Lietuvoje

2019.03.18 07:22

Namas – stiprioji Šimonytės pusė, Nausėdos – silpnoji

Kristina Jackūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.03.18 07:22

Iki prezidento rinkimų dar beveik du mėnesiai, tačiau reitinguose jau senokai įsitvirtinę trys lyderiai. Pagal naujausius bendrovės „Spinter“ atliktus tyrimus vasario pabaigoje už Saulių Skvernelį buvo pasiryžę balsuoti apie 15 proc. apklaustųjų, už Ingridą Šimonytę apie 22 proc., o Gitaną Nausėdą per 28 proc. rinkėjų.

Labai panašūs buvo ir prieš kelias savaites „Vilmorus“ paskelbtos apklausos rezultatai.  „Baltijos tyrimų“ rezultatai paskelbti savaitės pabaigoje parodė, kad simpatijos Sauliui Skverneliui sumažėjo 5 proc. punktais, ir dabar teigiamų bei neigiamų vertinimų skirtumas dar labiau padidėjo: buvo minus 1 proc., tapo minus 8 proc. Tuo metu Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė – tarp palankiausiai vertinamų politikų. Dabar tendencija ta, kad premjero reitingai pamažėle krenta, I. Šimonytės – auga, G. Nausėdos išlieka stabilūs, nors taip pat nežymiai kyla.

Savaitė

„Savaitėje“ politikos mokslininkė ir viešųjų ryšių ekspertas pažvelgė į šių kandidatų stipriąsias ir silpnąsias puses.

Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė sako, kad vieną Gitano Nausėdos privalumą pastebi visi - jis solidžiai - prezidentiškai - atrodo.

„Jis ir aukšto ūgio, jeigu susitinki jau ne televizijoje, o gyvai tokį padaro įspūdį - tai suteikia autoritetą, o prezidentui tai svarbu ir žmonės šitą dalyką vertina, kaip tai bebūtų sakykim banalu, bet vis dėlto“, – sako A. Ramonaitė.

Pasak politologės nepartinis Gitanas Nausėda puikiai išnaudoja tai, prisiimdamas virš partijų konflikto iškilusio taikytojo vaidmenį.

„Ir tokiu būdu opoziciją su Skverneliu sudaro ir manau, kad tai jam išeis į naudą. Na, ir trečia, galbūt savybė būti žmogaus, išmanančio dalykus ir pagaliau mokančio angliškai ir sakykim tokio, kuris nepadarys gėdos ir užsienyje“, – analizavo A. Ramonaitė.

Politologė atkreipia dėmesį, kad Gitanas Nausėda neturi labai išskirtinio bruožo, tai galėtų būti laikoma minusu. Kita vertus, todėl jis nieko ir neerzina.

„Gitanas Nausėda yra kandidatas, kuriam nieko nereikia daryti. Kai jisai nieko nedaro, tada jo reitingai auga“, – politologei antrina viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas.

Tačiau, viešųjų ryšių ekspertas sako, kad tai amžinai nesitęs. Oponentai jau bando išnaudoti tai, kad Gitanas Nausėda yra iš bankų atėjęs žmogus. Pasak A. Katausko, šis kandidatas sulauks smūgio ir dėl savo nuo Pučkorių atodangos Pavilnių regioniniame parke pasistatyto namo, kuriam Regioninių parkų direkcija nesėkmingai priešinosi teismuose.

„Vis tik stiklinis namas Lietuvoje yra, na, tai yra stiklo rūmai, ar ne?“, – sako A. Katauskas.

Abu ekspertai kaip silpniausią G. Nausėdos savybę įvardija tai, kad už jo nestovi jokia stipri komanda, kaip už S. Skvernelio ir I. Šimonytės stovinčios partijos. Pasak politologės, trūksta ir gilesnio turinio.

O I. Šimonytės namas, pasak A. Katausko – jos stiprioji savybė, kaip ir jos paprastumas bei asmeninė istorija. Politikė jau daug metų slaugo sunkiai sergančią mamą.

„Žmogus savo senelių sodo sklype pasistatęs namą už paskolą, paprastas toks kaip mes visi“, – sakė ekspertas.

„Sakyčiau didžiausias jos pliusas tai yra gebėjimas elgtis kažkaip natūraliai, ne taip, kaip politikai, nėra to viso rafinuotumo ir kažkokio erzinančio, kaip žmonės sako, politikavimo. Ji sugeba kažkaip normaliai, kaip normalus žmogus kalbėti, aiškiai, suprantamai paprastai. Ji turi tokio asmenybinio žavesio ir tokio humoro jausmo“, – apie I. Šimonytę kalba TSPMI profesorė.

Tačiau ekspertai sutinka, kad kandus I. Šimonytės humoro jausmas dalį rinkėjų gali ir erzinti. Todėl priskiria tai ir prie silpnybių, tačiau ne pagrindinių.

„Mano nuomone, konservatorių kandidatė I. Šimonytė yra didesnis minusas, negu S. Skvernelis „valstiečių“, nes S. Skvernelis yra ir premjeras - už to šiek tiek galima pasislėpti. Žinoma, esu įsitikinęs, konkurentai atakuos pensijų sumažinimus ir kitus dalykus, kuriuos ji darė kai buvo finansų ministrė“, – kalbėjo A. Katauskas.

O S. Skvernelio savybes politologijos profesorė A. Ramonaitė vadina tokiomis, kurios tuo pat metu yra ir stiprybės, ir silpnybės, pavyzdžiui tiesmukiškumas.

„Mes matėm ir iš savo tyrimų po 2016 metų rinkimų, kad žmonės kažkaip tą tiesumą, matyt, sieja su sąžiningumu. O sąžiningumas yra ta savybė, kuri yra absoliučiai pirmaujanti. Ir kai žmogus yra tiesmukas, jis sukuria sąžiningumo įvaizdį ir tam tikra prasme ryžtingumo. Kai žmonės irgi tą dalyką vertina. Iš kitos pusės, na, kai kas kaip tik mato tai kaip trūkumą, nes prezidentui nereikėtų būti tokiam tiesmukam, labiau tiktų taikdario vaidmuo, diplomatiškumas“, – apie premjerą kalbėjo politologė A. Ramonaitė.

„Jo stiprumas, agresyvumas, nors kai kas galėtų nesutikti su tuo, tam tikroje auditorijoje yra labai atpažįstamumas didelis“, – analizavo A. Katauskas.

Politologė taip pat sako, kad paties S. Skvernelio išnaudojamą policininko praeitį vieni mato kaip privalumą, kiti kaip trūkumą. Savo prezidentiniu šūkiu jis pasirinko pareigūnų šūkį.

Dviprasmiška ir tai, kad jis startuoja iš premjero pozicijos.

„Startuoti iš valdžios pozicijų yra sunku, ypač kai tavo visa tiek programa, tiek natūra yra tokia labiau oponuojanti, tokia labiau tarsi metanti iššūkį valdžiai, o čia dabar tu pats ir esi ta valdžia. Iš kitos pusės, matomumas ir administraciniai resursai šiek tiek jam prisideda“, – sako A. Ramonaitė.

S. Skvernelis, pasak A. Ramonaitės, išsiskirs ir tuo, kad vieni bus labai už, kiti labai prieš.

„Bet, žinoma, tai gali apsunkinti laimėjimą ypač, jei patektų į antrą turą, tai apsunkintų laimėjimą dėl to, kad čia reikia surinkti jau daugumą, čia neužteks surinkti vien tik savo rėmėjų procentą“, – apie premjero situaciją kalbėjo politologė.

„Jis negali labai išplėsti savo tikslinės auditorijos toje jaunesnėje socialinių erdvių visuomenėje, ten jis pakankamai silpnas. Pasidarė taip, kad visi mes laukiame sėdėdami socialiniame tinkle, kada koks nors jo komandos narys kokią nors nesąmonę padarys“, – sako viešųjų ryšių ekspertas A. Katauskas.

S. Skvernelis taip pat turi namą, tačiau jo būsto viešųjų ryšių ekspertas A. Katauskas nepriskiria nei prie galinčio pridėti taškų, nei prie silpnųjų vietų, kurias gali atakuoti oponentai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt