Mokslas ir IT

2017.02.02 11:15

Panašu, kad „Linkomanija“ ruošiasi blogiausiam variantui

Vaidas Neverauskas, 15min.lt2017.02.02 11:15

Viena iš populiariausių Lietuvoje „torrent“ nuorodų dalijimosi svetainė „Linkomanija“, panašu, ruošiasi jiems nepalankiam teismo sprendimui – praėjusių metų rugsėjį buvo registruoti keturi nauji interneto domenai, galimai tinkami perimti linkomanija.net adreso vaidmenį tuo atveju, jeigu pastarasis būtų blokuojamas.

Registruoti interneto adresai – linkomanija2.net, linkomanija3.net, linkomanija4.net, linkomanija5.net. Visi jie registruoti prisidengiant registruotojo privatumą saugančia bendrovės „Contact Privacy Int.“ paslauga, tad, pagal atviruose interneto šaltiniuose esamus duomenis, tikrojo adreso registruotojo nustatyti neįmanoma.

Pirmasis adresas – linkomanija.net – šiuo metu registruotas bendrovės „Vitality International“ ir asmens Arevik Arakelyan vardu. Pati įmonė registruota Seišelių salose. Nors linkomanija.net įkūrėjas Kęstas Ermanas teigė, kad svetainės valdymas 2009 metais perduotas šiai, už Lietuvos jurisdikcijos ribų veikiančiai įmonei, Vilniaus apygardos teismas 2012 metais nagrinėdamas „Microsoft“ bylą prieš „Linkomaniją“ pripažino, kad valdymo teisių perdavimas yra fiktyvus veiksmas.

Gali būti, kad steigdami naujus domenus „Linkomanijos“ valdytojai (kurie beveik neabejotinai yra ne Seišelių salų gyventojai, o mūsų tautiečiai, nes su svetainės naudotojais bendrauja gražia lietuvių kalba) tikėjosi apsisaugoti nuo jų paslaugų blokavimo perkeldami savo neteisėtas paslaugas į kitas panašaus pavadinimo svetaines – tokia praktika dėl nepalankių teismo sprendimų ne kartą taikyta ir kitose „torrent“ nuorodų platinimo svetainėse, tokiose kaip „Pirate Bay“ ar „Isohunt“.

Tačiau naujoje asociacijos LATGA prieš „Linkomanija“ ruošiamoje byloje, asociacijai atstovaujančio advokato Andriaus Iškausko teigimu, nuspręsta nesiaiškinti, kas yra tikrasis piratinės programinės įrangos ir autorių teisėmis apsaugoto turinio atsisiuntimą leidžiančios svetainės savininkas ir valdytojas. Asociacijos tikslas šiuo atveju yra užtikrinti, kad „Linkomanijos“ portalas taptų nebeprieinamu asmenims, prie interneto besijungiantiems per Lietuvos interneto paslaugų teikėjus. Ir visai gali būti, kad jokios „Linkomanijos“ gudrybės su adresų variacijomis nepadės.

„Atsakovų byloje yra daug – tai ir „Teo“, ir „C-Gates“, ir „Init“, ir „S-plius“, ir kiti Lietuvoje veikiantys interneto paslaugų teikėjai“, – sakė advokatas.

Naujų portalo pavadinimų prigalvojimo taktika gali ir nepasiteisinti. Mat teismo prašoma užtikrinti, kad atsakovai ribotų interneto srautą ne tik į konkretų interneto adresą, bet ir taikant kitas technines priemones.

„Ieškinį suformulavome kaip techniškai neutralų. Mums nėra svarbu, kokiu būdu interneto paslaugų teikėjai šitą piratinę svetainę blokuos. Svarbu, kad jis būtų nepasiekiamas. Patys interneto paslaugų teikėjai gali tą būdą pasirinkti, svarbu, tik kad jis užtikrintų efektyvų blokavimą. Manau, kad jie yra profesionalai ir tikrai geriau žino, kaip tai padaryti. Mūsų reikalavimas netgi nesusijęs su konkrečiu domenu. Mums svarbu, kad konkretus portalas „Linkomanija“ – visuma paslaugų teikimo, verslo modelio, dizaino ir domeno – būtų užblokuotas, taip užkertant kelią piratavimui. O koks ten jo domenas ir kokiu būdu paslaugų teikėjai vykdys blokavimą – tai jau antrinis techninis klausimas“, – aiškino A.Iškauskas, primindamas, kad dabar interneto paslaugų teikėjai pagal Lošimų priežiūros įstatymo reikalavimus lygiai taip pat sėkmingai blokuoja prieigą prie nelegalių lažybų svetainių. „Jie tą moka, jie tą daro, tai manau, kad ir šiuo atveju padarys“, – sakė advokatas.

Ir nors toks blokavimas neužtikrins absoliutaus „Linkomanijos“ naudojimo išnykimo, A.Iškausko tvirtinimu, stengtis vis tiek reikia. Remiantis Europos šalių praktika, tarkime, blokuojant prieigą prie „Pirate Bay“, sužinota, kad interneto paslaugų teikėjams blokuojant tokią piratavimą palengvinančią svetainę jos lankytojų srautas smarkiai sumažėja. „Jeigu „Linkomanijos“ lankomumas sumažės 90 procentų, tai bus labai daug pasiekta“, – teigė jis.

Advokatas pripažįsta, kad tikrai bus atkaklių žmonių, kurie blokavimo išvengs naudodamiesi įvairiomis gudrybėmis, tačiau jų neturėtų būti dauguma. „Juk tai, kad neįmanoma visiškai panaikinti narkomanijos problemos, dar nereiškia, kad policija neturėtų gaudyti narkotikų prekeivių“, – lygino advokatas.

Jo teigimu, byla šiuo metu yra dar ruošiama. „Procesiniais dokumentais jau pasikeista, artimiausiu metu galima pradėti nagrinėjimą“, – teigė A.Iškauskas, pridūręs, kad šios bylos nagrinėjimo metu išsiaiškina, ir kiek iš „Linkomanijos“ valdymo uždirba jos šeimininkai.

„Byloje buvo išreikalauta informacija iš mokėjimo paslaugų teikėjo UAB „Paysera LT“ apie „Linkomanijos“ pajamas per keletą pastarųjų metų. Tą informaciją turiu, bet atskleisti jos negaliu. Bet pajamų tikrai yra. Mano supratimu, jos yra didelės“, – sakė advokatas.