Lietuvoje

2018.11.02 22:15

Abejones dėl galimo asmens duomenų kaupimo V. Bakas vadina pasitikėjimo trūkumu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.02 22:15

Platus įstatymas, siauros piliečių teisės. Taip Kibernetinio saugumo įstatymą apibūdina Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė. Jo teigimu, jis nėra visiškai suderintas ir su Europos Sąjungos teise. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas sako, kad iki šiol įstatymui pastabų neturėjo jokia institucija, o abejones dėl galimo asmens duomenų kaupimo Vytautas Bakas vadina pasitikėjimo trūkumu. 

Krašto apsaugos viceministro teigimu, specialistai aiškinasi kas ketvirtadienį surengė ataką. 

Teisininkas abejoja, kad Kibernetinio saugumo įstatymas suderintas su Europos Sąjungos duomenų apsaugos direktyva, griežtai reguliuojančia, kada ir kokius duomenis apie piliečius gali rinkti valstybė. Pasak jo, neaiškios ir Kibernetinio saugumo centro atsakomybės ribos. 

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas sako, kad įstatymas derintas su visomis institucijomis ir prieš porą metų niekas pastabų neturėjo. Pasak V. Bako, kontrolė numatyta. Tarkim, už neteisėtą duomenų rinkimą baudžiamoji atsakomybė gresia ir pareigūnams. 

„Matyt, problema eina apie tikėjimą, kad tie duomenys nebus panaudoti kažkaip nesankcionuotai – čia yra problema. Dėl to turim susėsti, pasikalbėti, kokie taikomi apsaugos mechanizmai, vidaus kontrolės procedūros. Neabejoju, kad tai yra daroma“, – LRT TELEVIZIJAI sakė V. Bakas.

Kibernetinio saugumo centro specialistai pernai fiksavo kone 60 tūkst. išpuolių. Krašto apsaugos viceministras sako, kad centras kaupia informaciją tik apie incidentus. Kai kurie ekspertai pripažįsta, kad saugoti daugiau duomenų tiesiog nebūtų galimybių, o jei norima šnipinėti yra paprastesnių kelių. 

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko teigimu, kokius duomenis ir kaip juos kaupti, numato kiti teisės aktai. Teisininko teigimu, tai turėtų reguliuoti ir Kibernetinio saugumo įstatymas.  

Išsamiau – Edvardo Špoko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.