Lietuvoje

2019.02.27 10:54

Ministerija skirs apie 142 mln. eurų naujiems šarvuotiems visureigiams

LRT.lt2019.02.27 10:54

Krašto apsaugos ministerija (KAM) JAV vyriausybei pateikė pirkimo paraiškas dėl 200 šarvuotųjų kovinės paramos visureigių JLTV (angl. Joint Light Tactical Vehicle, JLTV) Lietuvos kariuomenei įsigijimo ir išlaikymo. Šarvuočių įsigijimui ministerija planuoja skirti apie 142 mln. eurų, sakoma KAM pranešime žiniasklaidai.

Apie tai krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas informavo susitikime su JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoja įsigijimams Ellen Lord JAV Gynybos departamente Vašingtone vasario 22 dieną.

„Bendradarbiaudama su JAV vyriausybe Lietuva siekia užsitikrinti efektyviausias JLTV visureigių įsigijimo ir išlaikymo sąlygas. Šie kovinės paramos visureigiai padidins Lietuvos kariuomenės mobilumą, karių apsaugą ir kovinę galią“, – sakė krašto apsaugos viceministras Gediminas Jeglinskas.

Pasak viceministro, planuojama, jog Krašto apsaugos ministerija šarvuotųjų visureigių JLTV sutarties sąlygas su JAV vyriausybe baigs derinti iki 2020 metų. JLTV visureigių įsigijimui ir išlaikymui 2020–2023 metais ministerija planuoja skirti apie 142 mln. eurų.

Krašto apsaugos ministerijos Gynybos resursų taryba dar 2017m. pabaigoje nusprendė, kad JAV gaminami kovinės paramos šarvuotieji visureigiai JLTV geriausiai atitinka funkcionalumo ir kainos santykį, tuomet ir buvo pradėtos derybos su JAV vyriausybe dėl šių visureigių įsigijimo. Kovinės paramos šarvuotieji visureigiai JLTV papildys ir atnaujins šio tipo Lietuvos kariuomenės visureigių parką ir bus skirti įvairiems Lietuvos kariuomenės vienetams.

Visureigiai yra svarbi Lietuvos kariuomenės mechanizacijos programos, kuri apima ir pėstininkų kovos mašinų „Vilkas/Boxer“ pirkimą, dalis. Šarvuotųjų visureigių trūkumą Lietuvos kariuomenė identifikavo vertindama potencialias grėsmes ir tokio tipo technikos poreikį tiek krašto gynybos užduotims vykdyti, tiek dalyvauti tarptautinėse operacijose.

Šis trūkumas atsirado dėl natūralaus esamo visureigių parko susidėvėjimo ir didėjant jų poreikiui dėl kariuomenės plėtros. Šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojami HMMWV ir Toyota „Land Cruiser 200“ šarvuotieji visureigiai.

Susitikime su JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoja Ellen Lord viceministras G. Jeglinskas kartu aptarė ir pastaraisiais metais augančius Lietuvos kariuomenės įsigijimus iš JAV ir tolesnį šalių bendradarbiavimą šioje srityje.

Viceministras G. Jeglinskas JAV taip pat apsilankė Pensilvanijos nacionalinėje gvardijos štabe, kur aptarė jau daugiau nei 20 metų sėkmingai vykstantį Lietuvos kariuomenės ir šios gvardijos bendradarbiavimą. Viceministras lankėsi ir JAV karinių jūrų pajėgų akademijoje Anapolyje, kur susitiko su akademijos vadovybe bei kariūnais. Vašingtone viceministras taip pat susitiko su mokslo centrų Atlantic Council ir RAND analitikais, Karinių jūrų pajėgų vadovybe, Kongreso pareigūnais.

Be planų įsigyti šarvuotus visureigius JLTV, Lietuva iš JAV gamintojų perka priešlėktuvines raketas, bokštelius kovinei technikai, prieštankines sistemas „Javelin“, kt. įrangą.