Muzika

2021.07.13 21:40

Laukti svečiai: Ukrainos „Eurovizijos“ žvaigždės „Go_A“ muzikos džiaugsmą sėjo Vilniuje

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.07.13 21:40

Sostinės Vingio parke antradienio vakarą skambėjo didžiulio populiarumo „Eurovizijoje“ šįmet sulaukęs hitas „Shum“ – pirmąjį savo koncertą Lietuvoje čia surengė Ukrainos grupė „Go_A“.

Elektroninę muziką ir folkloro garsus derinanti grupė, gyvuojanti devynerius metus, yra viena ryškiausių šių metų „Eurovizijos“ sėkmės istorijų.

Pernai ji turėjo atstovauti savo šaliai didžiausiame Europos dainų konkurse, tačiau jis dėl koronaviruso pandemijos buvo atšauktas.

Šios ketveriukės kelialapis į konkursą buvo perkeltas į 2021-uosius. Tačiau likus porai mėnesių iki „Eurovizijos“ ukrainiečių galimybes sublizgėti konkurse lažybininkai ir specialistai vertino gana skeptiškai.

Viskas pasikeitė, kai Europa pamatė grupės pasirodymą – efektingą, su grūdų maišais scenoje ir bėgančiomis figūromis ekrane, o taip pat, žinoma, šaltu hipnotizuojančiu vokalistės Katerynos Pavlenko žvilgsniu ir didžiajai daliai Europos nesuprantamais žodžiais apie sėjamas kanapes.

Ukrainiečių kalba sudainavusi grupė nušlavė didžiąją dalį konkurentų – „Eurovizijos“ finale užėmė penktąją vietą. Prie to prisidėjo ir Lietuvos TV žiūrovai bei komisija, Ukrainos grupei skyrę aukščiausią įvertinimą.

Daina „Shum“ garsiai skamba ir po „Eurovizijos“ – pateko į ne vienos Europos šalies populiariausiųjų sąrašus, Lietuvoje vis dar yra tarp dvidešimties dažniausiai klausomų dainų legaliose interneto platformose.

Nenuostabu, kad „medžioti“ ukrainiečius Lietuvos koncertų rengėjai pradėjo, vos nutilus paskutiniams „Eurovizijos“ finalo garsams.

Pirmiausia paskelbta, kad grupė pasirodys naujame sostinės festivalyje „Vilnius ORE“ – į jo sceną grupė VU Botanikos sode žengė antradienio vakarą.

Netrukus paaiškėjo, kad Lietuvoje „Go_A“ praleis net keletą dienų – penktadienį grupė gros festivalyje „Gabya“ Smiltynėje.

„Esame labai už tai dėkingi. Lietuva – pirmoji užsienio šalis po „Eurovizijos“, į kurią atvykome koncertuoti.

Man tai – labai ypatinga kelionė, nes vaikystėje trejus metus gyvenau Klaipėdoje, su senele čia atvykau, bėgant nuo Černobylio katastrofos padarinių. Ir štai, dabar čia koncertuosime.

Nuo mažens prisimenu knygelę lietuvių kalba „Mokausi piešti“, keptos duonos su česnaku skonį, kuriam niekas negali prilygti, ir laivą Klaipėdoje, kuriame buvo restoranas. Jei jis ten tebėra, būtinai užsuksiu“, – pasakojo grupės narys Tarasas Ševčenko.

Grupės nuotaikos nesugadino ir nesklandumai atvykstant – pirmadienį „Go_A“ dėl nesutvarkytų dokumentų kelias valandas praleido Vilniaus oro uoste.

Antradienio vakarą surengto koncerto aplinka atrodė itin tinkama grupės muzikai. „Go_A“ kūryboje – daug gamtos ir folkloro motyvų, net ir eurovizinis hitas „Shum“ pasakoja apie bundantį pavasarį.

Tarp augalų ir gėlynų įkurta festivalio „Vilnius ORE“ scena atrodė tarsi specialiai sukurta ukrainiečių koncertui, kuris sulaukė didelio lietuvių susidomėjimo – buvo išpirkti beveik visi bilietai.

Elektroninių ir gyvų instrumentų derinys, šamaniškos melodijos, gana asketiškas įvaizdis – „Go_A“ groja muziką, kuri gimtinėje priskiriama alternatyvios muzikos scenai.

Publika gyvai reagavo į kūrinius, kurių didžiąją dalį galbūt girdėjo pirmą sykį, tačiau tokie koncertai yra savaip neįprasti – jokios paslapties, kad beveik visi žiūrovai į šį koncertą atėjo dėl vienos dainos, skambėjusios „Eurovizijoje“.

Ji šią vasarą Lietuvoje skamba pro per karščius atvirus namų ir automobilių langus – sugrota gyvai, publikai ji kėlė dar didesnę euforiją.

Festivalis „Vilnius ORE“ šią savaitę publiką pakvies į dar tris koncertus – pasirodymus Botanikos sode surengs Jessica Shy, „Beissoul & Einius“ ir Evgenya Redko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt