Lietuvoje

2019.03.04 14:04

Vilniaus taryba: įspūdingas Zuokienės šuolis ir Palucko nesėkmė

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.03.04 14:04

Paskutinė – 102 – sąraše buvusi Agnė Zuokienė buvo taip aktyviai reitinguojama vilniečių, kad atsidūrė 4 vietoje ir pateko į tarybą. Ne tokie įspūdingi, bet daug pasakantys – pramogų pasaulio veidų šuoliai: į tarybą išrinkta ir Donalda Meiželytė, ir Gediminas Jaunius. 

Vilniuje suskaičiavus balsus iš visų apylinkių, paaiškėjo ir gyventojų pasirinkimai kandidatams sąraše priskiriant pirmumo balsus. 

50 mandatų Vilniaus taryboje pasidalino šios partijos:

Visuomeninis rinkimų komitetas „R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ – 17

Zuoko ir vilniečių koalicija „Laimingas Vilnius“ – 10

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai – 9

Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Krikščioniškų šeimų sąjunga“ – 6

Darbo partija – 5

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 3.

G. Paluckas – prie suskilusios geldos, bet jaučiasi išlaisvintas

Vienas didžiausių rinkimų netikėtumų – kad į tarybą šiemet nepateko Lietuvos socialdemokratų partija ir jos pirmininkas, iki šiol Vilniaus vicemero pareigas einantis Gintautas Paluckas. 2015 metais į tarybą buvo patekę 4 šios partijos nariai. 

„Esu sutikęs nemažai rinkėjų, kurie mano, jog aš esu Seimo narys, arba tiesiai šviesiai sako: „Nematome tavęs kaip mero.“ Galbūt matome kaip premjerą, kaip politinės partijos lyderį. Tai tikrai galėjo lemti daugelio apsisprendimą“ , – situaciją pirmadienį aiškino G. Paluckas. 

Pasak jo, jau iš anksto buvo numanoma, kad socialdemokratams Vilniuje per šiuos rinkimus bus sudėtinga, tad skirti ir palyginti nedideli finansiniai ištekliai. 

Vilniaus mieste, pasak jo, balsai išsibarstė dėl plataus kandidatų sąrašo, o taip pat buvo akivaizdu ir tai, kad į centro kairę taikys dvi naujos politinės jėgos – „Darbo partija“ ir „valstiečiai“. 

„Logiškai kyla klausimas – kieno sąskaita? „Tvarka ir teisingumas“, socialdemokratai ir „Lietuvos sąrašas“ yra tie centro kairės atstovai, kurių sąskaita tai ir turėtų vykti. 

Šio spaudimo Vilniuje mes neišlaikėme ir dėl tos priežasties 4 proc. neperlipome“, – aiškino G. Paluckas. 

Jis sakė nesikratantis savo asmeninės, kaip kandidato į merus, atsakomybės: „Tikslų nepasiekiau.“

Pasak jo, artimiausiu 4 metai bus skirti naujo starto strategijai kurti: „Turime 4 metus išspręsti visas socialdemokratų paskirties ir veido Vilniaus mieste problemas ir mes tai padarysime.“

Netekdamas vicemero posto, jis sakė, kad situaciją tai jam netgi lengvina. 

„Jaučiuosi išlaisvintas – galiu atsidėti visai Lietuvai. Kai reikia blaškytis taro Fabijoniškių, Salininkų ir Šilutės tai kenkia politinės veiklos rezultatyvumui“, – sakė socialdemokratų lyderis.

Žengia „valstiečiai“ ir „darbiečiai“ 

Tačiau pateko iki šiol Vilniaus nevaldžiusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga: 3 sąraše pirmieji buvę Lukas Savickas, Tomas Seikalis ir Romasis Vaiktekūnas. Po reitingavimo jie išliko tose pozicijose, kuriose ir buvo.

į sostinės savivaldą taip pat pateko 5 „Darbo partijos“ nariai: pirmoji sąraše buvusi Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, 2136 pirmumo balsus surinkęs ir iš 4 į 2 vietą sąraše pakilęs Sergej Ursul, iš 7 į 3 vietą išreitinguotas Sergej Dmitrev, 2 sąraše buvęs Aidas Gedvilas (po reitingavimo – 4) ir 3 sąraše buvusi, bet po reitingavimo į 5 vietą nukritusi Jolanta Gaudutienė. 2015 metais „Darbo partija“ taryboje neturėjo nė vieno mandato. 

Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, BNS nuotr.

Iš Lenkų rinkimų akcijos rinko pažįstamas pavardes

Lenkų rinkimų akcija, 2015 metais besivadinusi Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų Aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“, taryboje buvo išsikovojusi 10, o šiemet – 6 mandatus. 

Aukščiausiai čia po reitingavimo kilo dabartinė tarybos narė Renata Cytacka (6, sąraše buvo 11), taip pat pakilo tarybos narė Romualda Poševeckaja (iš 3 į 2). Surinkusi daugiausiai – 6300 pirmumo balsų – pirmoji sąraše, kaip ir buvo įrašyta, liko tarybos narė Edita Tamošiūnaitė.

3 sąrašo vietoje – iš 2 vietos reitinge kritęs Zbigniev Maciejevski, 4 vietoje – iš 5 vietos sąraše išreitinguotas Albert Narvoiš, 5 vietoje – tarybos narė Edita Šiško, sąraše buvusi pažymėta 4 numeriu. 

Arūno Valinsko sūnus ir žiurkės išgarsinta jaunoji konservatorė

Konservatoriai šiemet taryboje išsikovojo viena vieta daugiau nei prieš metus. Pirmasis sąraše ir po reitingavimo liko vicemeras Valdas Bekunskas, antroji – Paulė Kuzmickienė, kuri taip pat yra tarybos narė. Iš 5 į 3 vietą po reitingavimo šoktelėjo pramogų pasaulio žvaigždės bei buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko sūnus Arūnas Valinskas. 

4 vietoje, kaip ir buvo įrašytas sąraše, liko šiol tarybos nariu esantis Adomas Bužinskas. Iš 3 į 5 vietą po reitingavimo krito tarybos narys Gediminas Švilpa. Vienas ryškiausių reitingavimo pokyčių – iki šiol tarybos nare buvusios Violetos Podolskaitės (iš 15 vietos sąraše kilo į 7 vietą), taip pat – naujokės Kamilės Šeraitės, kuri iš 13 vietos sąraše šoktelėjo į 8. 

Į tarybą iš konservatorių taip pat pateko iš 7 į 6 vietą kilusi Rasa Baškienė, į tarybą buvusi išrinkta 2011 metais. Pateko į tarybą ir naujokė Goda Karazijaitė, išgarsėjusi reklama su žiurke. Tiesa, po reitingavimo ji atsidūrė viena pozicija žemiau – ne 8, o 9 vietoje. 

G. Karazijaitė, Reklamos stop kadras

Agnės Zuokienės šuolis

A. Zuoko ir vilniečių koalicija „Laimingas Vilnius“, kandidatuojančių partijų sąraše pakeitęs Lietuvos laisvės sąjungą (liberalus), iškovojo 10 mandatų (LLS prieš 4 metus jų gavo 6 mandatus). 

Aukščiausias šuolis šiame sąraše – iš 102 į 4 vietą. Taip po reitingavimo kilo komiteto lyderio Artūro Zuoko žmona Agnė Zuokienė. Pats A. Zuokas tvirtai liko 1 sąrašo vietoje – surinko 10 234 pirmumo balsus. Iš šio sąrašo į tarybą taip pat pateko tarybos senbuvis Žilvinas Šilgalis, Diana Stomienė, Vydūnas Sadauskas, Valerija Stankevič, Eglė Čaplikienė, Nijolė Jagelavičienė, Darius Radkevičius, Vytautas Kašėta. 

Taip pat aukštai – iš 101 vietos į 11 kilo buvęs sveikatos apsaugos ministras, tarybos narys Algis Čaplikas, bet jis į tarybą nepateko. 

Donalda Meiželytė ir Gediminas Jaunius – su R. Šimašiumi

Atskirą rinkimų komitetą „R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ įsteigęs perrinkimo siekiantis meras Remigijus Šimašius per praėjusius rinkimus į priekį vedė Liberalų sąjūdžio partiją. Anuomet ji taryboje gavo 15 mandatų, šiemet – nė vieno. 

Panašu, kad visus šiuos mandatus ir dar porą nusigriebė naujasis R. Šimašiaus komitetas. Jis šiemet išsikovojo 17 mandatų. Ryškesni šuoliai po reitingavimo šiame sąraše – buvusios Seimo narės ir pramogų pasaulyje gerai pažįstamos Donaldos Meiželytės bei kūrybos namų „Elitaz“ prodiuserio, bet pastaruoju Plungės savivaldoje aktyvaus Gedimino Jauniaus. D. Meiželytė iš 22 vietos sąraše po reitingavimo kilo į 10, G. Jaunius – iš 30 į 12. 

E. Genio/LRT nuotr.

Į tarybą pateko ir žmogaus teisų aktyvistas Tomas Vytautas Raskevičius – jis po reitingavo krito 2 pozicijomis – iš 9 į 12 vietą. 

Be intrigos, surinkęs 21,2 tūkst. pirmumo balsų, pirmoje sąrašo vietoje liko dabartinis meras R. Šimašius. Į tarybą pateko ir tokie senbuviai kaip Vincas Jurgutis, Linas Kvedaravičius, Skirmantas Tumelis, Audronis Imbrasas (po reitingavimo kilo iš 25 į 16 vietą). 

Iš 15 į 8 vietą po reitingavo kilo Vilija Gucevičiūtė. Visą sąrašą rasite ČIA .

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt