Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.20 13:12

Mokslininkai atrado laukinę salamandrą, kuri 7 metus nejudėjo iš vietos

LRT.lt 2020.02.20 13:12

Vieno urvo Europoje gilumoje gyvena unikalus gyvūnas. Tai turbūt pats tingiausias gyvūnas pasaulyje, kuris kada nors buvo pavadintas drakonu, skelbia „Science Alert“.

Proteus anguinus iš tikrųjų yra varliagyvis. Tai salamandrų rūšis, prisitaikiusi gyventi amžinoje tamsoje. Dėl tokio gyvenimo būdo akys nepakankamai išsivystė, o odos sluoksniai tarsi pasiūlė Charlesą Darwiną šiuos gyvius pavadinti „senovės gyvenimo liekanomis“.

Jų kys gali nustatyti šviesos šaltinį, tačiau iš esmės šie gyviai yra akli. Visa tai jie kompensuoja uosle, povandenine klausa ir galimybę reaguoti į judesius.

Nuo 2010 iki 2018 m. tyrėjai paženklino daugybę tokių varliagyvių rytų Bosnijos ir Hercegovinos olose. Per šiuos aštuonerius metus patikrinus tiriamuosius subjektus paaiškėjo, kad gyvūnų judėjimo diapazonas yra gana ribotas.

„Dauguma stebėtų gyvių per kelerius metus pajudėjo mažiau nei 10 metrų“, – rašė zoologė Gergely Balazs iš Eotvos Lorand universiteto.

Vienas iš šių gyvių buvo tingesnis nei kiti. Toje pačioje vietoje jis praleido 2 569 paras. Tai daugiau nei septyneri metai! Tačiau šių gyvūnų biologijoje yra užuominų, kurios galėtų paaiškinti šį iš pirmo žvilgsnio neįtikėtiną žygdarbį.

Šių mažų tinginių gyvenimo trukmė gali siekti ir šimtą metų. Tokiems mažiems, iki 20 gramų sveriantiems padarams – tai įspūdingas žygdarbis, todėl akivaizdu, kad jie kažką daro gerai.

„Jie kabo ir beveik nieko nedaro“, – pasakojo mokslininkė.

Šie gyvūnai taip išgyventi sugeba dėl labai lėto metabolizmo. Jie ėda sraiges ir vėžiagyvius (kurių urvuose nėra gausu), tačiau gali ištisus metus išgyventi be maisto.

Plėšrūnų urvuose beveik nėra, todėl nėra reikalo ir daug judėti, kiaušinius galima palikti bveik bet kur.

Be to, šie gyviai poruojasi tik kas 12 metų ir padeda 35 įspūdingai atrodančius kiaušinius.

Šis tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Zoology“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi