Lietuvoje

2019.01.31 22:54

Paminėti R. Ozolo jubiliejų susirinkę bendražygiai: jis buvo iki galo neišnaudota ir nepelnytai pamiršta asmenybė

Nepriklausomybės Akto signatarui, politikui ir filosofui Romualdui Ozolui ketvirtadienį būtų sukakę 80 metų. Jo bendražygiai R. Ozolą vadina vienu svarbiausių Sąjūdžio lyderių, istorine asmenybe.

Bendražygiai R. Ozolą vadina Lietuvos nepriklausomybės ir Sąjūdžio juodadarbiu, sugebėjusiu sutelkti žmones, kada to labiausiai reikėjo.

Istorikė Ingė Lukšaitė, prisimena nedrąsius intelektualų tarpusavio pokalbius apie tautą, kalbą ir laisvę dar 8-ajame dešimtmetyje. Filosofas R. Ozolas, pasak bendražygių, buvo vienas iš aktyviausių, kūrusių ideologinį laisvės pagrindą.

„Į Sąjūdį daugybė srovelių suėjo ir Romas, ir ta Sąjūdžio iniciatyvinė grupė sugebėjo viską sujungti. Čia, sakyčiau, ne tik visuomeninis, bet ir politinis meistriškumas“, – sakė habil. dr. I. Lukšaitė.

„Svarbiausia mums – ne valdžia, svarbiausia – idėjos, kad reikia tautą ruošti idėjoms. Ir R. Ozolo tikslas buvo apie tai, kad tautą reikia šviesti, žadinanti savigarbos jausmą“, – kalbėjo Nepriklausomybės Akto signataras Bronislovas Genzelis.

Pasak bendražygių, Lietuva prieš beveik 4 metus prarado orios tautinės Lietuvos kūrėją. Jo šūkis: „Ne Lietuva pasaulyje, bet pasaulis Lietuvoje“.

„Prarado valstybininką filosofą, kuris turėjo vizijas bent jau apmąstymui į ateitį, kaip kas gali ir kaip kas, jo nuomone, rutuliosis valstybėje. Ir nebūtinai rutuliosis, kaip jis mato tą viziją ir nupiešia. Galbūt nupiešė ir tamsiau, bet kryptis tai bus panaši“, – pasakojo Nepriklausomybės Akto signataras Egidijus Bičkauskas.

„Tai vienas iš svarbiausių žmonių, kuris mokėjo telkti žmones, mokėjo labai konceptualiai kalbėti. Tiesa, ne visada labai paprastai, reikėjo pagalvoti, ką jis pasako ir ką parašo, bet iš tikrųjų tai buvo didis žmogus“, – teigė Persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių klubo pirmininkas dr. Romas Pakalnis.

Paminėti R. Ozolo gimtadienį susirinkę bendražygiai sako, kad nors po nepriklausomybės paskelbimo jis buvo pirmosios vyriausybės vicepremjeru, Seimo nariu, Seimo pirmininko pavaduotoju, tai – iki galo neišnaudota ir vėliau nepelnytai pamiršta asmenybė. Iki šiol nerasta pinigų ir R. Ozolo raštų leidybai.

„Šita asmenybė Lietuvoje nebuvo išnaudota iki galo, tai visiškai aišku ir akivaizdu. R. Ozolui neliko vietos Aukščiausiosios tarybos vadovybėje, dėl kažkokių konjunktūrinių priežasčių“, – sakė Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė.

„Jis buvo vienas iš tų, norinčių labai gerai matyti viską, kas darosi. Ir R. Ozolo viena iš  problemų buvo, ir ne tik jis tą pačią nuodėmę turėjo, ir J. Marcinkevičius ir R. Ozolas, kurie, atseit nekonfliktuokime, ir pasitraukdavo“, – kalbėjo B. Genzelis.

Plačiau apie tai – Edvardo Špoko ir Igno Andriukevičiaus reportaže.