Mokslas ir IT

2019.04.14 15:00

8 pasitvirtinusios mokslinės sąmokslo teorijos: nuo bandymų kontroliuoti mintis iki tyčinio alkoholio nuodijimo

LRT.lt2019.04.14 15:00

Kadaise sąmokslo teorijų kūrėjai užsidėdavo akinius nuo saulės, pasislėpdavo po skėčiu nuo juos stebinčių palydovų, imdavo į rankas megafonus ir garsiai rėkdavo, kad valdžia jiems nesako tiesos. Šiandien jie sėdi prie kompiuterių ir naudojasi sutelktinio finansavimo platformomis keistoms idėjoms įgyvendinti.

Vakcinos sukelia autizmą, klimato kaita nėra reali problema, į Žemę greitai atsitrenks dangaus kūnas, sukelsiantis masinį rūšių išnykimą – išsirinkti keisčiausią sąmokslo teoriją tikrai yra iš ko. Tiesa, kartais po kurio laiko net ir pačios keisčiausios idėjos pasitvirtina. „IFL Science“ pristato 8 tokius atvejus.

CŽV iš tikrųjų atliko eksperimentus su žmonėmis

Nutekinti dokumentai patvirtino, kad agentūros darbuotojai atliko bandymus su žmonėmis. Eksperimentų tikslas buvo užvaldyti žmogaus mintis, daryti įtaką jo elgsenai nuotoliniu būdu. Elgsenos modifikacijos projekto MK-ULTRA metu (1953-1964 metais) buvo atlikta daugiau kaip 150 tokių bandymų.

Kartais JAV piliečiams tiesiog būdavo duodami tam tikri medikamentai, o žmonės to net nežinojo. Buvo siekiama sukurti „tiesos“ serumus, žmogaus gebėjimus stiprinančius medikamentus. 

Be to, CŽV direktorius Richardas Helmsas 1973 metais įsakė sunaikinti visus įrašus, susijusius su MK-ULTRA projektu. Visgi eksperimentai įrodymais susieti su 2 mirtimis ir 1 hospitalizacija.

Politikai tyčia nuslėpdavo informaciją apie rūkymo žalą

Šiandien jau yra patvirtinta, kad rūkymas padidina infarkto, emfizemos, nevaisingumo ir įvairių rūšių vėžio riziką. Bet anksčiau didysis tabako gamintojų penketas iš visų jėgų stengėsi įrodyti pirkėjams, kad cigaretės jiems nekenkia. Maža to, cigarečių gamintojai net bandė įtikinti visuomenę, kad rūkymas yra sveika. Tai aiškiai atsispindi seksistinėse šešiasdešimtųjų tabako reklamose.

Tabako gamintojai buvo pagrindiniai lobistai ir dosnūs politinių kampanijų rėmėjai, pelnydavę politikų ir kitų valdininkų palankumą. Tuo tarpu mokslo įrodymus apie rūkymo keliamą riziką sveikatai tabako gamintojai atmesdavo ir tikindavo, kad jie nėra patvirtinti. Tokia situacija tęsėsi iki devyniasdešimtųjų, kuomet įrodymai apie rūkymo daromą žalą tapo nenuginčijami. Tik tada tabako gamintojai pripažino, kad cigarečių rūkymas kelią pavojų žmogaus sveikatai.

2006 m. po septynerius metus trukusios bylos teisėja Gladys E. Kessler sąmokslu apkaltino tabako gamintojus, kurie „nuslėpė tyrimus, sunaikino dokumentus ir manipuliavo nikotino vartojimu siekdami sukelti ilgalaikę priklausomybę.“

Slėpė ir cukraus daromą žalą

Tokia piktavališka veikla buvo kaltinamos ne vien tabako kompanijos. Cukraus industrija taip pat metų metus slėpė duomenis ir papirkinėjo mokslininkus, kad šie jiems nepalankių tyrimų neiškeltų į dienos šviesą. Tuo tarpu patys per vaikams skirtus kanalus saldumynų gamintojai reklamavo pusryčių dribsnius ir kitus skanėstus.

2016 m. medikų žurnale „JAMA Internal Medicine“ išspausdintame straipsnyje buvo atskleista, jog cukraus industrija finansavo tyrimus, nuslepiančius cukraus keliamą riziką ir sveikatai daromos žalos kaltę sumetančius riebalams. Pasak straipsnio autorių, pastaruosius penkis dešimtmečius saldumynų gamintojai stengėsi suvaldyti debatus, vykstančius dėl cukraus keliamo pavojaus ir naudos bei riebalų suvartojimo.

Pavyzdžiui, 2011 m. atlikta studija pateikė šokiruojantį (ir ne visai mokslinį) teiginį, kad saldainius valgantys vaikai sveria mažiau už saldumynais nesmaguriaujančius vaikus. Pažvelgus atidžiau paaiškėjo, kad šį tyrimą finansavo Nacionalinė konditerių asociacija, atstovaujanti tokiems prekiniams ženklams kaip „Hershey“ ir „Skittles“. 2015 m. paaiškėjo, kad milžinė kolos gamintoja „Coca-Cola“ finansavo tyrimus, kurių rezultatai atskleidė ryšį tarp svorio mažėjimo ir treniravimosi. Tokiu būdu šešėlyje liko netaisyklingos mitybos daroma įtaka nutukimui.

JAV valdžia iš tiesų tyrinėjo NSO...

Pasirodo, JAV karinė bazė „Area 51“ nėra tik konspiracijos teoretikų vaizduotės vaisius. Praeitais metais Pentagonas patvirtino, kad JAV valdžia tyrinėjo „anomalias aerokosmines grėsmes“, visiems geriau žinomas kaip „NSO“.

2008-2011 m. Pažangioji aerokosminių grėsmių atpažinimo programa gavo kone 22 mln. JAV dolerių paramą, kas, aišku, nėra itin didelė Gynybos departamento metinio biudžeto, kurį sudaro 600 milijardų JAV dolerių, dalis. Oficialių šaltinių duomenimis, galiausiai eksperimentas nedavė jokių vaisių, tad programos vykdymas buvo nutrauktas.

...ir įdarbino nacių mokslininkus po Antrojo pasaulinio karo

Tiems, kas nėra matę filmo „Daktaras Streindžlavas“ – pagrindinis kino juostos veikėjas yra buvęs nacis, turintis „svetimos rankos sindromą“ ir dirbantis JAV prezidento, kurį jis vadina „Mein Fuhrer“, moksliniu patarėju.

Nors ši prielaida neatrodo įtikinama, sklinda gandai, kad veikėjas buvo sukurtas pagal tikrą žmogų, vardu Werneder von Braun. Jis buvo vienas iš maždaug 1600 nacių mokslininkų, išsiųstų dirbti į JAV  po Vokietijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare. 1946 m. „The New York Times“ pranešė apie vykdomą operaciją „Sąvaržėlė“.

Kai kurie mokslininkai buvo įtraukti į projektą „MK-ULTRA“. Tačiau Von Braunas buvo paskirtas Armijos balistinės raketos agentūros plėtros operacijų skyriaus direktoriumi. Jis prisidėjo prie išsilaipinimo mėnulyje ir išvystė „Jupiter-C“ raketą, naudotą paleidžiant pirmąjį Amerikos satelitą. Prieš tai jis dalyvavo „V-2“ raketos programoje, kurios metu jam talkino koncentracijų stovyklų kaliniai.

Vanduo iš dalies gali nulemti varlių lytį

Dešiniųjų politinių pažiūrų radijo laidų vedėjas ir „Infowars“ (liet. „Info karai“) internetinio puslapio konspiracijų teoretikas Alex`as Jones`as patikino, kad vandenyje esantys chemikalai nulemia varlių seksualinę orientaciją. Nors pakankamai vyro išsakytą teoriją patvirtinančių įrodymų nėra. Bet  kai kurių tyrimų rezultatai atskleidė, jog žmogaus sukurti chemikalai iš tiesų daro įtaką varlių lyčiai.

2010 m. Kalifornijos universiteto atliktame tyrime paaiškėjo, kad viena iš dešimties vyriškos lyties varlių, paveiktos plačiai paplitusio pesticido atrazino, sutrikdančio varlių hormonų pusiausvyrą, tampa moteriškos lyties varle. Jos ima gaminti estrogeną, poruojasi su patinais ir net deda kiaušinius. Vėlesni tyrimai atskleidė, kad tvenkiniuose esantys chemikalai ir kelio druska taip pat gali turėti įtakos varlių lyčiai.

Į aplinką išsiskiriantys chemikalai gali tapti reprodukcijos problema, bet tai, kad gyvūnai keičia lytį, nėra nieko keisto. Tai daro krevetės, jūrų klounai, koralai ir varlės. Nėra įrodymų, patvirtinančių, kad vandenyje esantys chemikalai gali kaip nors paveikti žmogaus seksualinę orientaciją.

Visuomenės sveikatos tarnyba stebėjo sifiliu sergančio juodaodžio mirtį medicinos mokslo tikslais

Sifilis – klastinga liga, negydoma gali baigtis apakimu, paralyžiumi ir/arba mirtimi. Iki penicilino išradimo, vaistų gydyti sifiliui nebuvo. Bet tai vis vien nepateisina neetiško juodaodžio gydymo. Vyras buvo įtrauktas į programą, skirtą ištirti natūralų šios ligos progresą. Negydomo sifilio stebėjimo tyrimas, kurį medikai atliko su juodaodžiu vyru, buvo pradėtas 1936 m., kuomet 600 vyrų iš Meikono apygardos Alabamos valstijoje buvo pašaukti į kariuomenę. 399 iš jų sirgo sifiliu. Vyrams buvo melagingai pranešta, kad jie bus gydomi dėl „prasto kraujo“, bet gydymo jie taip ir nesulaukė. 

Dar blogiau – mokslininkai tęsė eksperimentus net po to, kai 1945 m. penicilinas tapo pripažintu sifilio gydymu būdu. Šešis mėnesius turėjęs trukti eksperimentas užsitęsė iki keturiasdešimties metų. Dėl neaiškios priežasties gydytojams pasirodė, kad stebėti lėtą ir skausmingą vyro mirtį, kurios buvo galima išvengti, bus geriausiai mokslo interesus atitinkantis sprendimas. Eksperimentas baigėsi 1972 m. po to, kai „The New York Times“ išspausdino publikaciją apie tyrimą. Bandymo metu nuo sifilio mirė 28 vyrai, 100 vyrų mirė nuo kitų susijusių ligų, sifiliu užsikrėtė ir 40 jų sutuoktinių.

Ketvirtojo dešimtmečio metu Gvatemaloje vyko panašūs eksperimentai, kurių metu šimtai vyrų ir moterų buvo tyčia užkrėsti sifiliu.

JAV valdžia tyčia nuodijo alkoholį

1920 m. JAV valdžia, siekdama pažaboti  tautos alkoholio vartojimo įpročius, priėmė sausąjį įstatymą. Bet neteisėtos gėrimų parduotuvės, nelegaliai gaminančios ir platinančios alkoholį, buvo itin populiarios. Akivaizdu, jog vien priimto įstatymo nepakako pakeisti žmonių elgseną, tad JAV valdžia ėmėsi dar drastiškesnio sprendimo: nuodyti nelegalaus alkoholio išteklius.

Valdžia XX a. trečiojo dešimtmečio viduryje ėmė nuodyti alkoholį benzenu ir gyvsidabriu. Mirtiniausias buvo metanolis, dar žinomas kaip medžio spiritas. Šis skystis randamas tokiuose pramoniniuose produktuose kaip kuras ir formaldehidas. Išgėrus tokia medžiaga užnuodyto gėrimo, gali ištikti paralyžius, žmogus gali apakti ar net numirti. Apskaičiuota, kad dėl tokių valdžios veiksmų mirė apytikriai 10 tūkst. žmonių.

Galiausiai nuslopinti tautos polinkį į alkoholinius gėrimus nepakako net alkoholio nuodijimo, todėl ši praktika neprigijo. Alkoholio draudimas baigėsi 1933 m., bet 1970 m., kovodama su marihuana, valdžia iš naujo ėmėsi panašios taktikos.