Lietuvoje

2018.12.06 21:50

Akibrokštas streikuojantiems mokytojams: paliko be socialinio draudimo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.06 21:50

Streikuojantys Kalvarijos gimnazijos mokytojai šokiruoti – iš „Sodros“ jie gavo pranešimus, kad streiko dienomis neturi valstybinio socialinio draudimo. Pedagogai nerimauja, kad netekę socialinių garantijų turės iš savo kišenės mokėti už vizitus pas gydytojus. „Sodros“ vadovas sako, kad ir streikuojantys turi būti apdrausti, o mokyklos vadovybė privalės sumokėti „Sodrai“ mokesčius.

Pradinių klasių mokytoja Eglė Navickienė pamokų neveda nuo lapkričio 12 d. Streikuoja, nes nesutinka su etatiniu mokytojų darbo apmokėjimu. Tik atsitiktinai pastebėjo, dėl streiko neturinti socialinio draudimo.

„Aš įsijungusi tą puslapį „Sodros“, patekusi į savo puslapį, pamačiau, tas žinutes, kad ten tiesiog parašyta, kad Kalvarijos gimnazija nutraukia teisę man į socialinį draudimą. Buvau tiesiog šokiruota. Aš streikuoju nuo 12 dienos, ir aš neturiu socialinio draudimo. Aš turėjau traumą ir man reikia eiti pas gydytojus. Mes pavargome būti ignoruojami, negirdimi, mes pavargome būti ir klaidinami“, – sakė Kalvarijos gimnazijos mokytoja.

Kalvarijos gimnazijoje pasikeisdami streikuoja apie 30 pedagogų iš 65. Visi streikuojantys sulaukė žinių iš „Sodros“. Lapkričio 22 d., kai Vilniuje vyko mokytojų suvažiavimas, be socialinio draudimo liko visi gimnazijos mokytojai, specialieji pedagogai, nes visuotinai streikavo. 

„Tai nėra nei juokinga ir paprasta. Mes kiekvieną rytą gauname pranešimus iš „Sodros“, kad mūsų socialinis draudimas yra sustabdytas streiko metu. Kartais tai būna už vieną dieną, kartais – kelių dienų laikotarpis, ir tai iš tiesų kelia nerimą ir klausimą, ar tai yra teisėta“, – stebėjosi Kalvarijos gimnazijos psichologė Vaiva Dulinskienė.

Darbo kodeksas numato, kad per streiką darbuotojui darbo stažas ir teisė į socialinį draudimą išsaugomas. Gimnazijos direktorė Dijana Kavaliauskienė sako, kad apie streikuojančius pedagogus teikti informaciją jai nurodė „Sodros“ Marijampolės filialo darbuotoja. O kad  streikuojantys darbuotojai likę be socialinio draudimo, direktorė pripažįsta sužinojusi iš LRT TELEVIZJOS laidos „Panorama“ žurnalistų.

Gimnazijos administracija žada atšaukti teiktą informaciją „Sodrai“ apie nedraustus mokytojus. Ir pagal įstatymą privalės sumokėti „Sodrai“ mokesčius nuo minimalios algos.

„Streikas – tai nėra pravaikšta ar nemokamos atostogos, todėl darbdavys neturi teisės pateikti informacijos apie tai, kad darbuotojas yra nedraudžiamas“, – teigė laikinasis „Sodros“ direktorius Ježy Miskis.

Streikuojantys mokytojai tikina, esą gimnazijos administracija negeba teisingai suskaičiuoti mokytojų atlyginimų, nors į pagalbą buvo atvykę Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai. Iki šiol pusė pedagogų dirba be darbo sutarčių. 

Yra pavyzdžių, kai, mokytoja, turinti tiek pat kontaktinių valandų, kiek ir pernai – 26, papildomai dar dirbanti su mokyklos bendruomene, algos gavo 21 centu daugiau, nei pernai.

Gimnazijos direktorė ketvirtadienį streiko komitetą pakvietė derybų. Pasiūlė nutraukti streiką ir iš gimnazijos lėšų streikavusiems mokytojams sumokėti algas. Pedagogai atsisakė – penktadienį streikuos jau 18 mokytojų.

Plačiau apie tai – Rūtos Lankininkaitės ir Irmos Janauskaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt