Lietuvoje

2019.03.26 17:56

Politologų verdiktas: Karbauskio pasipiktinimą dėl Masiulio užgesins meilė Skverneliui

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.03.26 17:56

Susisiekimo ministro Roko Masiulio sprendimas atleisti iš pareigų Klaipėdos jūrų uosto vadovą Arvydą Vaitkų supykdė „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį. Premjeras Saulius Skvernelis, panašu, stoti į kieno nors pusę neskuba. LRT.lt kalbintų politologų manymu, vyriausybės vadovas, jei „valstiečiai“ nuspręstų klibinti R. Masiulio kėdę, atsidurtų nepavydėtinoje situacijoje, tačiau veikiausiai šiam konfliktui įsisiūbuoti neleistų R. Karbauskio ir S. Skvernelio sąjunga.

Komplikuota situacija Klaipėdos uosto direkcijoje susiklostė po to, kai LRT Tyrimų skyrius paskelbė, jog uoste dirbančių verslo įmonių vadovai rėmė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Klaipėdos sąrašą, su kuriuo savivaldos rinkimuose dalyvavo ir Klaipėdos miesto mero posto siekęs uosto vadovas A. Vaitkus. Susisiekimo ministerijai vadovaujantis R. Masiulis dar sausį nušalino A. Vaitkų nuo dalies sprendimų, susijusių su įmonėmis, kurių atstovai dalyvavo jo rinkimų kampanijoje. Pirmadienį R. Masiulis priėmė sprendimą atleisti A. Vaitkų iš pareigų. Ministras neslėpė manantis, kad šis žingsnis gali „kainuoti“ jo paties postą. Pats A. Vaitkus dėl atleidimo kreipėsi į teismą.

R. Masiulio sprendimą atleisti A. Vaitkų „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis pavadino keistu, ėmė garsiai svarstyti, kad ministrui įtaką galėjo padaryti opozicijoje dirbantys konservatoriai ir liberalai. LVŽS vadovas iš pradžių paskelbė kviečiantis R. Masiulį į frakciją pasiaiškinti dėl A. Vaitkaus atleidimo, tačiau vėliau patikino, kad frakcija turės kitų klausimų ministrui – dėl žvyrkelių tvarkymo finansavimo, Lietuvos pašto veiklos ir kt. Tiesa, apie nepasitikėjimą R. Masiuliu „valstiečių“ lyderis kol kas nekalba.

Premjeras S. Skvernelis plačiau A. Vaitkaus atleidimo nekomentuoja ir R. Masiulio sprendimą vertina atsargiai.

„Tikiuosi, kad ministras turėjo svarių priežasčių ir argumentų priimti tokį sprendimą (atleisti A. Vaitkų – LRT.lt), nes kalbama apie Lietuvai labai svarbią, strateginę reikšmę turinčią įmonę, kuri keletą metų sėkmingai augo, buvo iš esmės nukonkuravusi aplinkinius uostus, kuri didino savo pelningumą, efektyvumą, krovą“, – antradienį LRT RADIJUI sakė S. Skvernelis.

Perspėja apie pavojų S. Skverneliui

LRT.lt kalbinta Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos prorektorė politologė Jūratė Novagrockienė tvirtino, kad Seimo valdantiesiems užsimojus atstatydinti susisiekimo ministrą R. Masiulį, premjeras S. Skvernelis gali atsidurti nepavydėtinoje situacijoje.

„Matyt, R. Karbauskiui yra daromas spaudimas iš įvairių grupių ir natūralu, kad jam reikia vienaip ar kitaip reaguoti į A. Vaitkaus atleidimą. Tai įrodo vieši R. Karbauskio kalbėjimai, kad reikia kviestis R. Masiulį pasiaiškinti.

O S. Skvernelis, bijau, kad gali tapti įkaitu. Problema yra ta, kad jei valdančioji dauguma nutartų, jog A. Vaitkaus atleidimas buvo netinkamas sprendimas, tai valdantieji gali siekti kraštutinio žingsnio – atstatydinti ministrą. Tada kyla klausimas, kiek ministrų jau yra pasikeitę ir ar nekils pavojus pačiai vyriausybei. Manau, kad apie tokią galimą sudėtingą situaciją turėtų gerai pagalvoti ir pats ministras pirmininkas“, – atkreipė dėmesį politologė.

Konstitucijoje nurodoma, kad, pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų, vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus. Priešingu atveju vyriausybė turi atsistatydinti. LRT.lt primena, kad S. Skvernelio vadovaujamoje vyriausybėje jau pasikeitė 6 iš 15 ministrų. Jei R. Masiulis būtų atstatydintas, liktų pakeisti dar vieną ministrą, kad S. Skvernelio vyriausybei tektų iš naujo gauti Seimo įgaliojimus.

J. Novagrockienė akcentavo, kad, valdantiesiems spaudžiant R. Masiulį dėl A. Vaitkaus atleidimo, gali atsirasti trintis tarp „valstiečių“ ir premjero S. Skvernelio. Tai, pasak pašnekovės, pakenktų ir S. Skvernelio, kandidatuojančio į prezidentus, rinkimų kampanijai. Vis dėlto politologė abejojo, kad „valstiečiai“ galėtų nusisukti nuo savo kandidato į šalies vadovus.

„Valstiečiai“ neturi kito pasirinkimo. Jie negali neremti S. Skvernelio. Tai juk yra jų partijos suvažiavimo klausimas, tai yra vienintelio jų kandidato į prezidentus klausimas. Daug pastatyta ant tos kortos. Tad nebūtinai gali būti reikalaujama R. Masiulio atstatydinimo. Gali būti, kad viskas pasibaigs tiesiog pasvarstymais, negatyviais atsiliepimais“, – komentavo J. Novagrockienė.

Plieninė sąjunga – svarbiau už smulkius susidūrimus

LRT.lt kalbintas Mykolo Romerio universiteto docentas politologas Virgis Valentinavičius neatmetė galimybės, kad R. Karbauskio ir S. Skvernelio nuomonės apie R. Masiulio veiksmus gali išsiskirti. Tačiau, politologo manymu, net jei politikų pozicijos ir nesutaps, „valstiečiai“ nestums premjero į jam nepatogią situaciją.

„S. Skvernelio žodžiai kartais skiriasi nuo R. Karbauskio žodžių, bet jis yra pavyzdingai ištikimas R. Karbauskiui. Jis nuo pat pradžių buvo ir yra R. Karbauskio premjeras, o dabar – dar ir kandidatas į prezidentus. Politinė R. Karbauskio ir S. Skvernelio sąjunga bent jau iki prezidento rinkimų, manau, yra tvirta kaip plienas. Jokios smulkios avarijos, kaip pono A. Vaitkaus atleidimas, šitos sąjungos paveikti negali“, – tvirtino V. Valentinavičius.

Pašnekovo manymu, kadangi R. Masiulis neoficialiai yra vadinamas prezidentės Dalios Grybauskaitės ministru, tad S. Skvernelis, kuris nedemonstruoja simpatijų šalies vadovei, susisiekimo ministro ginti nepuls.

„R. Karbauskis ir S. Skvernelis su prezidente barasi kartu, jie eina išvien. Šioje vietoje sakyčiau, kad S. Skvernelis vinguriuoja ir užima kitokią poziciją (dėl R. Masiulio – LRT.lt), negu užima R. Karbauskis, kuris iš karto nori bausti už nepaklusnumą. S. Skvernelis neskuba to daryti, bet nepasako nieko, kad nubrėžtų neįveikiamas linijas jo santykiuose su R. Karbauskiu.

R. Karbauskio bandymai iš karto pulti R. Masiulį, jį kažkaip diskredituoti (matome ir kad ponia A. Širinskienė pradėjo kalbėti apie R. Masiulio interesų konfliktus) reiškia signalą „tirkite, žiūrėkite, kritikuokite ministrą“. S. Skvernelis tuose dalykuose nedalyvaus, bet ir jiems nesipriešins“, – kalbėjo politologas.

„Mano galva, S. Skverneliui svarbu, kad jam nereikėtų ieškoti dar vieno ministro. Taigi šioje situacijoje jis neskubės kažką daryti su R. Masiuliu ne dėl to, kad jį labai myli ar gerbia, bet dėl to, kad premjerui ministrų paieškose nelabai sekėsi, o likus keliems mėnesiams iki rinkimų ieškoti dar vieno ministro ir dar labai svarbaus ministro nebūtų naudinga“, – pridūrė V. Valentinavičius.

Politologas prognozavo, kad R. Karbauskio abejonės dėl R. Masiulio sprendimų virs į viešą ministro „pamokymą“, tačiau šio vyriausybės nario „valstiečiai“ versti iš posto nedrįs.

„Triukšmo iš R. Karbauskio pusės bus sukelta lygiai tiek, kad pamokytų kitus, jog jo bijotų, bet ne tiek, kad būtų sukelta vyriausybės griūtis ir S. Skvernelis būtų įstumtas į keblią padėtį prieš prezidento rinkimus“, – komentavo pašnekovas.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt