Mokslas ir IT

2019.10.29 14:13

Prestižiniame „iGEM“ konkurse Lietuvai atstovausianti komanda ieškos naujų galimybių ląstelėms valdyti

LRT.lt2019.10.29 14:13

Spalio 31 – lapkričio 4 dienomis Bostone vyks kasmetinis tarptautinis sintetinės biologijos konkursas „iGEM“ (angl. International Genetically Engineered Machine Competition). Jau penkerius metus iš eilės šiame prestižiniame renginyje mūsų šaliai atstovaus iš Vilniaus universiteto studentų sudaryta „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda.

Ruošėsi nuo pavasario

Prieš išvykdama į JAV vyksiantį konkursą, „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda mokslo bendruomenei ir visuomenei pristatė savo projektą „Colight“. Pasak studentų, projekto vystymas ir pasirengimas prestižiniam sintetinės biologijos konkursui prasidėjo dar vasario mėnesį, kai buvo suburta nauja „Vilnius-Lithuania iGEM“ 2019 komanda.

Komandoje, kurią pagal konkurso taisykles sudaro jaunesni nei 23 metų nariai, yra keturiolika Vilniaus universiteto studentų. Dauguma jų studijuoja VU Gyvybės mokslų centre (VU GMC), tačiau komandoje yra ir atstovų iš Matematikos ir informatikos, Chemijos ir geomokslų, Medicinos fakultetų bei Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto. Komandos pasirengimas konkursui vyksta VU Gyvybės mokslų centro (GMC) laboratorijose.

Pastebėjo neišnaudotą potencialą

Pasak „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos vadovo, VU GMC molekulinės biologijos ketvirtakursio Valento Braso, šių metų komandos projektas „Colight“ orientuojasi į vieną sparčiausiai besivystančių gyvybės mokslų sričių – optogenetiką.

„Optogenetika yra gyvybės mokslų sritis, kuri pasitelkiant šviesai jautrius baltymus leidžia tyrėjams itin tiksliai valdyti ląstelės funkcijas. Ir nors optogenetikos pritaikymas šiuo metu tampa vis įvairesnis, tačiau dėl efektyviai veikiančių šviesa aktyvuojamų sistemų trūkumo ryškus proveržis biotechnologijose vis dar nėra matomas. Suprasdama šios srities problemas bei milžinišką optogenetikos potencialą, „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda šiemet nusprendė kurti naujus optogenetinius įrankius, kurie atveria naujų galimybių ląstelėms valdyti“, - atskleidė komandos vadovas.

„Kurdami šiuos įrankius daug dėmesio skyrėme ir matematinio modelio bei programinės įrangos kūrimui. Matematinėmis simuliacijomis parodėme galimybę šviesą panaudoti kaip signalą kompiuterio ir ląstelės sąsajos kūrime“ – pasakoja V. Brasas.

Komanda teigia tikinti, kad jų sukurti optogenetiniai įrankiai pasitarnaus tolesniuose fundamentiniuose gyvybės mokslų tyrimuose bei vystant tikslesnius terapijos metodus medicinoje.

Dalyvavimas prestižiniame konkurse – įvertinimas Lietuvai

Spalio 30-ąją į JAV išvykstanti komanda savo projektą Bostono Hynes Convention centre pristatys penktadienį 15 val. Lietuvos laiku, o konkurso nugalėtojai paaiškės jau sekmadienį. Pasak V. Braso, konkurse dalyvaujančios lietuvių komandos visada buvo ambicingos ir nestokojančios idėjų, o po 2017-ųjų metų komandos sėkmės, kai lietuviai iškovojo Didįjį prizą, lūkesčiai – maksimalūs.

„Dalyvauti tokiame konkurse ir rungtis su geriausiais universitetais jau yra laimėjimas. Mes, Vilniaus universitetas, turime ką parodyti pasauliui“, – teigia komandos mokslinis vadovas profesorius Rolandas Meškys.

Jam antrina ir Dainius Tautvaišas – „Thermo Fisher Scientific“ biotechnologas, pirmosios „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos, susibūrusios 2015 metais, įkūrėjas. „Vilnius-Lithuania iGEM komandos iš kitų išsiskiria tuo, jog visuomet įdeda išskirtinai daug darbo ir turi ką pristatyti nuvykusios į Bostoną“, - pabrėžė jis. Sintetinės biologijos konkurse D. Tautvaišas Lietuvai atstovauja kitoje barikadų pusėje – jau antrus metus iš eilės jis kviečiamas vertinti komandų projektus „iGEM“ konkurse. Jis yra pirmasis ir kol kas vienintelis lietuvis, teisėjaujantis šiame konkurse.

Lietuviai „iGEM“ konkurse dalyvauja nuo 2015 metų. Būtent 2015 metais komanda pelnė aukso medalius ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją mokslo pažangos srityje. 2016-ųjų komanda iškovojo aukso medalį ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją medicinos kategorijoje, 2017-ųjų komanda laimėjo pagrindinį konkurso prizą. 2018-ųjų komanda iškovojo bronzos medalius ir pelnė nominacijas vieno iš penkių geriausių mokslo pagrindų ir matematinio modelio kategorijose. Pasak „iGEM“ komandos atstovų, nors konkurencija konkurse išties didelė, ir šiemet jie tikisi savo pasirodymu garsinti Lietuvos vardą pasaulyje.