Muzika

2021.05.18 21:22

Paaiškėjo laimingasis pirmojo „Eurovizijos“ pusfinalio dešimtukas: „The Roop“ keliauja į finalą

atnaujinta 00.08
Ramūnas Zilnys, specialiai LRT.lt iš Roterdamo, Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.05.18 21:22

Roterdamo „Ahoy“ arenoje nuskambėjo pirmasis 2021-ųjų „Eurovizijos“ pusfinalis. Dainų konkurso finale, vyksiančiame gegužės 22 d., kartu su 9 kitų šalių atlikėjais išvysime ir geltonąją Lietuvos viltį „The Roop“, Nyderlanduose užkūrusią tikrų tikriausią diskoteką.

Šių metų „Eurovizijos“ pirmajame pusfinalyje dėl bilieto konkurso finale susirungė 16 šalių atstovai: Lietuvos, Slovėnijos, Rusijos, Švedijos, Australijos, Šiaurės Makedonijos, Airijos, Kipro, Norvegijos, Kroatijos, Belgijos, Izraelio, Rumunijos, Azerbaidžano, Ukrainos ir Maltos. Lietuvos atstovai „The Roop“ dainą „Discoteque“ šįvakar atliko pirmieji.

Emocijų kupinas momentas: išgirdęs, kad Lietuva pateko į „Eurovizijos“ finalą, Vaidotas Valiukevičius nesulaikė ašarų

Į „Eurovizijos“ finalą, vyksiantį gegužės 22 d., keliauja 10-ies šalių atstovai: Norvegijos, Izraelio, Rusijos, Azerbaidžano, Maltos, Lietuvos, Kipro, Švedijos, Belgijos, Ukrainos.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Geltonoji banga keliauja į „Eurovizijos“ finalą: „The Roop“ Roterdame surengė tikrą diskoteką

Kaip „Euroviziją“ pakoregavo pandemija

Pernai dėl koronaviruso pandemijos atšaukus Roterdame turėjusį vykti konkursą, šis Nyderlandų miestas nuo jo nenusisuko ir pakvietė „Euroviziją“ vykti šįmet.

Renginys vis dėlto vyksta ne taip, kaip įprasta. Dėl koronaviruso pandemijos, keblumų keliaujant ir mieste nevykstančių eurovizinių vakarėlių, į Roterdamą šiemet neatvyko tūkstančiai renginio gerbėjų iš visos Europos.

Tačiau visa kita – beveik taip pat, kaip esame įpratę. Į Roterdamą susirinko 38 iš 39 dalyvaujančių šalių atstovai, jiems kas 48 valandas atliekami koronaviruso testai.

Vienintelė šalis, nusprendusi į konkursą atsiųsti ne atlikėją, o jos pasirodymo įrašą, yra antradienio vakarą pirmajame pusfinalyje pasirodžiusi Australija. Priežastis – Australijoje užsikrėtimų koronavirusu yra kur kas mažiau nei Europoje, tad keliauti į mūsų žemyną atrodė neatsakinga.

Dėl pandemijos atlikėjai negalėjo vykti į Nyderlandus filmuoti įprastų vaizdo „atvirukų“, rodomų prieš kiekvieną pasirodymą. Todėl jie sukurti virtualiu būdu – artistai filmavosi savo šalyse ir, pasitelkus kompiuterine grafiką, buvo „įmontuoti“ į namukus, pastatytus įvairiose žymiose Nyderlandų vietose.

Namukai – simbolis, mat per pandemiją būtent namai tapo svarbiausia kasdienio gyvenimo erdve. Tuo pačiu jie simbolizuoja šių metų konkurso šūkį „atsiverk“, mat „Eurovizija“ po priverstinės pertraukos vėl atveria duris į Europos muzikos pasaulį.

Pagal įprastas konkurso taisykles, antradienio vakarą balsavo dalyvaujančių šalių žiūrovai – už savo šalies pasirodymą balsuoti negalima. Taip pat balsavo žiūrovai iš trijų šalių, kurios be pusfinalio patenka į šeštadienį vyksiantį finalą, – Nyderlandų, Vokietijos ir Italijos.

Roterdamo arenoje – 3500 žiūrovų be kaukių, kuriems prieš renginį buvo atlikti koronaviruso testai. Gerokai mažiau publikos, nei gali sutalpinti ši salė, tačiau vis dėlto – tikri žiūrovai, kurių plojimai tikrai suteikė vakarui kur kas šiltesnę atmosferą.

1-ojo „Eurovizijos“ pusfinalio eiga

Vakarą pradėjo „Eurovizijos“ čempionas – prieš dvejus metus konkursą laimėjęs olandas Duncanas Laurence`as, kurio dėka konkursas ir vyksta Nyderlanduose.

Po jo pasirodymo „Eurovizijos“ vedėjams paskelbus konkurso pradžią, pirmieji didžiojoje scenoje pasirodė lietuviai „The Roop“. Geltona spalva, tobulai atlikti šokių judesiai, uždegantis dainos „Discoteque“ ritmas, iš džiaugsmo nuo pirmųjų dainos akordų šaukianti minia ir didelė viltis, kad pusfinalio barjerą lietuviai tikrai turėtų įveikti.

„Mums didelė garbė pradėti tokią didelę diskoteką“, – po pasirodymo kalbėjo grupės vokalistas Vaidotas Valiukevičius. Paprašytas „Eurovizijos“ vedėjos, jis Europai pademonstravo ir garsųjį „Discoteque“ pirštų šokį.

Ilgai lauktas momentas išaušo: „The Roop“ užkūrė diskoteką Roterdamo scenoje

Lietuvius scenoje keitė slovėnė Ana Soklič – patyrusi džiazo, soulo, ritmenbliuzo atlikėja, į „Euroviziją“ atsivežusi jausmingą dainą „Amen“. Scenoje ji pasirodė viena, tačiau dramatišką baladę lydėjo ekrane spindinčios žvaigždės ir liepsnojanti planeta. Pasirodymas, kuriame vis dėlto muzika – gerokai svarbiau nei vaizdas.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Slovėnija. Ana Soklič – „Amen“

Trečioji 2021-ųjų „Eurovizijos“ dalyvė – Rusijai atstovaujanti tadžikė Maniža su daina „Russian Woman“. Dėl kūrinio, kuriame ironiškai pasakojama apie moterų padėtį Rusijoje ir seksizmą, kurį joms tenka patirti, jau kilo skandalų. Kai kurie Rusijos politikai reikalavo atšaukti pasirodymą, nes jis neva gadina šalies įvaizdį. Ritmingas, rytietiškos muzikos ir hiphopo elementų turintis kūrinys – lydimas įspūdingo pasirodymo, kurio akcentai – virtualus Rusijos moterų choras ekrane ir suknelė, pasiūta iš įvairių Rusijos regionų liaudiškų drabužių skiaučių.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Rusija. Manizha – „Russian Woman“

Švedijai šių metų „Eurovizijoje“ atstovauja manieringas dainininkas Tusse – pabėgėlis iš Afrikos, šioje Europos šalyje gyvenantis nuo vaikystės. Nors pasirodymo pradžioje akį išsyk patraukė scenoje suspindęs šviesos stulpas ir tyvuliuojantis vanduo, tačiau dėmesio centre – pats atlikėjas ir daina „Voices“, pasakojanti apie tai, jog kiekvieno žmogaus balsas turi būti išgirstas, o mes visi esame lygūs.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Švedija. Tusse – „Voices“

Australijos atstovei Montaigne, kaip jau minėta, itin nenuskilo – žinoma šalies atlikėja negalėjo vykti į Roterdamą, todėl vietoje gyvo pasirodymo buvo rodomas jos gimtinėje nufilmuotas įrašas. Dėl to dainininkė prieš pusfinalį internete liejo ašaras, tačiau vis dėlto už jos pasirodymą galima balsuoti ir teoriškai ji distanciniu būdu net gali laimėti „Euroviziją“. Australijoje nufilmuota daina „Technicolour“ – šokiams skirtas, spalvingas, futuristinis kūrinys apie įvairovę ir stiprybę.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Australija. Montaigne – „Technicolour“

Ekstravagantiškas Šiaurės Makedonijos dainininkas Vasilis „Eurovizijos“ scenoje jausmingą dainą „Here I Stand“ atliko pasidabinęs juodu kostiumu, tačiau jo pasirodymą papildė virtualūs elementai – ant krūtinės piešiama ugnies figūra, iš rankų sklindančios žvaigždžių dulkės. Antroje dainos dalyje atlikėjo rūbai švytėjo priklijuotais stiklo gabalėliais, atspindinčiais šviesos spindulius.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Šiaurės Makedonija. Vasil – „Here I Stand“

Airė Lesley Roy iki šiol garsėjo kaip puiki dainų kūrėja, parašiusi hitų tokioms žvaigždėms kaip Katy Perry ar Adamas Lambertas. Šįsyk dėmesio centre – ji pati su energingu kūriniu „Maps“ ir išmoningu pasirodymu, kurio didžiąją dalį žaidė su dekoracijomis, tarsi būtų pasiklydusi miške. Pasirodymas atlikėją taip sujaudino, kad dainos pabaigoje ji netramdė užplūdusių emocijų.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Airija. Lesley Roy – „MAPS“

Kiprui atstovaujanti graikė Elena Tsagrinou neoficialiai titutluojama seksualiausia pirmojo 2021-ųjų „Eurovizijos“ pusfinalio dalyve. Scenoje ji drąsiai gulinėjo, vilkėjo itin erotišką suknelę, vaizdą dar labiau kaitino šokėjų judesiai ir ugnies elementai. Daina „El Diablo“, kurios motyvas primena britų popžvaigždės Ritos Oros hitą, dar iki konkurso sukėlė skandalą – Kipre vyko protestai, buvo kaltinančių dainininkę satanizmu. Pati Elena iš to tik juokiasi, nes daina iš tiesų yra tiesiog apie nevykusius santykius.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Kipras. Elena Tsagrinou – „El Diablo“

Norvego TIX pasirodyme „Fallen Angel“ irgi netrūko velniškos temos – pats atlikėjas scenoje pasirodė tarsi auksu apsikarstęs angelas su sparnais, o jį už grandinių tampė raguoti padarai. Ekstravagancija, anot norvego, yra jo nusilenkimas „Eurovizijos“ tradicijoms, pagal kurias šiame konkurse – kuo ryškiau, tuo geriau.

Tiesa, jo daina siunčia ir svarbią socialinę žinutę, mat jis turi Tureto sindromą – neuropsichiatrinį sutrikimą, sukeliantį nevaldomus judesius – tikus. Eurovizinis pasirodymas – TIX būdas pasakyti, kad būtent mūsų netobulumai paverčia mus unikaliais, ir visi mes esame vertingi.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Norvegija. TIX – „Fallen Angel“

Kroatė Albina į „Euroviziją“ žengė su savo diskoteka – tiesa, kiek kitokia nei mūsiškiai „The Roop“. Madingos, 80-uosius primenančios spalvos, lyg iš po žemės išdygstantys šokėjai ir greito tempo daina „Tick-Tock“ – ne apie tiktoką, o apie pasipūtėlį vaikiną. Tačiau nėra abejonės, kad populiariojo socialinio tinklo pavadinimą primenanti frazė pasirinkta neatsitiktinai – įsiminti dainą tikrai padeda.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Kroatija. Albina – „Tick-Tock“

Vienuoliktieji „Eurovizijos“ scenoje pasirodė belgai „Hooverphonic“ su daina „The Wrong Place“ apie viską, ko negalima daryti per pandemiją, nuo vienos nakties nuotykių iki apsikabinimų. Tamsaus atspalvio kūrinys, atliekamas juodai apsirengusių atlikėjų, kurie nuo pat pradžių buvo bene didžiausios žvaigždės šių metų konkurse.

„Hooverphonic“ groja jau ketvirtį amžiaus, yra išleidę per dešimtį albumų ir patalpinę savo muziką garsiuose kino filmuose ir TV serialuose. Belgija įsitikinusi, kad tai padės šiai grupei žengti į finalą – nors akivaizdu, kad šis pasirodymas nėra tipiškos eurovizinės linksmybės.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Belgija. „Hooverphonic“ – „The Wrong Place“

Izraelietei Eden Alene dabar – nelengvos dienos, nes jos gimtinę drebina neramumai. LRT.lt ji sakė, kad dėl to jaučia dar didesnį pasiryžimą „Eurovizijoje“ pasirodyti kaip įmanoma geriau. Iš Etiopijos kilusi atlikėja savo šalyje išgarsėjo dalyvaudama įvairiuose muzikiniuose televizijos šou. Energinga daina „Set Me Free“ šiek tiek primena britų žvaigždės Duos Lipos hitus, scena Izraelio pasirodymo metu buvo labai spalvinga, o pabaigoje įspūdį sustiprino dainininkės nusiplėšiami drabužiai.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Izraelis. Eden Alene – „Set Me Free“

Rumunė Roxen, dažnai lyginama su JAV superžvaigžde Billie Eilish, „Eurovizijoje“ atlieka dainą „Amnesia“ – apie meilę sau ir tamsias akimirkas, kurias kartais tenka patirti. Jos pasirodymo metu sceną užpildė dūmai, lyg pamėklės iš jų išlendantys šokėjai, kilnojantys dainininkę ant rankų. Blyškus makiažas, apšvietimo efektai – viskas atrodė tarsi iš filmo, kuriame tuoj nutiks kažkas negero.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Rumunija. ROXEN – „Amnesia“

Azerbaidžano atstovė Efendi scenoje pasirodė su šokėjais, seksualiu įvaizdžiu, ugnies šūviais ir ekrane rodoma kobra. Ritminga daina „Mata Hari“ – apie legendinę šokėją ir šnipę. „Svarbu kalbėti apie stiprias moteris – priminti mūsų žavioms damoms, kad nors gyvename prietarų ir išankstinių nuostatų pasaulyje, moteris gali daryti viską ir moterų galia negali būti su niekuo lyginama. Kiekvienoje iš mūsų slypi karalienė“, – apie dainos idėją pasakojo atlikėja.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Azerbaidžanas. Efendi – „Mata Hari“

Ukrainos grupė „Go_A“ pusfinalyje pademonstravo vieną įspūdingiausių pasirodymų – su stilizuotu mišku, į maišus beriamais grūdais, elektroniniais ritmais ir folkloro prieskoniais. Daina „Shum“, anot šios Ukrainoje gerai žinomos grupės narių, yra apie pavasarį, pabudimą, kurio reikia ne tik gamtai, bet ir žmonėms.

Praėjusią savaitę grupė sukėlė nerimo savo gerbėjams, kai blogai pasijutusi vokalistė dėl prastos savijautos praleido repeticiją, tačiau jos koronaviruso testas – neigiamas, o pusfinalio scenoje daina skambėjo išties puikiai. Dainos pabaigoje „Ahoy“ arenos publika plojo atsistojusi, nors tai ir prieštarauja šių metų renginio taisyklėms, mat dėl pandemijos ribojimų pasirodymus leidžiama stebėti tik sėdint.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Ukraina. „Go_A“ – „Shum“

Paskutinioji į sceną žengė maltietė Destiny, prieš keletą metų laimėjusi vaikų „Euroviziją“, laikoma viena šių metų konkurso favoričių. Jos ginklai – ne tik stiprus balsas, spalvingas pasirodymas ir įsimenanti daina „Je Me Casse“, bet ir socialinė žinutė. Destiny daina ir pasirodymas – apie moterų pasitikėjimą savimi, apie moterų stiprybę, o tuo pačiu ir apie tai, kad kiekvienas esame gražus, net jei neatitinkame kažkieno išgalvotų standartų.

Eurovizija 2021. Pirmasis pusfinalis. Malta. Destiny – „Je Me Casse“

Pasibaigus konkursantų pasirodymams, pertrauką, kol buvo balsuojama ir skaičiuojami balsai, užpildė specialus pasirodymas, atspindintis Nyderlandų ypatingą santykį su vandeniu. Kone ketvirtis šios šalies – žemiau jūros lygio. Apie tai – popžvaigždės Davinos Michelle numeris su šokėjais ir specialiai nufilmuotais intarpais, prie kurių prisidėjo ir garsi aktorė Thekla Reuten.

Dar vienas pusfinalio akcentas – antradienio vakarą buvo pristatyti trys 2021 m. „Eurovizijos“ finalininkai, kuriems nereikia rungtis finale. Tai – šių metų „Eurovizijos“ šeimininkų atstovas Jeangu Macrooy, vokietis Jendrikas ir šiuo metu konkurso favoritais laikomi italų rokeriai „Maneskin“.

Antrąjį 2021-ųjų „Eurovizijos“ pusfinalį portale LRT.lt, LRT RADIJO ir LRT TELEVIZIJOS eteryje stebėkite ketvirtadienį, gegužės 20 d. „Eurovizijos“ finalas Roterdame vyks šeštadienį, gegužės 22 d. Jį taip pat bus galima tiesiogiai stebėti LRT.

Pirmojo „Eurovizijos“ pusfinalio akimirkos iš Roterdamo – LRT.lt nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.