LRT tyrimai

2020.07.02 09:06

Yra laimingų rajonų: ministras Narkevičius parodė pirštu, kurie keliai nusipelno finansavimo

atnaujinta 14.58
Mindaugas Aušra, LRT Tyrimų skyrius2020.07.02 09:06

Suskaičiavus visus pinigus, skirtus keliams pagal kovos su koronaviruso pandemijos pasekmėmis planą, Jaroslavo Narkevičiaus valdoma Susisiekimo ministerija dosniausia buvo Vilniaus regionui. Tiksliau – Vilniaus ir Trakų rajonams – jiems skyrė beveik 16 mln. eurų. LRT Tyrimų skyrius turi įrodymų, kad dar kovą Susisiekimo ministerija išreiškė pageidavimą, kad būtų finansuojami ir valstybiniai keliai Vilniaus, Trakų ir Šalčininkų rajonuose. Šį pavasarį minėti rajonai gavo ir europinių pinigų keliams – iš viso apie 26 mln. eurų.

Kovo 18 d. Susisiekimo ministerija elektroniniu laišku kreipėsi į Automobilių kelių direkciją (LAKD) klausdama, koks žvyrkelių asfaltavimo poreikis Lietuvoje. Tekste taip pat nurodoma, kad Susisiekimo ministeriją Vilniaus regione domina konkretūs 9 valstybiniai keliai ir tunelis Trakų, Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose.

LRT Tyrimų skyrius turi šio laiško kopiją. Apie šį laišką paklaustas LAKD vadovas Vitalijus Andrejevas pripažino, kad paklausimas su kelių sąrašu iš Susisiekimo ministerijos buvo gautas.

„Susisiekimo ministerija skiria ypatingą dėmesį Vilniaus regionui“, – teigia V. Andrejevas.

LRT turimas laiškas LAKD pasiekė tą dieną, kai Vyriausybė „atšildė“ Kelių priežiūros programai skirtus 142 mln. eurų, kelios dienas po karantino įvedimo. Anksčiau šie pinigai buvo įšaldyti Seimo sprendimu, lėšas skyrus vaiko pinigams ir kitoms socialinėms išmokoms didinti.

V. Andrejevas LRT teigė, kad ministerijai buvo pateikta visa informacija apie sąraše nurodytus valstybinius kelius. „Jeigu ministerija turi finansavimo šaltinį ir priima sprendimą finansuoti, vadinasi, sprendimą priima. Turime savo prioritetinius sąrašus ir planus, tikrai nepuolame vykdyti dėl paklausimų“, – sakė LAKD vadovas.

Tuo metu, kai ministerija domėjosi Vilniaus, Trakų ir Šalčininkų rajono keliais, dar nebuvo paskelbta, kad galima tekti paraiškas finansuoti kelius pagal ekonomikos skatinimo priemones. Galimybė papildomai finansuoti Lietuvos kelius atsirado balandžio 22 d., kai Vyriausybė skyrė 150 mln. eurų valstybinės ir vietinės reikšmės keliams taisyti ir rekonstruoti.

Vis dėlto du valstybiniai keliai iš Susisiekimo ministerijos specialaus sąrašo finansavimą pagal COVID-19 pasekmių mažinimo planą gavo. Abu keliai yra Trakų rajone, kur yra J. Narkevičiaus rinkimų apygarda.

Apie 1 kilometro ilgio rajoniniam keliui (Nr. 4742) nuo Šklėrių iki Aluonos kaimo Trakų rajone asfaltuoti birželio 17 dienos J. Narkevičiaus įsakymu skirta 300 tūkst. eurų. Taip pat 2,16 mln. eurų skirta asfaltuoti beveik 6 kilometrų ilgio ruožui (Nr. 4713) nuo Senųjų Trakų per Senąjį Tarpupį iki Guopstų.

LAKD vadovas V. Andrejevas jau anksčiau yra teigęs, kad Šklėrių–Aluonos kelias nebuvo prioritetinių sąraše. Be to, jo projektas nėra parengtas, todėl esą direkcija neketina pasirašyti rangos sutarčių bei įgyvendinti projektų.

Tačiau Senųjų Trakų–Guopstų kelias finansavimui gauti teiktas pačios direkcijos. V. Andrejevas pripažįsta, kad paraišką dėl šio kelio teikė todėl, kad Susisiekimo ministerija jam rodė dėmesį. Nors likę 7 valstybiniai keliai į COVID-19 programą nepateko, ministerija iki šiol jiems esą rodo išskirtinį dėmesį.

Vilniaus rajono ir Šalčininkų rajono savivaldybės yra dominuojamos J. Narkevičių į Vyriausybę delegavusios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos –Krikščioniškų šeimų sąjungos.

Direkcija, paklausta, kaip konkrečiai J. Narkevičiaus ministerija skiria dėmesį Vilniaus regiono keliams, pateikė ministerijos e. paštu atsiųstas lenteles, kurias nuolatos prašo pildyti. Jose atskirai išskirti kovo 18 d. siųsti Vilniaus regiono keliai, taip pat ES fondo lėšomis finansuojami Vilniaus ir Šalčininkų rajono keliai.

Šiems gegužės 13 d. J. Narkevičiaus įsakymu iš viso skirta 26 mln. eurų. Dviem Vilniaus rajono keliams (Naujoji Vilnia–Rudamina–Vaidotai ir Vaidotai–Baltoji Vokė) skirta daugiau kaip 12 mln. eurų. Šalčininkų rajono keliui Pirčiupiai–Eišiškės iš europinių ir nacionalinių pinigų atriekta beveik 14 mln. eurų.

Vienintelis kitas rajoninis kelias, šį pavasarį sulaukęs ES fondų lėšų, jungia Kėdainius su Ukmerge. Pasak V. Andrejavo, šis vienintelis buvo prioritetinio sąrašo viršuje, kiti – ne.

Vilniaus regione – pinigų lietus

Dalijant 150 mln. eurų valstybinės ir vietos reikšmės keliams, laimingiausia tapo Vilniaus apskritis – iš viso ji gavo daugiau kaip 30 mln. eurų. Labiausiai šią sumą išpūtė Vilniaus ir Trakų rajonų bei sostinės sėkmė. Šiai, tiesa, teko mažiau nei Vilniaus rajonui. Vilnius gavo 7,6 mln. eurų, o štai Vilniaus rajonas tapo visišku lyderiu – gavo 8,4 mln. eurų. Už jį visoje Lietuvoje daugiau gavo tik Kaunas – apie 11 mln. eurų.

Trakų rajonas, pakliuvęs į mažą sėkmingųjų ratą, iš Susisiekimo ministerijos gavo beveik 7,2 mln. eurų. Daugiau kaip 32 tūkst. gyventojų turinčiai savivaldybei teko kur kas daugiau nei, pavyzdžiui, visai Tauragės apskričiai arba Telšių apskričiai.

Tačiau milijonų lietus pasipylė tik ant kelių šalies savivaldybių. Gausu tokių, kurioms iš teiktų paraiškų patvirtino tik po vieną ar kelias, todėl kai kurioms skirta valstybės parama nesiekia ir pusės milijono eurų. Pavyzdžiui, Klaipėdos rajonas teikė tris paraiškas, tačiau finansavimą (584 tūkst. eurų) gavo tik vienai gatvei asfaltuoti.

„Kai yra įvardijama, kad Klaipėdos rajono keliai yra vieni blogiausių Lietuvoje, taip yra teigusi Kelių direkcija, tai įdomi proporcija susidaro“, – LRT komentavo rajono meras Bronius Markauskas.

Mažiausią finansavimą iš visų 60 savivaldybių gavo Šakių rajonas – 283 tūkst. eurų. Rajono meras Edgaras Pylipaitis teigė, kad Susisiekimo ministerijai teikė paraiškas tik dėl tokių kelių, kurie atitiko reikalavimus, t. y. kad kelių remontas būtų baigtas iki metų galo.

„Mes nežinojome, pagal kokius kriterijus bus vertinamos tos paraiškos – ar pagal vidinę konkurenciją, ar pagal išorinę, bet išėjo, kaip išėjo. Mums kai kur reikia rekonstrukcijų, bet programoje pabrėžta, kad galima teikti paraiškas tik dėl paprasto remonto“, – LRT komentavo Šakių meras.

Dar viena nedaug lėšų gavusi savivaldybė – Pagėgių rajonas, jam Susisiekimo ministerija skyrė 369 tūkst. eurų. Tačiau rajonas meras Vaidas Bendaravičius sakė, kad gavo mažai pinigų, nes, esą, buvo pernelyg sąžiningi.

„Mes labai sąžiningai viską darėm, tai todėl turbūt ir prašovėm. Mums buvo pasakyta prašyti tų lėšų, kur jau yra projektai ir kurių pirkimus galime padaryti iki liepos 1 d. Kiek lėšų prašėm, tiek gavome“, – sakė V. Bendaravičius.

Meras, paklaustas, ar žino savivaldybių, kurios nesąžiningai teikė paraiškas dėl finansavimo, sakė konkrečiai nežinantis, tačiau abejojo, ar visos savivaldybės spėjo viešuosius pirkimus atlikti iki liepos 1 d.

Panašiomis nuojautomis vadovaujasi ir Rietavo meras Antanas Černeckis, kurio savivaldybei teko 771 tūkst. eurų. Jis tikisi, kad Rietavo rajonui dar nusišypsos laimė ir bus skirta daugiau pinigų, kai lėšos bus paimtos iš tų savivaldybių, kurios pinigų nepanaudos.

„Mes vienam žvyrkelio sutvarkymui prašėm 800 tūkst. eurų, bet gavom tik pusę sumos. Tikimės dar pasipildyti. Tai kolegos, manau, kurie be projektų prisiprašė, jie nebus pajėgūs įgyvendinti. Manau, kad perskirstymas tikrai bus“, – sakė A. Černeckis.

Paklaustas, kokios konkrečiai savivaldybės gavo lėšų gatvėms ir keliams remontuoti be projektų, sakė negalintis įvardyti konkrečių rajonų. Pavyzdžiui, daugiau kaip 8 mln. eurų gavęs Vilniaus rajonas, atsakydamas į LRT klausimus, teigė, kad gavo finansavimą 13 objektų iš 16, tačiau ne visiems keliams projektai buvo parengti.

„Kai kuriems darbams užtenka darbų aprašo parengimo, kas supaprastina ir pagreitina projektavimo darbų eigą. Gavus papildomas lėšas, dedamos visos pastangos ir intensyviai dirbama su rangovais, kad visi suplanuoti darbai būtų atlikti laiku“, – rašoma atsakyme laiške.

Kurortams lėšos taip pat paskirstytos nevienodai. Trakai gavo daugiau kaip 7 mln. eurų, o štai Anykščių ir Palangos savivaldybėms teko po 2 mln. eurų, šiek tiek mažiau – Birštono rajonui. Mažiausiai – 642 tūkst. eurų – skirta Druskininkams.

Miesto meras Ričardas Malinauskas LRT teigė, kad iš viso Susisiekimo ministerijai teikė 3 projektus, tačiau finansavimą gavo dviem. Pinigų neskirta projektui, kurio vertė siekė beveik milijoną.

„Niekas neteikė komentarų, kodėl neskyrė. Arba skiriama, arba ne. Yra laimingų rajonų“, – teigė R. Malinauskas. Jis atsisakė komentuoti, nuo ko priklauso rajono laimė.

„Paskui kolegos sakys, kad pavydžiu“, – LRT sakė Druskininkų meras.

LRT bandė susisiekti su susisiekimo viceministru Virgaudu Puodžiuku trečiadienį ir ketvirtadienį, tačiau ministerijos atstovė atsakė, kad visus atsakymus pateiks per ketvirtadienį vykstančią spaudos konferenciją. Gavus Susisiekimo ministerijos atsakymus, publikacija bus papildyta.

Ministras - visiems pinigų reikia dar daugiau

Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje į LRT Tyrimų skyriaus klausimus atsakė pats susisiekimo ministras J. Narkevičius.

„Vienos savivaldybės, matosi, kad pateikė daug paraiškų objektams, kitos savivaldybės… Jie tiesiog galbūt nesitikėjo, kad Vyriausybė ras pinigų skirti papildomą finansavimą”, – sakė ministras.

Todėl, jo teigimu, tarp savivaldybių, gavusių finansavimą keliams, ir yra tokios disproporcijos.

Paklaustas, kodėl Trakų ir Vilniaus rajonams ministerija skyrė net 16 mln. eurų, J. Narkevičius teigė manąs, kad visoje Lietuvoje yra daug lankytinų vietų, kuriems finansavimas keliams yra per mažas.

„Kalbant apie Trakus, apie Šiluvą, apie Telšius, kalbant apie dar kai kuriuos miestus, tai žymiai per mažai skirta lėšų, nes ten yra tiek lankytinų, kad reikėtų skirti kur kas daugiau”, – tvirtino jis.

Spaudos konferencijoje J. Narkevičius nesigynė ir to fakto, kad kovo 19 d. ministerija siuntė laišką Automobilių kelių direkcijai, prašydama atkreipti dėmesį į konkrečius Vilniaus regiono kelius.

„Laiškus mes ne vieną siuntėme, ir iš tiesų mes vykdome labai stiprų monitoringą“, – pareiškė susisiekimo ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt