Lietuvoje

2018.11.07 22:30

STT susidomėjo galimai neskaidriomis ES pinigų dalybomis ministerijoje

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) užkliuvo galbūt neskaidrios Europos Sąjungos pinigų dalybos Žemės ūkio ministerijoje, kaip įtariama, pritaikytos vienai buvusio ministerijos darbuotojo vadovaujamai įmonei. Ji neatitiko kriterijų ir nebūtų galėjusi tikėtis paramos, jei ministerija nebūtų pakeitusi teisės aktų. Šiuos galimus pažeidimus tiria ir Seimo Antikorupcijos komisija.

Tolimuose vandenyse žvejojantis laivas „Margiris“ pagal dydį – antras pasaulyje. Neseniai jo šaldymo įrangos modernizavimui skirta beveik 2 mln. eurų ES paramos lėšų.

Bendrovė, kuriai priklauso laivas, pagal ankstesnius reikalavimus negalėjo tikėtis paramos, nes metus  dirbo nuostolingai, kitus – su 1,5 proc. pelnu. Tai neatitiko  paramos gavimo kriterijų, tačiau ją gauti leido pakeisti teisės aktai, kuriuos pasirašė buvęs ir dabartinis žemės ūkio ministrai – Bronius Markauskas ir Giedrius Surplys.

Pelningumo reikalavimas sumažintas nuo 2 iki 1 proc., leista pateikti ne tik ataskaitinių, bet ir praėjusių metų duomenis, nuo 300 tūkst. iki 2 mln. eurų padidinta maksimali paramos suma, padaryta kitų pakeitimų.

STT teigia, kad kai kurie pakeitimai buvo padaryti jau paraiškų teikimo metu, galbūt siekiant, kad reikalavimus atitiktų konkreti buvusio ministerijos darbuotojo Aivaro Labanausko vadovaujama įmonė.

„Nebuvo nei pažymos, nei aiškinamojo rašto prie teisės akto pakeitimo projekto, ir nebuvo paaiškinta, kodėl pakeitimai daromi, kas sąlygoja juos, ir tai mes laikėme korupcijos rizikos veiksniu“, – pasakojo STT Antikorupcinio vertinimo skyriaus viršininkas Audrius Bereišis.

Seimo Antikorupcijos komisijai Žemės ūkio ministerijos atstovai teigė, kad minėti pakeitimai padaryti, siekiant, jog žvejybos įmonės galėtų pasinaudoti europine parama.

„Tai nėra vienam ūkio subjektui pritaikytas įsakymas. Tai – visai žuvininkystės įmonių grupei galiojantis įsakymas“, – teigė žemės ūkio viceministras Darius Liutikas.

„Kalba buvo ir yra, kad tie palengvinimai taikomi visoms įmonėms. Lietuvoje jų yra 150. Nežinojau, kad ponas Labanauskas dirbo kažkada ministerijoje, asmeniškai nepažinojau jo“, – teisinosi Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

„Matome, kad skaidrumo trūko – į sprendimus reagavo kiti juridiniai asmenys, rašė skundus  STT. Prašysim atlikti VRM tyrimą, žiūrėsim, kokius duomenis gauti. Šiais technologijų laikais turim galimybę gauti ir anų teisės aktų tikruosius rengėjus“, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Žemės ūkio ministerija iki gruodžio vidurio Specialiųjų tyrimų tarnybai turi pateikti atsakymą, kas daroma, siekiant išvengti neskaidrių europinių pinigų dalybų.