Lietuvoje

2018.10.02 23:39

Incidentą Baltijos jūroje patyręs keltas parplaukė į Klaipėdos uostą

Vaidas Saldžiūnas, Rita Gečiūnaitė, DELFI.lt, BNS, LRT.lt2018.10.02 23:39

Antradienio vakarą į Klaipėdos uostą parplaukė gaisrą jūroje patyręs „DFDS Seaways“ keltas „Regina Seaways“.

Klaipėdos uoste prisišvartavo incidentą Baltijos jūroje patyręs keltas „Regina Seaways“. Laivą iš jūros atlydėję Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų laivai „Šakiai“, „Skalvis“ ir „Jotvingis“ taip pat sėkmingai grįžo į Karo laivų flotilę.

„Sąlygos gelbėjimo operacijai tikrai nebuvo komfortiškos – bangų aukštis siekė tris ir daugiau metrų, laive per 300 žmonių. Todėl gelbėjimo operacijai buvo mestos didelės pajėgos –  trys Karinių jūrų pajėgų laivai, kurie galėtų sutalpinti tokį keleivių skaičių ir juos saugiai parplukdyti į krantą, taip pat trys kariuomenės sraigtasparniai, kurie budėjo pasirengę pakilti ir nedelsiant pradėti keleivių perkėlimą”, – sakė Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro viršininkas komandoras Eugenijus Valikovas.

Pasak komandoro, jūrų gelbėjimo centrai iš Latvijos, Lenkijos ir Švedijos taip pat buvo pasirengę prireikus nedelsiant skirti įvairių tipų sraigtasparnius.

Keleiviams pagalbos nereikia

Į uostą laivas atplaukė pats apie 21.30 valandą. Jį parlydėjo Karinių jūrų pajėgų laivai.

Lietuvos kariuomenės nuotr.

„DFDS Seaways“ atstovas spaudai Vaidas Klumbys antradienio vakarą BNS teigė, kad krante keleiviams specialios pagalbos nereikia.

„Nėra ekstremalios situacijos: terminale, kaip visada laukia autobusas, krovos brigados pasirengusios, jų gal kiek daugiau, kad greičiau iškrautų krovinius, dirba registracijos centras. Jeigu reikės, keleiviams pasiūlysime viešbučių“, – BNS sakė jis.

Apie gaisrą Klaipėdos keltų bendrovei „DFDS Seaways“ priklausančiame laive, plaukusiame iš Kylio į Klaipėdą, pranešta apie 13.45 valandą. Laivo variklių skyriuje pastebėta dūmų.

V. Klumbys BNS teigė, kad tikro gaisro, tai yra atviros liepsnos, nebuvo, fiksuoti tik dūmai. Dėl to automatiškai išsijungė varikliai.

Incidentas įvyko keltui esant apie 110 km nuo Klaipėdos jūrų uosto.

Niekas dėl įvykio nenukentėjo, panika nekilo. Iš pradžių rengtasi keleivių evakuacijai, bet jos neprireikė.

Laivas gabeno vilkikų, automobilių, krovinių. Juo plaukė 335 žmonės, dauguma keleivių – Vokietijos piliečiai.

V. Klumbio teigimu, dingus energijai ir užtrukus kelto reisui, keleiviams pasiūlyta nemokamų gėrimų, atkūrus elektros tiekimą išdalytas prisijungimas prie interneto, kad žmonės galėtų susisiekti su artimaisiais.

„Keltu plaukė Vokietijos jaunimo orkestras, jis mielai sutiko pakoncertuoti“, – pasakojo V. Klumbys.

Gavus pagalbos prašymą į įvykio vietą išsiųstas Karinių oro pajėgų sraigtasparnis AS-365 „Dauphin“, jis atliko pirminę žvalgybą. Taip pat vykdyti gelbėjimo operaciją pasiųsti Karinių jūrų pajėgų laivai „Šakiai”, „Skalvis” ir „Jotvingis”.

Laukiant kelto uostamiesčio savivaldybėje surengtas Ekstremalių situacijos komisijos posėdis.

„Kelto keleivių priėmimui pasiruošusios visos tarnybos (greitosios pagalbos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, pasienio tarnyba, muitinė). Krante laukiama keleivių išlaipinimo“, – teigta savivaldybės pranešime.

Savivaldybė tvirtina numačiusi patalpas keleiviams patalpinti, jei jų prireiks. Tam planuojama panaudoti „Švyturio“ areną.

Lietuvos kariuomenės nuotr.

Taisė variklį

Kaip skelbė Lietuvos kariuomenės ir Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras, bandyta pataisyti vieną iš kelto variklių, kad keltas parplauktų savo eiga, tačiau kelto kapitonas yra paprašęs keleivių evakuacijos.

Gelbėjimo operacijai talkina Rusijos JGKC (laivas šiuo metu yra Rusijos paieškos ir gelbėjimo zonoje), Rusija yra skyrusi 2 laivus gelbėjimo operacijai. Pagalbą pasirengęs suteikti ir šalia incidento rajono esantis Vokietijos karinis laivas.

Nepavykus pataisyti variklio, keltą planuota buksyruoti iki Lietuvos IEZ ribos. Į incidento vietą išvyko 5 Lietuvos Karinių jūrų pajėgų laivai, kurie esant poreikiui ir nepablogėjus oro sąlygoms bus pasirengę vykdyti keleivių evakuaciją. Lietuvos JGKC vadovas koordinuojasi tiesiogiai su Rusijos JGKC.

Pasak karininko, operacijai vadovauja Kaliningrado jūrų gelbėjimo koordinavimo centras. Lietuviai į įvykio vietą išsiuntė karinį sraigtasparnį ir laivą. Gaisras kilo kelto „Regina Seaways“ automobilių skyriuje. 

Ruošiantis galimai kelto „Regina Seaways“ keleivių evakuacijai „Oro navigacijos“ Aeronautikos gelbėjimo koordinacinis centras, bendradarbiaudamas su Jūrų gelbėjimo koordinaciniu centru, telkia Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų sraigtasparnius galimai keleivių evakuacijai iš laivo, skelbia tarnybos.

Budintys paieškos ir gelbėjimo sraigtasparniai nukreipiami į Nemirsetos paieškos ir gelbėjimo postą, kad prireikus galėtų evakuoti keleivius iš laivo.  

Šiuo metu budintys paieškos ir gelbėjimo sraigtasparniai yra pakeliui į Nemirsetą.

Premjeras Saulius Skvernelis krašto apsaugos ministrui Raimundui Karobliui teigia nurodęs, kad į gelbėjimo operaciją būtų įtrauktos visos reikiamos pajėgos, o visuomenei būtų teikiama informacija.

E. Genio/LRT nuotr.

„Premjeras informuotas apie įvykį ir kalbėjosi su krašto apsaugos ministru. Premjeras nurodė, kad būtų teikiama informacija visuomenei, o į gelbėjimo operaciją būtų mestos visos reikiamos pajėgos iš visų valstybės tarnybų“, – antradienį BNS sakė premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas. 

Baltijos jūroje užsiliepsnojus keleiviniam laivui su Lietuvos vėliava vyksta gelbėjimo operacija, Rusijos naujienų agentūrą „Interfax“ antradienį informavo rusų Jūrų gelbėjimo ir koordinavimo centro „Kaliningradas“ vadovas Andrejus Permiakovas.

Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Dainius Guzas BNS sakė, kad į įvykio vietą žvalgybai buvo išsiųstas vienas Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnis, dar keli yra paruošti.

Išsiuntė sraigtasparnį ir keturis karo laivus 

Kaip LRT.lt praneša Krašto apsaugos ministerija, į įvykio vietą nedelsiant išskrido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis AS-365 „Dauphin“, kuris padarė laivo nuotraukas, taip pat vykdyti gelbėjimo operaciją pasiųsti ir Karinių jūrų pajėgų laivai „Šakiai”, „Skalvis”, „Jotvingis” bei „Žemaitis”. Planuojama, kad KJP laivai bus apie 18 val. Lietuvos laiku ir bus pasirengę, esant poreikiui, perlaipinti keleivius.

Gelbėjimo operaciją koordinuoja Kaliningrado jūrų gelbėjimo centras, nes keltas šiuo metu yra Baltijos jūroje Kaliningrado jūrų gelbėjimo centro atsakomybės zonoje. Lietuvos JGKC šioje gelbėjimo operacijoje nuolat sąveikauja su Kaliningrado gelbėjimo centru.

Incidento vieta – apie 110 km nuo Klaipėdos jūrų uosto, keltas plaukė iš Kylio uosto (Vokietija) į Klaipėdą.

Kelte mašinų skyriuje kilo gaisras

Antradienį 13.40 val. Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras gavo pranešimą, kad Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje kelto „Regina Seaways“ mašinų skyriuje įvyko sprogimas, kelte kilo gaisras. Apie gelbėjimo operaciją pranešė ir Lietuva, ir Rusija.

Gaisras kilo kelto „Regina Seaways“ automobilių skyriuje. Keltu plaukia daugiau kaip 300 žmonių.

Premjeras Saulius Skvernelis krašto apsaugos ministrui Raimundui Karobliui teigia nurodęs, kad į gelbėjimo operaciją būtų įtrauktos visos reikiamos pajėgos, o visuomenei būtų teikiama informacija.

„Premjeras informuotas apie įvykį ir kalbėjosi su krašto apsaugos ministru. Premjeras nurodė, kad būtų teikiama informacija visuomenei, o į gelbėjimo operaciją būtų mestos visos reikiamos pajėgos iš visų valstybės tarnybų“, – antradienį BNS sakė premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

Kaip savo feisbuko paskyroje informuoja Karinės jūrų pajėgos, pavojus kyla 335 asmenims.

Nedelsiant buvo išsiųstas Karinių oro pajėgų sraigtasparnis ir budintis KJP laivas „Skalvis“.

Buvo ruošiamas gelbėjimo laivas „Šakiai“. Paskelbta, kad esant poreikiui bus išsiųsti ir kiti KJP laivai.

„Šiuo metu ruošiama gelbėjimo operacija, mašinų skyriaus įgula jau jį paliko. Ruošiamos gelbėjimo priemonės – valtys, plaustai. Apie nukentėjusius informacijos neturime.

Incidentas įvyko tarptautiniuose vandenyse, Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje ir Kaliningrado Jūrų gelbėjimo ir koordinavimo centro atsakomybės zonoje.

Keltas plaukė iš Kylio Vokietijoje į Klaipėdą.

Kelte yra 294 keleiviai ir 42 įgulos nariai", – DELFI sakė Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus vyr specialistas vyresnysis seržantas Audrius Vitkauskas.

Rusijos radijo stotis „Echo Moskvy“ remdamasi šaltiniais gelbėjimo tarnybose skelbia, kad „Regina Seaways“ šiuo metu dreifuoja.

Savo ruožtu DFDS atstvas tvirtina, kad sprogimo nebuvo.

„Patikslinu, kad sprogimo nebuvo. Tiesiog variklio skyriuje buvo juntama vibracija ir pasirodė dūmai. Laivu buvo plukdomi kroviniai ir keleiviai.

Viso 335 žmonės laive, sprendžiamas buksyravimo klausimas ir ką daryti su keleiviais, galbūt juos paims kitas laivas“, – DELFI sakė „DFDS“ komunikacijos vadovas Vaidas Klumbys.

Puslapio „Marine Traffic“ duomenimis, paskutinė kelto „Regina Seaways“ pozicija užfiksuota antradienio rytą netoli Danijai priklausančios Bornholmo salos.

DELFI primena, kad incidentas įvyko praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Baltijos jūroje paminėtos 24-osios kelto „Estonia“ tragedijos metinės. 1994 m. rugsėjo 29-ąją Baltijos jūroje nuskendus keltui „Estonia“ žuvo 852 žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt