Lietuvoje

2019.02.14 16:05

Opozicija blokavo iniciatyvą dėl referendumo šalininkų: kaip toks įstatymas atrodytų realybėje?

BNS2019.02.14 16:05

Seimo opozicija blokuoja referendumo šalininkų statuso įteisinimą.

Parlamentas ketvirtadienį balsavo dėl tokių pataisų, tačiau balsavime dalyvavo tik 65 Seimo nariai, valdančiųjų atstovai. Įstatymo priėmimui reikia, kad balsavime dalyvautų bent 71 parlamentaras.

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vadovas Gabrielius Landsbergis sako, jog referendumo šalininkams reikėtų sudaryti galimybę registruotis, dalyvauti agitacijoje, tačiau teikiamos pataisos „sukelia itin rimtų klausimų“.

„Matydami „valstiečių“ referendumų iniciatyvų gausą, turime kelti klausimą ir kaip toks įstatyme įtvirtintas principas veiktų visomis galimomis sąlygomis. Jei viena politinė jėga ketintų organizuoti referendumą kaip savo rinkiminės kampanijos dalį ir norėtų į ją įjungti dar ir papildomas sau artimas organizacijas, bendruomenes, galbūt net verslo grupes – ar toks principas tuomet atrodytų tokia pati gera idėja?“ – BNS iniciatyvą komentavo G. Landsbergis.

Anot jo, dabartinės pataisos „gali visiškai iškreipti ar net diskredituoti iniciatyvinės grupės veiklą ir referendumo tikslą“.

„Valstiečiai“ per prezidento rinkimų antrą turą inicijuoja referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo nuo dabartinių 141 iki 121.

„Valstiečiai“ sako taip pildantys programoje įrašytus pažadus rinkėjams, opozicija įžvelgia siekį telkti paramą prezidento rinkimuose valdančiųjų atstovui premjerui Sauliui Skverneliui.

Pataisomis „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis siūlo nustatyti, kad piliečių grupės, ir partijos, ir nevyriausybinės organizacijos galėtų registruotis referendumo šalininkais.

Seimas po svarstymo jau yra pritaręs šioms pataisoms, ir liko paskutinis balsavimas dėl jų priėmimo.

Pagal pataisas, referendumo šalininkai kartu iniciatoriais ir oponentais galėtų lygiomis teisėmis dalyvauti agitacijoje, gauti nacionalinio transliuotojo eterio, rinkti lėšas kampanijai.

Šiuo metu įstatymai numato tik referendumo iniciatorius ir oponentus, tad referendumą paskelbus Seimui piliečiai negali rinkti lėšų agitacijai ir panašiai.

Įteisinti referendumo šalininkų statusą prašo užsienio lietuviai, siekiantys dvigubos pilietybės išplėtimo. Referendumą dėl to paskelbė Seimas, tad išeiviai nuogąstauja negalintis aktyviai dalyvauti agitacinėje kampanijoje.

Referendumas dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo planuojamas gegužės 12 ir 26 dienos per prezidento rinkimus. 

Konstitucinis Teismas šiuo metu svarsto, ar referendumo organizavimas dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka neprieštarauja Konstitucijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.