johnsonas elgsis taip, kad kuo ilgiau išsilaikytų premjero kėdėje. Jei matys galimybę priešlaikiniuose rinkimuose – šauksis jų, jei padės naujas referendumas – įrodinės, koks jis svarbus.

JK vyriausybė yra paskaičiavusi, kad išstojimas be sutarties valstybei kainuos 250 mlrd. svarų, o BVP penkiolikai metų kris 10 proc.

Ekonomikos recesija pribaigtų B. Johnsoną kaip politiką. Įkvepianti retorika nepadėtų – jis neturi visos tautos mandato, kad juo patikėtų dauguma. Premjeru jį išrinko 66 proc. konservatorių partijos narių, arba 0,2 proc. JK gyventojų.

Santykiai su Rusija

Užsienio politikoje B. Johnsono atėjimas yra nemalonus faktas Rusijai, kuri nieko neišloš, jei JK narystę ES pakeis dar glaudesni ryšiai su JAV per asmeninius naujojo premjero ryšius su D. Trumpu. Pats B. Johnsonas atvirai niekina Rusijos pretenzijas į supervalstybę.

Naujasis užsienio reikalų ministras Dominicas Raabas buvo vienas pirmųjų politikų, palaikęs Magnitskio sąrašą Europoje. Jis asmeniškai žino, ką neša didžiųjų suokalbiai: jo tėvas, Čekijos žydas, emigravo į JK po 1938 m. Miuncheno sutarties.

Pats B. Johnsonas, būdamas užsienio reikalų ministru, išsiuntė būrį rusų diplomatų ir įkalbėjo tą patį padaryti amerikiečius po Skripalių nuodijimo. Santykiai tarp šalių praktiškai užšaldyti. Lankydamasis Maskvoje, jis trolino Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą, kad mato atšilimo pavyzdžių – esą Rusijoje per metus nupirkta 300 prabangiųjų angliškų Bentley automobilių, nors turbūt ne visus juos įsigijo URM tarnautojai.

Vladimirui Putinui neseniai išdėsčius „Financial Times“ apie pasaulinio liberalizmo krizę, iš kurios neva galima išeiti sekant Rusijos pavyzdžiu, B. Johnsonas atsakė pašaipiu straipsniu, cituodamas Rosstatą, kad 12 proc. rusų iki šiol naudojasi lauko tualetais, o trečdalis jų išgali nusipirkti ne daugiau kaip dvi poras batų per metus.

Naujasis premjeras tikrai nepasiduos birželį nuskambėjusioms V. Putino vilionėms „pagaliau užversti puslapį apie šnipus ir pasikėsinimus“. Nepasiduos, nes viešoji nuomonė yra labai neigiama dabartinės Rusijos valdžios atžvilgiu. Be to, jis negali glėbesčiuotis su rusais, kad nepradėtų tapatintis su radikaliai kairiuoju leiboristų lyderiu Jeremy Corbynu, kurį yra pasižadėjęs politiškai sunaikinti.

B. Johnsonas su visais savo trūkumais šiandien yra vienintelė konservatorių viltis atgauti smukusį populiarumą, todėl partija kentės jo išsišokimus, tikėdama, kad tik nepaprasti sprendimai gali ištraukti torius iš dabartinės krizės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.