Lietuvoje

2018.11.23 17:59

D. Grybauskaitė: tai, kas vyksta Londone, primena politinį chaosą

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.23 17:59

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako įsitikinusi, kad sekmadienį Europos Sąjungos lyderiai patvirtins susitarimą dėl britų pasitraukimo iš Bendrijos ir nubrėš gaires, kokie bus santykiai su Londonu ateityje. Tačiau ir Europa, ir Lietuva vis dar ruošiasi blogiausiam scenarijui, kad susitarimą atmes britų parlamentas. D. Grybauskaitė sako, kad tai, kas vyksta Londone, primena politinį chaosą.

Viename šalies muitinės postų, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, muitininkų sumažėjo dviem trečdaliais, nes sumažėjo ir darbo. Tačiau jo vėl gali padaugėti, jei britai pasitrauks iš Europos Sąjungos be jokio susitarimo. Skaičiuojama, kad tada papildomai reikėtų apie šimto muitininkų. 

„Jei būtų kietasis „Brexitas“, žinoma, darbo padaugėtų, kadangi atsirastų muitai su šia šalimi. Galimi įvairūs variantai – ar struktūros perskirstymas, ar papildomi darbuotojai“, – LRT TELEVIZIJAI sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Ne tik muitinei tektų didesnis krūvis. Jei britai pasitrauktų be susitarimo, reikėtų keisti kelias dešimtis teisės aktų ir galbūt daugiau mokėti į Bendrijos biudžetą, nes atsirastų 10 mlrd. eurų skylė. Tuomet tektų arba stabdyti projektus, arba šalims narėms skirti daugiau pinigų į Bendrijos biudžetą. Tokiu atveju Lietuva papildomai mokėtų per 30 mln. eurų. 

Ir nors šviesa tunelio gale atrodo jau matyti – beveik neabejojama, kad derybininkų susitarimą sekmadienį palaimins Bendrijos lyderiai – tačiau nerimas niekur nedingo. Europiečiai, stebėdami politinį chaosą Britanijoje, vis dar neatmeta ir blogiausio varianto.

AFP/Scanpix nuotr.

Prezidentė D. Grybauskaitė pažymi, kad Jungtinėje Karalystėje galime matyti politinio chaoso požymių.

„Jei aš daugmaž įsitikinusi dėl sekmadienio, tai jokiu būdu negaliu užtikrintai kalbėti apie tai, kas vyksta Jungtinėje Karalystėje, nes matome politinio chaoso požymius, ir gali būti ir šis variantas – išstojimo sutartis ir ateities deklaracija kai kuriems politikams gali būti nepakankama. Variantų daug, daug politinio chaoso ir triukšmo viešoje erdvėje. Svarbiausia nereaguoti, nekrūpčioti, o ramiai daryti tai, ką reikia“, – LRT TELEVIZIJAI sako D. Grybauskaitė.

Šeštadienį į Briuselį dar atvyks ir savos partijos, ir opozicijos kritikuojama britų premjerė Theresa May. Diplomatai baiminasi, kad ji paskutinę minutę dar sieks persiderėti kai kurias nuostatas. D. Grybauskaitė sako, kad dabartiniame susitarime yra viskas, kas svarbu Lietuvai.  

„Užtikrintos visos socialinės garantijos mūsų piliečiams, pilni Jungtinės Karalystės mokėjimai į Europos biudžetą. Tai reiškia, kad mums nereikės mokėti papildomai ir nebus jokių papildomų įmokų Lietuvai ir kitoms šalims. Taip pat užtikrinta Europos Sąjungos įstatymų viršenybė ir piliečių teisė“, – LRT sako šalies vadovė.

Viso to neliktų, jei per keturis mėnesius nebūtų patvirtintas susitarimas. Tuomet kovo 30-osios naktį laukia chaosas. Esą kurį laiką gali trūkti prekių, sutrikti pinigų pervedimai ir net susisiekimas su Britanija. Pasak „Oro navigacijos“ atstovo Tomo Tamašausko, skrydžių bendrovės jau steigia atstovybes Londone, kad galėtų vykdyti skrydžius.  

„Dvi šalys, du objektai turi susitarti tarpusavyje, kurie oro vežėjai gali atskristi pas vieną, ir kurie gali atskristi pas kitą. Esame optimistai, kad Didžioji Britanija tikrai nenori izoliuoti savęs, ir jie būtinai susitars ir tokia kritinė situacija nesusidarys“, – LRT TELEVIZIJAI sako „Oro navigacijos“ atstovas.

Kai kurios oro bendrovės perspėja keleivius dėl galimų problemų britams išstojus iš Bendrijos.