Lietuvoje

2019.03.09 19:42

Kareiviški maisto daviniai: perparduoti draudžiama, bet jų – pilnas internetas

Už 10 eurų po eksperimento į LRT TELEVIZIJOS žurnalisto rankas pakliuvo du amerikietiški maisto daviniai – vienas su vištiena, kitas su jautiena. Jų įsigyti internete galima netgi dėžėmis, tačiau neaišku, iš kur atsirado rinkoje – amerikietiški daviniai skirti tik Jungtinių Valstijų kariams. Perparduoti juos draudžiama.

Davinyje – vištiena su makaronais ir daržovėmis, keli krekeriai, riešutų sviestas, uogienė, obuolių tyrė, arbata, kava, maistui pašildyti reikalingos priemonės ir itin populiarūs saldainiai, pagaminti Jungtinėse valstijose. Ant pakuotės galima pamatyti ir užrašą „perparduoti draudžiama“.

Žinios

Lietuvos kariuomenė atsakymo, kaip rinkoje atsirado amerikietiški daviniai, neturi, nors prieš kelerius metus dėl jų perpardavinėjimo buvo kilęs skandalas. Kaip ir amerikietiškų, lietuviškų davinių buvo galima įsigyti už kelis eurus.

„Į teisėtumą mes šitoje vietoje žiūrime per ekonominės veiklos prizmę, o ne per parduodamo objekto. Kaip parduodamas objektas sausas davinys nėra draudžiamas“, – aiškina Lietuvos kariuomenės atstovas Gintautas Ciunis.

Kariuomenė aiškina, kad daviniai dalijami kariams per įvairias pratybas ar užduotis. Amerikietiškieji į rinką esą galėjo pakliūti kariams mainantis daviniais. Be to, jų nemažai lieka, nes kariai atsiveža naminio maisto. Dar vienas karys, amerikietiškus davinius pardavinėjęs dėžėmis, sako tiek parsivežęs iš tarptautinių pratybų – ir esą taip elgiasi ne vienas maisto davinius pardavinėjęs karys.

„Jeigu pratybos trunka porą savaičių arba daugiau, iš kurių 2/3 laiko jis dukart per dieną gauna po sausą davinį – štai ir susidaro dideli kiekiai. Jeigu karys nori jį parduoti, pardavimas turi būti teisėtas pagal kitus įstatymus ir dažniausiai tai teisėtai padaryti yra sudėtinga“, – sako Lietuvos kariuomenės atstovas Gintautas Ciunis.

Mokesčių inspekcija aiškina per pastaruosius kelerius metus tikrinusi, ar sąžiningai pardavinėjami daviniai. Sako, kad kartais pasitaikydavo atvejų, kai atsirasdavo iš karių davinius supirkinėjančių, o po to brangiau perparduodančių verslininkų. Vis dėlto mokesčių inspekcija galėdavo nubausti tik dėl to, kad verslas nebūdavo reglamentuotas tinkamai arba nieko nepešdavo – pajamos būdavo žemesnės nei apmokestinamųjų pajamų ribos.

„Mes atsižvelgiame ir į mąstą, versliškumą, sistemiškumą. Atvejai, kuriuos mes nagrinėjame, tikrai nėra nei apie tūkstančius, nei apie šimtus tūkstančių eurų. Tai buvo keli šimtai eurų, kuriuos užsidirbo asmenys, parduodami paprastai jų nebenaudojamus daiktus“, – pasakoja VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Ant virtualaus prekystalio ir kariuomenės ekipuotė – liemenės, kelnės, kuprinės. Tačiau ir čia kariuomenei surištos rankos – esą nėra įstatymo, draudžiančio parduoti kariuomenės reikmenis.

Parengta pagal Žyginto Abromaičio reportažą.