Lietuvoje

2018.10.27 21:25

Varėnos rajone stringa žemės grąžinimas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.27 21:25

Nuo žemės grąžinimo savininkams pradžios praėjo 28 metai, tačiau  grąžinimas stringa ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir miškingiausiose savivaldybėse. Jose, trūkstant laisvos žemės, galima sklypus formuoti ir miške, tačiau už tai savivaldybės turi mokėti kompensaciją į valstybės biudžetą.  Savivaldybių vadovai tokią situaciją vaidan apgailėtina – esą iš vienos kiauros kišenės pinigus reikalaujama perdėti į kitą.

Varėnos savivaldybė – viena iš 6 miškingiausių Lietuvoje, laisvos žemės gyvenamojo ploto plėtrai mieste nėra. Savivaldybė, kad galėtų  grąžinti žemę, gyvenamųjų namų kvartalą suprojektavo miške. Tačiau keičiant paskirtį iš miško į gyvenamąją savivaldybė į valstybės biudžetą privalo sumokėti beveik 300 tūkst. eurų kompensaciją.

Meras esamą situaciją vadina apgailėtina, kai iš vienos kiauros kišenės pinigus reikalaujama perdėti į kitą.

„Norim supratimo ir valstybės, ne vien tiktai melžti savivaldybes. Regionai gyvena sunkai. Kai tuo pačiu padidinama kirtimų norma 6 proc., tai ką, tuomet jau negalioja konstituciniai įsipareigojimai, arba lygiai taip pat poligonui reikėjo 200 ha, vyriausybė priėmė sprendimą ir davė, o mums eina kalba apie kelis hektarus, tai ponai, būkit mieli“, – prašė Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta.

Aplinkos ministerijos atstovai tikina – jei įstatymas būtų pakeistas ir kompensacijos įmokų atsisakyta, galimas savivaldybių piktnaudžiavimas. 

„Norima dengiantis gyvenamąja plėtra, paversti mišką kitomis naudmenomis, kuo mažesniais kaštais, kuo mažesnėmis išlaidomis, o tada vėlgi sutaupyti pinigus, atkuriant nuosavybę. Mūsų akimis žiūrint, tai yra bandymas apeiti Miškų įstatymo nuostatas“, – sakė Aplinkos ministerijos Miškų departamento direktorius Donatas Dudutis.

Situaciją nagrinėjusio Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas sako, kad keisti Miškų įstatymą dėl kompensavimo reikėtų tik paskutiniu atveju, jeigu vyriausybė neras kito būdo.

„Tai yra techninis sprendimas, kaip tie pinigai turėtų būti perkelti, ir kažkokių specialių įstatymo pakeitimų, na logikos yra mažai, jeigu ministerija teiks, kad čia iš tikrųjų neįmanoma. Aš kalbėjau pats su premjeru, jis buvo Varėnos savivaldybėje ir žmonėms pasakė, kad šita problema turi būti išspręsta. Yra galimybė, kad būtų suprojektuoti sklypai, vyriausybė numatytų lėšas, jos būtų kompensuotos savivaldybei per tam tikras kitas priemones“, – kalbėjo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika.

Žemės grąžinimas kaimiškose vietovėse turi būti baigtas iki kitų metų, o miestuose iki 2020 m.

Plačiau apie tai – Rūtos Lankininkaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.