Lietuvoje

2018.09.24 23:08

Ukmergės meras neskuba versti paminklo J. Krikštaponiui

Giedrius Vitkauskas, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.24 23:08

Vyriausybė ragina Ukmergės merą ryžtis iš miesto centro iškelti partizanui Juozui Krikštaponiui skirtą paminklinį akmenį. Tačiau meras atkerta, kad žmonių nekiršins, nes iki šiol nėra aiškių išvadų, ar tikrai Lietuvos karininkas J. Krikštaponis, kuris buvo ir prezidento Antano Smetonos sūnėnas, galėjo dalyvauti žudant žydus Baltarusijoje. Istorikai sako: tokių duomenų pakanka, todėl inicijuoja įstatymo pataisas, kad iš J. Krikštaponio būtų atimtas ir kario savanorio statusas.

Prieš 22 metus Ukmergės centre iškilmingai pastatytas paminklas partizanui Juozui Krikštaponiui kito rudens gali ir nesulaukti. Ukmergės valdžią paminklinį akmenį iškelti iš miesto centro ragina vyriausybės atstovai, taip pat istorikai, teigdami, kad rasta naujų istorinių duomenų. Jie įrodo, kad Lietuvos karininkas J. Krikštaponis, prieš tapdamas partizanu, nacistinės Vokietijos okupacijos metais priklausė policijos batalionui; vadovavo vienai iš kelių jo kuopų ir buvo įtrauktas į žydų žudynes Baltarusijoje. 

„Yra duomenų apie jo dalyvavimą Holokauste ir taip pat  žudant karo belaisvius Baltarusijos teritorijoje. Kreipiamės į Ukmergės savivaldybės merą, kad tas paminklas, kuris yra pastatytas, būtų greičiau nukeltas“, – sakė vyriausybės kanclerio pavaduotojas Deividas Matulionis.

Ukmergės meras atkerta, kad vyriausybė elgiasi neatsakingai, palikdama savivaldybei priimti sprendimą dėl akmens iškėlimo. Esą visų pirma reikia iš istorikų pareikalauti aiškių atsakymų dėl J. Krikštaponio galimo dalyvavimo Holokauste. Todėl ginkluoto pasipriešinimo sovietų okupacijai kovoje žuvusio J. Krikštaponio vardo atminimo aikštė Ukmergėje bus, kol vyriausybiniu lygiu nebus nuspręsta kitaip.

„Čia ne mūsų kompetencija, turėtų atsakyti kiti, ir aš tikrai neturi argumentų. Tikrai norėčiau, kad kartu susėstų tas pats Genocido centras, vyriausybės atstovai, mūsų partizaninio judėjimo atstovų gynėjai, būtų platesnė diskusija, ir susitartų“, – kalbėjo Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.

LRT televizijos duomenimis, J. Krikštaponio atminimui skirto akmens iniciatoriai tikina neleisiantys paminklo iškelti, pasiruošę rengti protestus.

Tuo metu tik retas ukmergiškis apskritai žino apie J. Krikštaponio istoriją: tai kad jis buvo prezidento Antano Smetonos sesers sūnus, vadovavo Vyčio apygardos partizanams, kai 1945 m. sausį Lėno miške įsikūrusį štabą apsupo NKVD pajėgos. Vadas ir dar 18 partizanų žuvo.

Kol Ukmergės meras nėra tikras, ar istorikų duomenys yra patikimi, Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė sako, kad prieš keletą metų naujai rasti dokumentai centrui pagrįstai leidžia teigti, jog partizanas buvo įtrauktas į žydų žudynes. Teisinį įvertinimą dėl J. Krikštaponio veiklos galėtų duoti tik teismas, tačiau prokurorai tikina neturintys tam pagrindo: byla anksčiau jam iškelta nebuvo, pradėti naują mirusiam žmogui draudžia įstatymai. 

„Pirmas jo Biografijos tyrinėtojas, neturėjo galimybės įsigilinti į įvairią operatyvinę ir kitokią informacija. Toliau tyrinėjant, radosi medžiaga, kuri rodo, kad jisai vis tiktai buvo kartu su garsiuoju majoro Mikulevičiaus batalionu komandiruotas į Baltarusiją, atsieit, komandiruotė turėjo būti sovietų partizanų gaudymui – taip bent buvo formalizuojama. O iš tikrųjų šitos formuotėms teko dalyvauti įvairiose masinėse žudynėse. Tuo metu jis buvo kuopos vadas, o pagal viską kuopos vadas praktiškai duodavo komandą šauti“, – teigė Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė.

Genocido ir rezistencijos tyrimo centras iki šiol nesėkmingai bando atimti J. Krikštaponiui prieš 20 metų suteiktą kario savanorio statusą. Aiškėja, rezistentų teisių komisija jį gali tik suteikti, o panaikinti – ne, jei asmuo teismo nebuvo pripažintas kaltu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.