Mokslas ir IT

2020.04.29 20:03

Kai kuriems užsikrėtusiems COVID-19 pasireiškia neįprasti simptomai: virškinimo sutrikimai, kliedėjimas, odos bėrimai

LRT.lt 2020.04.29 20:03

Žinoma, kad naujasis koronavirusas sukelia į gripą panašius simptomus, tokius kaip karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas. Tačiau šie simptomai nėra vieninteliai, galintys išduoti SARS-CoV-2 sukeltą infekciją.

Kai kurie jaučia tik netipinius simptomus

Kai kuriems žmonėms, užsikrėtusiems koronavirusu, pasireiškė mažiau būdingi simptomai, tokie kaip pykinimas, viduriavimas, kliedėjimas, vėjaraupius primenantys pažeidimai, rašo „Healthline“. Manoma, kad šiuos simptomus sukelia kitų organų pažeidimai.

Žmonės, jaučiantys šiuos netipinius simptomus, kartu gali justi ir klasikinius viruso požymius: karščiavimą, raumenų, galvos ir gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą. Kaip nurodo JAV Ligų kontrolės centras, reikėtų sunerimti ir skubiai kreiptis pagalbos, jeigu jaučiamas sunkumas ir skausmas krūtinėje, sunku kvėpuoti, jeigu nesiorientuojama aplinkoje, taip pat jeigu pamėlsta lūpos ar veidas.

Tačiau kai kurie žmonės gali justi tik netipinius simptomus, yra tokių, kurie nešioja virusą, tačiau apskritai jokių simptomų nejaučia. Tai gerokai apsunkina padėtį tiek medikams, tiek visai visuomenei, nes kuo daugiau simptomų rodo viruso buvimą, tuo sunkiau jį anksčiau identifikuoti. Be to, virusas tokiu būdu gali nepastebimai ir toliau sklisti tarp žmonių.

Prarasti skonio ar kvapo pojučiai

Šiek tiek anksčiau JAV ligų kontrolės centras pranešė, kad dar vienas koronaviruso infekcijos simptomas yra prarastas gebėjimas užuosti kvapus ir jausti skonį.

Kai Kalifornijos universiteto mokslininkai ištyrė 59 infekcija užsikrėtusius pacientus, jie pastebėjo, kad net du trečdaliai iš jų negalėjo jausti skonio arba kvapo.

Verta atkreipti dėmesį, kad tokie simptomai gali pasireikšti ir kitokiomis sąlygomis, pavyzdžiui, užsikrėtus gripu arba pasireiškus sezoninei alergijai. Tačiau visgi kai kuriais atvejais tai gali būti ženklas, kad žmogus užsikrėtė koronaviruso infekcija.

Pykinimas, vėmimas arba viduriavimas

Kaip informuoja „Healthline“, kol kas prie koronavirusui būdingų simptomų pykinimas nėra prisikirtas, tačiau ankstyvieji tyrimai rodo, kad infekcija užsikrėtusiems žmonėms virškinimo trakto sutrikimai pasitaiko pakankamai dažnai.

„The American Journal of Gastroenterology“ publikavo tyrimą, kuriame buvo stebėti 204 pacientai Kinijos Hubėjaus provincijoje nuo sausio 18 d. iki vasario 28 d. Daugiau nei 50 proc. iš jų pranešė apie tokius simptomus kaip prarastas apetitas, viduriavimas, vėmimas, pilvo skausmai. Šeši iš pacientų nejautė jokių kvėpavimo takų sutrikimo simptomų.

„Stanford Medicine“ publikuotame tyrime buvo apžvelgiami mediciniai 116 COVID-19 pacientų įrašai. Pastebėta, kad trečdalis iš jų jautė virškinimo trakto sutrikimus.

Bėrimai, dilgelinę ar vėjaraupius primenantys odos pažeidimai

Dermatologai Lombardijos regione, Italijoje, apžiūrėjo 88 koronaviruso infekcija užsikrėtusius žmones. Paaiškėjo, kad 20 proc. iš jų ant odos pastebėjo įvairius pažeidimus.

Tie pažeidimai buvo panašūs į bėrimą, vėjaraupius ar tymus. Tokie pažeidimai gali atsirasti ant kojų ar kojų pirštų, iš pirmo žvilgsnio gali būti panašūs į odos infekciją.

Kliedėjimas, galvos svaigimas ir raumenų silpnumas

Nesiorientavimas aplinkoje, kliedėjimas ir kiti neurologiniai simptomai taip pat pasireiškia kai kuriems infekcija užsikrėtusiems žmonėms. Taip praneša tyrėjai medicinos žurnale „JAMA Neurology“.

Lengvesni neurologiniai simptomai, tokie kaip kvapo ar skonio nejutimas, galvos skausmas ir svaigimas, raumenų silpnumas gali pasireikšti dar ligos pradžioje. Sunkesni neurologiniai simptomai gali išsivystyti vėliau.

Virusas laisvai keliauja po kūną

Kaip aiškino greitosios pagalbos gydytojas ir „Northwell Health“ visuotinės sveikatos skyriaus direktorius Ericas Cioe-Penas, platus simptomų, susijusių su COVID-19, ratas nėra nieko nuostabaus, kadangi šis virusas organizmui yra naujas ir jam dar nesusiformavo imunitetas.

Dėl nesusiformavusio imuniteto, virusas gali laisvai keliauti po kūną. Kai jis patenka į plaučius ir kraujagysles, jis gali patekti į bet kurią organizmo vietą, sako gydytojas.

Šiuo metu dar reikalingi detalesni tyrimai, kad pavyktų suprasti, kaip virusas paveikia organizmo ląsteles. Kai kurie simptomai pasireiškia tik tuomet, kai virusas patenka į tam tikrus organus, o kiti gali rodyti uždegimą, kilusį dėl imuninio atsako į infekciją.

Parengė Patricija Kilminavičienė