Lietuvoje

2018.12.23 21:43

Pusšimtį paramos partijoms deklaracijų VMI perdavė tirti policijai dėl galimo klastojimo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.23 21:43

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbė, kad per praėjusius metus daugiausia žmonių, pervesdami procentą nuo savo sumokėtų mokesčių, parėmė Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą. Dažniausiai tai darė popierinėmis deklaracijomis. VMI teigia, kad toks būdas suteikia galimybę piktnaudžiauti ir dėl galimo klastojimo pusšimtį deklaracijų perdavė policijai, daugiausia jų – tos pačios Lenkų rinkimų akcijos.

Norint apdovanoti ne visada būtina traukti piniginę. Keliais klaviatūros paspaudimais ar parašu ant popierinės deklaracijos gyventojai pernai gausiai apdovanojo politines partijas. Joms gyventojai, paskyrę po 1 proc. nuo savo sumokėtų gyventojų pajamų mokesčių, surinko daugiau kaip milijoną eurų.

Daugiausiai žmonių savo paramą skyrė Lietuvos lenkų rinkimų akcijai. Beveik 19 tūkst. Tai yra apie trečdalį visų tokia teise pasinaudojusių gyventojų. Jie lenkų rinkimų akcijos sąskaitą papildė 140 tūkst. eurų. Beveik visi tie žmonės, skirdami paramą, pildė popierines deklaracijas. Dažniausiai gyventojai paramą partijoms ar visuomeninėms organizacijoms skiria elektroninėmis deklaracijomis.

Mokesčių inspekcija teigia, kad popierinės deklaracijos suteikia galimybę piktnaudžiauti ir yra nustačiusi pažeidimų.

„54 atvejus dėl 1 proc. popierinių prašymų yra atidavusios policijai, todėl, kad žmonės vėliau iš mokesčių inspekcijos gavę žinią, kad išpildytas jų prašymas, pasako, o aš to nedariau. Taigi atsiranda pagrindas manyti, kad būtent viena ar kita organizacija, turėdama žmogaus duomenis, galėjo panaudoti, o tereikia žmogaus asmens kodo. Lenkų rinkimų akciją parėmusių žmonių prašymai – didžioji dalis“, – pasakojo VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė–Šnirienė.

„Jeigu yra kažkokie požymiai nusižengimo arba netikslumo, tai manau, kad atitinkamos institucijos tai išaiškins. Partija neužsiima jokiais klastojimais“, – teigė LLRA-KŠS Vyriausiosios tarybos narys Jaroslavas Narkevičius.

Seimo opozicijai abejonių kelia ir didelis Lenkų rinkimų akciją parėmusių žmonių skaičius.

Nuo 2020 m. paramos skirti popierinėmis deklaracijomis nebebus galima, tik elektroniniu būdu.

Plačiau apie tai – Kristinos Jackūnaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.