Lietuvoje

2018.09.15 23:53

Vilkai pjauna Dzūkijos ūkininkų gyvulius

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.15 23:53

Ūkininkų ganyklose  ir toliau siautėja vilkai.  Alytaus rajone  šį mėnesį vilkai papjovė apie 50  naminių gyvulių, Varėnos rajone – per 20. Ūkininkai tūkstančiais eurų skaičiuoja nuostolius, o  medžiotojai siūlo mažinti vilkų populiaciją, leidžiant jų sumedžioti daugiau.

Alytaus rajone ūkininkaujantis Petras Baranauskas dar prieš savaitę džiaugėsi didžiausia rajone avių banda – jų aptvaruose ganėsi per 500. Per porą naktų banda, įsisukus vilkams, sumažėjo – šie išpjovė 32 veislines avis.

„Turim netgi garsinę patranką, gąsdinam. Pernai neturėjom patrankos, tai birželio 3 d. jau turėjom rezultatus – 16 papjautų avių. Šiemet aš visą vasarą beldžiau į visus medžius, viskas buvo gerai ir vienu momentu prasidėjo“, – pasakojo P. Baranauskas.

„Nuo vilkų tikrai niekaip neapsaugosit, jie moka prieiti, prasikasti, peršokti, Ar vėliavėlės, ar kas, jie pripranta ir nebijo. Vilkai laikosi tose pačiose vietose, ir žino, kad jiems yra maistas, masalas, kad jis ateis ir ras“, – sakė medžiotojas, vilkų augintojas Bronius Jurgelevičius.

Alytaus rajone vien rugsėjį vilkai išpjovė apie 50 naminių gyvulių. Pilkieji vilkai ieško ir stambesnio grobio – po nakties aptvare neliko 16 danielių.

Varėnos rajono ūkininkai šiemet patyrė mažiau nuostolių nei pernai – kol kas neteko per 20 gyvulių. Pernai vilkai Lietuvoje išpjovė daugiau kaip 600 naminių gyvulių. Už juos mokamos kompensacijos. Už avį ar ožką – apie 80 eurų.

„Radus papjautą gyvūną reikia kreiptis į seniūniją su prašymu dėl nuostolių įvertinimo ir išsikviesti būtinai veterinarą, kad jis įvertintų situaciją ir surašytų aktą. Reikia tai padaryti tą pačią, tačiau galima vėliausiai kitą darbo dieną“, – kalbėjo Varėnos rajono Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vyr. specialistė Alė Baniūnienė.

Kiek Lietuvos miškuose gyvena pilkųjų vilkų, tiksliai niekas nesuskaičiavo. Medžiotojai sako, kad vilkų populiacija auga. Šiemet planuojama  leisti sumedžioti 110 vilkų.

„Koks dešimtmetis tie vilkai medžiojami pakankamai mažai, jų yra daug, jie pradėjo lįsti iš miško, kadangi nejaučia spaudimo iš medžiotojų, pradėjo daryti žalą. Vilkų Lietuvoje, ko gero, yra arti tūkstančio ar gal net ir šiek tiek daugiau, tai 110 vilkų, manau problemos tikrai neišspręs“, – teigė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Varėnos skyriaus pirmininkas Rolandas Micevičius.

Kaimyninėje Lenkijoje vilkų medžioklė išvis uždrausta, Latvijoje kasmet leidžiama sumedžioti nuo 250 iki 300  plėšrūnų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt