Muzika

2020.04.30 18:36

LRT OPUS eteryje – garsios JAV grupės „Sonic Youth“ įkūrėjos Kim Gordon koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.04.30 18:36

Radijo stotis LRT OPUS toliau tęsia garsių alternatyvios, roko ir elektroninės muzikos atlikėjų koncertų transliacijų ciklą, kurį galite girdėti sekmadieniais 19 valandą.

Šį sekmadienį LRT OPUS eteryje – JAV dainininkės, gitaristės, dainų kūrėjos Kim Gordon koncertas, įrašytas šių metų kovą Londone, radijo stoties „BBC 6 Music“ festivalyje.

Šią savaitę 67-ąjį gimtadienį šventusi atlikėja – viena ryškiausių alternatyvios muzikos scenos moterų pasaulyje.
Diplomuota dailininkė išgarsėjo kaip 1981-aisiais susibūrusios Niujorko grupės „Sonic Youth“ viena įkūrėjų.

Eksperimentinį roką ir avangardines idėjas derinusi grupė laikoma vienais svarbiausių XX amžiaus pabaigos alternatyvios muzikos atlikėjų, įkvėpusių ir „grunge“ žanro atsiradimą.

Ji išleido penkiolika oficialių, studijoje įrašytų albumų, ir daugybę eksperimentinių koncertinių įrašų. Vienas jų, kurį grupė įrašė, renginio metu rodant avangardinio kino kūrėjo Stano Brakhage’o filmus, kiek netikėtai pavadintas lietuvių kalba – „Koncertas Stan Brakhage prisiminimui“.

Beje, dar 1989-aisiais „Sonic Youth“ koncertavo Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose, tapdama viena pirmųjų garsių Vakarų roko grupių, užsukusių į tuomet dar sovietinę Lietuvą.

Nors grupę visada lydėjo kritikų liaupsės, o ją tarp savo įkvėpėjų minėjo ir populiarioji „Nirvana“, 2011-aisiais „Sonic Youth“ sustabdė veiklą.

Priežastis – subyrėjusi K. Gordon ir kito grupės įkūrėjo, gitaristo Thurstono Moore’o santuoka.

Nors oficialiai grupė nepaskelbė apie karjeros pabaigą, tačiau 2015-aisiais išleistoje autobiografinėje knygoje K. Gordon rašo, kad „Sonic Youth“ iširo.

Grupei išsiskirsčius, Kim muzikavo su projektais „Body/Head“ ir „Glitterbust“, o pernai išleido pirmąjį solinį albumą „No Home Record“.

Muzikantė, kurią savo įkvėpėja vadina airių popžvaigždė Roisin Murphy ir kino režisierė Sofia Coppola, taip pat kuria dizaino darbus ir yra suvaidinusi daugiau nei dešimtyje kino filmų bei serialų.

Už nuopelnus kultūrai užpernai Kanados Emily Carr menų ir dizaino universitetas K. Gordon taip pat suteikė garbės daktarės vardą.

Rupios, provokuojančios muzikos atlikėjos koncertas per LRT OPUS bus transliuojamas, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga ir britų BBC radiju.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.