Naujienų srautas

Muzika2020.01.26 19:55

Britų popmuzikos žvaigždę įkvepia meilė lietuvei žmonai: „Ji – mano mūza“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2020.01.26 19:55

Jau penktadienį Vilniuje pirmą sykį koncertuos garsi britų popmuzikos grupė „Orchestral Manoeuvres In The Dark“ (OMD). Grupės įkūrėjui, klavišininkui Paului Humphreys ši kelionė į Lietuvą bus ypatinga dėl dar vienos svarbios priežasties – tai jo žmonos gimtinė.

„Souvenir“, „Enola Gay“, „Tesla Girls“, „Sailing On The Seven Seas“, „Maid Of Orleans“, „Joan Of Arc“ - 1978-aisiais susibūrusios grupės OMD istorijoje yra dešimtys dainų, gerai žinomų tiems, kurie popmuzika domėjosi praėjusio amžiaus devintajame ir dešimtajame dešimtmečiuose.

80-ųjų eroje OMD buvo viena ryškiausių elektroninės popmuzikos grupių – šalia „Depeche Mode“, „New Order“, „Duran Duran“, „Pet Shop Boys“ ir kitų žvaigždžių karaliavo populiariausių dainų „topuose“. Beje, kurdama kur kas drąsesnius ir įdomesnius muzikinius eksperimentus, nei daugelis jų bendraamžių.

Grupė dainavo apie politiką ir technologijas, dainose kartais piešdavo tamsius scenarijus, žaidė su elektroninės muzikos garsais (vieni ryškiausių OMD įkvėpėjų – legendiniai vokiečiai „Kraftwerk“), tačiau sugebėdavo likti dėmesio centre.

Du pagrindiniai grupės įkūrėjai ir nariai – dainininkas Andy McCluskey ir klavišininkas Paulas Humphreys. 1989-aisiais pastarasis paliko grupę, Andy tęsė OMD karjerą su gerokai „minkštesniu“ skambesiu, tačiau 1996 metais grupė pasitraukė nuo scenos.

Vis dėlto 2006-aisiais, atgijus publikos susidomėjimui, OMD sugrįžo. Nuo to laiko Paulas ir Andy nuolat koncertuoja, rengia pasaulinius turus, sugrįžusi grupė išleido jau tris naujus albumus.

Šiuo metu OMD keliauja per pasaulį, švęsdami savo karjeros keturiasdešimtmetį. Ta proga pernai rudenį pasirodė įspūdingas grupės geriausių dainų rinkinys „Souvenir“ - beje, pavadintas pagal vieną didžiausių grupės hitų, kuriuose skamba ne Andy, o Paulo balsas.

Penktadienį, sausio 31-ąją, grupė koncertuos Vilniaus salėje „Compensa“ - ir apie tokią kelionę į Vilnių 59-erių P. Humphreys svajojo ne vienus metus.

Mat jis jau ne sykį lankėsi mūsų šalyse, tik ne dėl koncertų, o dėl asmeninių reikalų.

Grupės, kurios įrašai parduoti daugiau nei 40 milijonų egzempliorių tiražu, muzikantas į Vilnių užsuka kartu su žmona – lietuve Rūta Degutyte-Humphreys, su kuria susituokė 2018-ųjų rugpjūtį.

Rūta – rinkodaros specialistė, išvykusi gyventi į Australiją, o prieš aštuonerius metu persikrausčiusi į Londoną.

Prieš kelerius metus ji įkūrė parfumerijos verslą – kvepalų liniją „Art de Parfum“, prie kurios atsiradimo prisidėjo ir P. Humphreys.

„Į Londoną persikrausčiau, nes bičiulis kartą pasakė - bent sykį gyvenime reikėtų pagyventi tame mieste. Taip ir padariau, negrįžau į Australiją, nesigailiu, kad atsidūriau Londone. Radau čia džiaugsmą ir ramybę.

Londonas – nuostabus lopšys bet kuriam kūrybingam žmogui. Viena labiausiai įkvepiančių vietų, kurioje netrūksta iššūkių, bet ir daug galimybių“, - LRT.lt pasakojo Rūta.

2013-ųjų vasarą ji susipažino su OMD muzikantu – šią istoriją jis pasakojo šypsodamasis. Labai nedaug trūko, kad pažintis nebūtų įvykusi.

„Susitikome nedideliame bare „Elgin“. Ten grojo mano bičiulis Samas Sallonas, dainininkas ir gitaristas. Daugiau nei metus jis vis mane kviesdavo į koncertus, bet aš visada būdavau užsiėmęs. Tąkart pusiau juokais pasakė – jei neateisi ir dabar, daugiau nekviesiu. Tad nuėjau.

Rūtą pakvietė kitas Samo bičiulis, kurį aš menkai pažinojau. Iš pradžių jie nuėjo į kitą barą tokiu pačiu pavadinimu – Londone jų yra du. Paaiškėjus klaidai, Rūta jau norėjo eiti namo, bet draugas užsispyrė, kad jie privalo sėsti į metro ir vis dėlto nuvažiuoti į koncertą.

Atvažiavo, prisėdo prie mano stalelio. Užsimezgė pokalbis, smagiai prisijuokėme. Mane ji sužavėjo – graži ir labai tikra, atvira ir nepasipūtusi. Išėjus iš baro lijo, aplink nebuvo taksi, pasisiūliau parvežti ją namo, nes man „vis tiek pakeliui“. Tai buvo melas, tiesiog norėjau dar praleisti su ja laiko ir pabandyti suprasti, ar ji nueitų su manimi į pasimatymą. Išdrįsau pakviesti, ji pasakė „taip“, - pasakojo P. Humphreys.

Dar įdomiau – nors žinojo grupę OMD ir jos dainas, Rūta iš pradžių nesuprato, kad bendrauja su garsiu muzikantu. O kai Paulas apie tai užsiminė, labai nustebo.

„Ji gal geriau žinojo OMD praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio laikotarpį, kai manęs grupėje nebuvo. Gal dėl to manęs nepažino. Kai pradėjome bendrauti, oaaiškėjo, kad ji žino daug mano dainų iš praeities, net nenujausdama, kad jas parašiau aš. Rūta daug išmano apie muziką, man tai labai patinka“, - juokėsi Paulas.

Šiandien Rūta dažnai lankosi vyro grupės koncertuose, bet mėgstamiausią kūrinį išsirinkti jai būtų sunku – labai patinka dainos „Souvenir“, „Statues“, „Stanlow“, „Of All The Things We've Made“ ir „The Romance Of The Telescope“.

„Man labai patinka Paulo muzikinis skonis ir melodijos pojūtis. Mes nesiginčijame dėl muzikos ir tai labai svarbu“, - pasakojo lietuvė.

Pradėjęs draugauti su Rūta, Paulas pirmąkart Vilniuje apsilankė 2017-ųjų vasarą, nuo to laiko mūsų šalies sostinėje viešėjo ne sykį.

„Dievinu šį miestą, jo architektūra – nuostabi, puiki atmosfera, draugiški žmonės, puikūs restoranai, fantastiški barai rūsiuose po senais pastatais.

Rūta vis dar turi butą senamiestyje, aplanko savo tėtį, aš stengiuosi su ja atvykti kaip įmanoma dažniau.

Žinoma, atvykti ir groti koncertą – visai kas kitą. Jau seniai norėjau, kad OMD surengtų pasirodymą Lietuvoje, dar tada, kai su Rūta nebuvome pažįstami. Dabar, žinoma, šis noras – dar didesnis“, - kalbėjo P. Humphreys.

Britas ir lietuvė susituokė 2018 metų rugpjūčio 25-ąją – gražiame XVIII amžiaus rokoko stiliaus pastate Londone.

Pora nusprendė susituokti tik artimiausių giminaičių ir draugų akivaizdoje – vestuvėse dalyvavo apie 40 žmonių.

P. Humphreys pabroliu tapo OMD dainininkas A. McCluskey, su kuriuo jis pažįstamas nuo tada, kai abiem būsimiems muzikantams tebuvo septyneri.

„Skėlė linksmą kalbą, kur kaip reikiant iš manęs pasilinksmino. (Juokiasi). Tai buvo viena gražiausių mano turiningo gyvenimo dienų.

Dar labiau sujaudino, kad S. Sallonas, kurio koncerte mes su Rūta susipažinome, specialiai atskrido iš Prancūzijos pagroti mūsų vestuvėse, taop pat – ir tas dainas, kurias grojo tą vakarą, kai vienas kitą pirmą sykį pamatėme. Sugrojo ir nuostabią OMD dainos „Forever (Live & Die)“ versiją.

Gal ateityje atnaujinsime įžadus ir surengsime šventę Lietuvoje“, - pasakojo P. Humphreys.

Londone gyvenančios šeimos namuose kartais skamba ne tik anglų, bet ir lietuvių kalba.

„Jis jau puikiai žino sodo įrankių pavadinimus ir kai kuriuos gražius meilės žodžius. Labai gabus mokinys, bet gal kiek tingokas, o gal ir aš iš jo pernelyg daug nereikalauju“, - juokėsi R. Degutytė-Humphreys.

Bet surimtėjusi pora džiaugiasi, kad surado vienas kitą – jie yra tikra komanda, palaikanti sutuoktinio kūrybines idėjas ir negailinti patarimų.

Kai Rūta nusprendė kurti kvepalų verslą, daug kas ją bandė atkalbėti ir sakė, jog reikėtų imtis saugesnės idėjos.

„Visi aplink manė, kad esu kvailė, kad negalima taip iššvaistyti savo santaupų. O Paulas mane palaikė.

„Art de Parfum“ yra šviežias požiūris į parfumeriją, skleidžiantis prancūzišką subtilumą.

Įkvėpė įsitikinimas, kad turiu kažką naujo ir įdomaus, ką galiu pasiūlyti. Rinkoje pamačiau nišą kvepalams, kurie klientams skleidžia stiprias emocijas, bet švariu, neperkrautu būdu.

Kvepalų reklamoje šiais laikais per daug barokinio maivymosi. Jų skleidžiama žinia paskęsta tame triukšme.

Pagalvojau, kad yra vyrų ir moterų, kuriems patiks elegantiško minimalizmo jausmas. O Paulas man labai padėjo su verslo technologiniais, interneto reikalais – dėl technologijų pamišę moksliukai yra labai seksualūs“, - šypsojosi Rūta.

Paulas pastebi, kad kvepalai turi ryšį su muzika – irgi žaidžia natomis, o ir „Art de Parfum“ pavadinimą įkvėpė žinoma britų muzikos grupė – devintojo dešimtmečio britų žvaigždės „Art Of Noise“.

„Klausėmės jos muzikos ir pagalvojome – pala, „Art de Parfum“. Įlindau į internetą ir nepatikėjau, kad toks pavadinimas neužregistruotas. Iškart tai padarėme“, - pasakojo Paulas.

Šiandien R. Degutytė- Humphreys neabejoja – sutuoktinis yra lyg siena, į kurią galima atsiremti silpnumo akimirką, ir įkvėpimo šaltinis.

„Kūrybingumas yra mūsų šeimos DNR – mes nuolat dalijamės idėjomis“, - šyptelėjo Rūta.

„Visiškai sutinku. Rūta tikrai tapo mano mūza“, - sutiko Paulas.

Šiandien OMD pavadinimas muzikos pasaulyje skamba garsiai – naujausias studijoje įrašytas grupės albumas, 2017-ųjų „The Punishment Of Luxury“, pakilo į populiariausiųjų penketuką Didžiojoje Britanijoje.

Tačiau dar prieš 15 metų atrodė, kad šios grupės istorija baigta, o jos nariai buvo susitelkę į kitus projektus. A. McCluskey buvo subūręs sėkmingą merginų popgrupę „Atomic Kitten“, o P. Humphreys su tuomete savo partnere, buvusia vokiečių grupės „Propaganda“ dainininke Claudia Brucken, grojo grupėje „Onetwo“.

OMD išsiskirstymo ir atsikūrimo istorija – gana neįprasta. Devintajame dešimtmetyje OMD grojo melodingą, bet ir eksperimentų kupiną muziką, dėl kurio yra vadinama viena iš labiausiai įkvepiančių ir įdomiausių elektroninės pomuzikos grupių.

Tačiau tada pasidavė įrašų leidyklos spaudimui rinktis lengvesnį, komerciškesnį skambesį – dėl to ir atsiradusių asmeninių nesutarimų išsiskyrė A. McCluskey ir P. Humphreys keliai.

„Įrašų leidėjai klausdavo – kas jūs tokie, ABBA ar Karlheinzas Stockhausenas (garsus vokiečių avangardo kompozitorius – Red.). Atsakydavome, kad ir viena, ir kita. Mes mėgstame groti įsimenamas dainas, bet ir mėgstame eksperimentuoti“, - pasakojo Paulas.

Praėjusio amžiaus pabaigoje elektroninės popmuzikos mada praėjo, OMD buvo vertinama kaip grupė iš praeities.

„Didžiausia ironija, kad tada madinga tapo muzika, įkvėpta 60-ųjų ir 70-ųjų – nuo „Nirvana“ iki „Oasis“.

Laimė, mes išgarsėjome laikotarpiu, kai iš muzikos buvo galima gerai uždirbti. Dėl pinigų galvos nereikėjo sukti, nesijaudinau, kūriau, ką norėjau. Bet šio amžiaus pradžioje publika vėl pradėjo domėtis elektronine popmuzika, 80-ųjų skambesiu.

Pasipylė pasiūlymai atkurti grupę. Telefonas skambėjo ir skambėjo. Galiausiai supratome – dabar arba niekad, nes jei nesiryšime, OMD liks galutinai pamiršta.

Sutikome nusifilmuoti vokiečių TV šou, kur buvo pristatomi didžiausi visų laikų hitai – mūsų daina „Maid Of Orleans“ toje šalyje labai populiari.

Susitikome, pagrojome, mums labai patiko. Bet vis tiek manėme, kad gal mūsų niekas jau neprisimena. Nusprendėme paskelbti devynis koncertus Didžiojoje Britanijoje ir pažiūrėti, kas bus. Visi bilietai buvo išgraibstyti per keliolika minučių. Vietoj 9 koncertų sugrojome 69. Taip viskas ir vėl įsibėgėjo. Susėdome su Andy, išsikalbėjome, išsiaiškinome visus savo pykčius ir problemas. Dabar viskas gerai“, - pasakojo P. Humphreys.

Nusprendę vėl groti kartu, OMD nusprendė, jog nenori remtis vien praeities šlove. Tris atsikūrusios grupės įrašytus albumus kritikai vadina vienais geriausių jos darbų.

Kolegų pagarba grupei – milžiniška, o kai kurios istorijos skamba pritrenkiančiai. Pavyzdžiui, ar žinote, kad vienas „Depeche Mode“ įkūrėjų Vince'as Clarke'as, kuris vėliau grojo duete „Yazoo“, o vėliau įkūrė grupę „Erasure“, sintezatoriumi pirmiausia išmoko groti OMD dainą „Almost“?

Šiandien OMD mėgaujasi visiška kūrybos laisve, nejaučia įrašų leidyklų spaudimo ir sako, kad rašo tokią muziką, kokios labiausiai norisi patiems.

„Kalbėkim kaip yra – bet kuris albumas gali būti paskutinis, todėl jis turi būti geriausias. Ne todėl, kad ketintume skirstytis. Tiesiog toks amžius – bet kada bet kas gali nutikti. Mano sveikata gera, bet niekad nežinai, kas bus. George'as Michaelas buvo geras mano bičiulis. Jis mirė visiškai netikėtai“, - svarstė OMD.

Siaubą sukėlusią istoriją yra patyrę ir OMD nariai – prieš septynerius metus Kanadoje, kai koncerto metu sustojo grupės būgnininko Malcolmo Holmeso širdis.

Tą vakarą grupė turėjo ilsėtis, bet pasidavė koncerto rengėjo įkalbinėjimams surengti papildomą pasirodymą, mat susidomėjimas grupe buvo milžiniškas.

„Grojome penktą vakarą iš eilės, be pertraukų. Specialiai dėl papildomo koncerto Toronte parlėkėme iš Niujorko.

Tai buvo karščiausia metų diena Toronte. Ventiliacija salėje prastai veikė. Scenoje buvo klaikiai karšta, gal kokie 42 laipsniai šilumos. Žiūrovai alpo nuo karščio.

Koncertui įsibėgėjus, išgirdau Malcolmo balsą - „nepradėk dainos, turiu eiti!”. Atsisukau, o jis – susigriebęs už krūtinės. Nuvedėme į užkulisius, ten jis susmuko. Pasisekė, kad medikai buvo šalia.

Jam buvo sustojusi širdis, nekvėpavo tris ar keturias minutes. Kitą dieną aplankėme ligoninėje, gydytojai paprašė pakalbinti, kad suprastų, kaip paveikti jo smegenys.

Paaiškino tai jam,o jis sako - „kaip jūs suprastumėt, kad man su smegenimis negerai, aš juk būgnininkas“. Tada supratome, kad išsikapstys.

Dabar jis gyvena Vokietijoje su savo mergina. Sveiksta, bet koncertuose groti jau nebegali“, - pasakojo P. Humphreys.

Šis epizodas privertė grupę pakeisti savo taisykles ir įpročius – dabar ji groja ne daugiau trijų vakarų iš eilės, o tada būtinai vieną dieną ilsisi. Be to, pradėjo sveikiau maitintis.

„Kai pagalvoji, ką mes krėtėme 80-aisiais, tai išvis stebuklas, kad dar esame gyvi. Daug kas galvoja, kad daugiausiai linksminosi ir svaiginosi roko grupės, o elektroninės muzikos atlikėjai buvo ramesni.

Nieko panašaus, pažiūrėkite į „Depeche Mode“. Mes buvome laukiniai. Pridarėme daug dalykų, kurių nereikėjo daryti. Tai irgi paveikė mano ir Andy santykius, tapome paranojikais. Tai – jau praeityje. Dabar vis dar linksminamės, bet jau taip, kaip pridera mūsų amžiui. Jei dabar šėlčiau taip, kaip devintajame dešimtmetyje, per metus turbūt mirčiau“, - šyptelėjo Paulas.

Sugrįžęs į sceną, OMD muzikantas džiaugiasi, kad kvailai neištaškė pinigų, nepridarė kvailysčių ir šiandien gali džiaugtis antru sėkmingos karjeros etapu.

„Viską reikia daryti su saiku. Niekada sau neleidau tapti pasipūtėliu, nebarsčiau pinigų į kairę ir dešinę.

Man nereikia geriausio ir brangiausio automobilio. Na, gerai, gyvenu gražiame bute, viršutiniame aukšte, su puikiu vaizdu į Londoną. Nepamirškime, kad abu su Andy esame iš neturtingų darbininkų šeimų, tėvai net ir dėl maisto turėjo sunkiai dirbti. Kai užsinorėjau sintezatoriaus, turėjau iš senų radijo detalių jį susikonstruoti pats, dvejus metus studijavau elektroniką.

Be to, man niekada nesinorėjo būti žvaigžde. Groju dėl kūrybos, idėjų, o net kad būčiau žinomas. Pastebiu, kad jauni atlikėjai dabar elgiasi kitaip – internetas daro įtaka, svarbiausia dabar – išgarsėti bet kokia kaina.

Londone aš ramiai galiu vaikščioti, niekas nekreipia dėmesio. Man tai labai patinka“, - svarstė P. Humphreys.

Šiandien, tikina jis, visi praeities konfliktai su grupės vokalistu Andy jau yra pamiršti, o susipyksta jie nebent tada, kai vėlią naktį interneto aukcione bando nusipirkti seną sintezatorių ir, patys to nežinodami, vienas su kitu konkuruoja dėl to paties daikto, keldami kainą.

„Taip tikrai sykį yra nutikę. Ilgai juokėmės, bet buvo ir apmaudu. Senus sintezatorius perku, nes koncertuose klausytojai nori išgirsti tokį garsą, kokį kūrėme prieš kelis dešimtmečius“, - juokėsi Paulas.

Jei nebūtų tapęs žinomu popmuzikos atlikėju, šiandien, sako P. Humphreys, jis tikriausiai dirbtų „nuobodžiu programuotoju“, o A. McCluskey „būtų archeologas, rausiantis žemę ir ieškantis senų daiktų“.

„Ir neabejoju, kad abu būtume laimingi. Bet šiandien turime kur kas daugiau – galimybes kurti, groti, džiaugtis muzika.

Nuostabiausias dalykas – kai nepažįstami žmonės prie manęs prieina ir pasako, kad daina „Souvenir“ juos paguodė, kai mirė mama ar sugriuvo santykiai. Ir tai man yra svarbiau už bet ką“, - atsisveikindamas iki koncerto Vilniuje, sakė OMD muzikantas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi