Lietuvoje

2018.10.21 22:16

L. Kasčiūnas: dėl krašto apsaugos pamokų trūksta nuoseklumo

Privalomasis karinis mokymas mokyklose visuomenėje tebekelia diskusijas. Kai kuriose mokyklose paaugliai jau pasirinkę naują Nacionalinio saugumo ir krašto gynybos programą ir prižiūrimi krašto gynybos specialistų, mokosi įgūdžių ginti šalį, jei kiltų karinis konfliktas. Tačiau krašto apsaugos ekspertai pasigenda Švietimo ir mokslo ministerijos nuoseklumo ir sako, kad vaikų karinį parengimą draudžia tarptautinės konvencijos.

Ant stalų – granatos, automatiniai ginklai. Tiesa, šie ginklai mokomieji, o čia vyksta pamoka. Jau kurį laiką kai kuriose mokyklose mokiniai gali rinktis Krašto gynybos modulį. Kaip pasakoja Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos mokytojas Gintautas Matusevičius, tokios pamokos suteikia ne tik gynybos, bet ir asmenybei naudingų įgūdžių.

„Mokiniai pirmiausiai sustiprėja, sugeba geriau vadovauti komandai“, – pasakojo Krašto gynybos modulio mokytojas Gintautas Matusevičius.

Iš pradžių mokiniams pristatoma teorinė medžiaga, kaip veikia kariuomenės ir saugumo struktūros, kokios galimos grėsmės Lietuvai. Nepamirštami ir praktiniai įgūdžiai. Vaikai aplanko Ruklą, mokosi šaudyti su lazeriniais ar pneumatiniais ginklais. 

„Man iš tikrųjų patinka kariuomenės visokie tokie dalykai, tai radau pasirinkimuose šitą pamoką ir pasirinkau“, – sakė moksleivis Pranciškus Rimkus.

„Turiu planų ateityje, galbūt pasirinksiu policijos mokyklą. Manau, kad tai pravers“, – teigė moksleivė Joana Galeckaitė.

Sėkmingai pabaigus modulį, stojant į Karo akademiją, pridedamas konkursinis balas. Papildomi balai skiriami ir siekiant patekti į teisėsaugos bei sienos apsaugos tarnybas.

Rusijos agresija lėmė, kad Lietuvoje buvo grąžinta šauktinių tarnyba. Kyla diskusijų, ar Lietuvos mokyklose neturėtų būti įvestas privalomas karinis mokymas. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Laurynas Kasčiūnas sako, kad dėl  krašto apsaugos pamokų trūksta nuoseklumo. Tai taps ir komiteto klausimu.

„Labai gerai, kad jau yra pavyzdžių, kurios mokyklos tai jau daro. Viskas prasideda nuo to, kad atsiranda entuziastų, žmonių, suvokiančių, kad reikia daryti, bet tokio sisteminio požiūrio mes pasigendame“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Pasak švietimo ir mokslo viceministro, patvirtinta Krašto apsaugos programa dar nauja, todėl reikia laiko įvertinti situaciją.

„Ji buvo patvirtina praėjusių metų lapkričio mėnesį, startavus mokslo metams, tai mokykloms buvo sudėtingiau perkonstruoti savo ugdymo planą. Na, o šiemet, jau įsivažiavus mokslo metams, galėsim pasižiūrėti, kiek mokyklos naudojasi tos programos turiniu“, – sakė švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius.

Privalomas karinis mokymas mokyklose tebelieka diskusijų objektu. Kariuomenės ekspertai tikina, kad tikrieji įgūdžiai įgyjami tik visiškai įsitraukus į kariuomenės struktūras. Krašto apsaugos ministerijos teigimu, dabar mokyklose svarbiausias patriotiškumo ugdymas, o vaikų karinį rengimą draudžia tarptautinės konvencijos.