Lietuvoje

2018.10.17 23:54

Paminėtas Kauno krašto Sąjūdžio 30-metis

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.17 23:54

Sukanka 30 metų, kai išrinkta Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė, Steigiamajame suvažiavime patvirtintas Sąjūdžio seimas, išrinkta Sąjūdžio seimo taryba, miestuose ir rajonuose steigėsi ir Sąjūdžio rėmimo grupės. Ypač aktyviai sąjūdininkai būrėsi Kaune.

Kai kurie istorikai sako, kad šio krašto žmonės atkuriant Lietuvos Nepriklausomybę suvaidino reikšmingą, netgi lemiamą vaidmenį. Ano meto įvykiai ir veikėjai prisiminti trečiadienį Kaune vykusiame minėjime.

Į tuos metus, kai kūrėsi Kauno sąjūdžio iniciatyvinė grupė, nukelia miesto muziejaus surengta paroda. Fotografijose – pirmieji mitingai ir susirinkimai.      

Pirmasis Kauno sąjūdininkų susibūrimas įvyko 1988 m. birželio 10 d., praėjus savaitei po to, kai Vilniuje išrinkta Sąjūdžio iniciatyvinė grupė.

„Kauniečiai aiškiai pasisakė už Lietuvos laisvės atkūrimą. Radikali ir kategoriška nuomonė buvo paskelbta 1989 m. vasario 16 d., atidengiant Laisvės paminklą. Per steigiamąjį Sąjūdžio suvažiavimą Vilniuje Kauno atstovų pareiškimai, kad Sąjūdis turi siekti nepriklausomos valstybės, rašytojo Vytauto Petkevičiaus net pavadinti provokacija. Kauniečiams teko raminti aistras“, – pasakojo buvęs Lietuvos sąjūdžio tarybos pirmininkas Rytas Kupčinskas.

Pastebimas ir dar vienas Kauno sąjūdžio išskirtinumas – kitaip nei Vilniuje, kur Sąjūdžio idėja gimė tarp nomenklatūrininkų ir inteligentijos atstovų, vadinamųjų „viršūnių“, Kaune iniciatyvas kėlė žmonės.      

„Kauno sąjūdininkai nuo pat susikūrimo ėmėsi labai konstruktyvių darbų ir būtent Kauno jėgomis, aš pasakyčiau, esminiai darbai buvo padaryti, ypač 1990 metų, kalbant jau apie Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą, Sausio įvykius. Visa tai buvo paremta, drįsčiau sakyti, Kauno stuburu“, – kalbėjo VDU profesorius Liudas Mažylis.

Šiuos metus Seimas yra paskelbęs Lietuvos Sąjūdžio metais.

Plačiau apie tai – Loretos Mačiulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.