Mokslas ir IT

2019.05.08 14:04

Lietuva pasirašys sutartį su CERN dėl inkubatorių Vilniuje ir Kaune

BNS2019.05.08 14:04

Lietuva pasirašys sutartį su Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija (CERN) dėl inkubatorių Vilniuje ir Kaune steigimo. Jie bus vieninteliai Vidurio bei Rytų Europoje.

Vyriausybė trečiadienį suteikė įgaliojimus ekonomikos ir inovacijų ministrui Virginijui Sinkevičiui pasirašyti susitarimą. Jį numatoma pasirašyti gegužės-birželio mėnesiais, o startuoliai juose veiks jau šiemet. 

Lietuva, CERN asocijuotąja nare tapusi tik prieš metus, taps dešimtąja šalimi, kurioje organizacija įsteigs verslo inkubatorių.

2018 metais atlikus CERN inkubatoriaus steigimo Lietuvoje galimybių studiją, buvo pasirinktos vietos Vilniuje, Saulėtekio slėnyje, ir Kaune, Santakos slėnyje. Jos buvo suderintos su CERN atstovais.

Pasak vyriausybės, planuojama, kad CERN inkubatoriuose Vilniuje ir Kaune vienu metu būtų ne daugiau kaip po 5 startuolius, o vieno jų finansavimo krepšelis neviršys 40 tūkst. eurų. Lėšos bus skiriamos iš ES paramos. 

CERN inkubatoriaus veiklos koordinavimu rūpinsis Lietuvos inovacijų centras.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sausį Davose susitikusi su CERN direktore Fabiola Gianotti, sakė, kad Lietuva pirmoji iš asocijuotųjų CERN narių galės pasinaudoti naujais organizacijos išradimais, duomenų baze ir sukaupta patirtimi, ir tai yra „didelis mūsų valstybės mokslo pažangos pripažinimas“.

Lietuva su CERN bendradarbiauja nuo 1993 metų, vykdo bendrus projektus su Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos, Lietuvos sveikatos mokslų universitetais, lazerių gamintojais „Ekspla“ ir „Standa“.

Narystė organizacijoje Lietuvai kainuos apie 900 tūkst. eurų per metus.