Lietuvoje

2018.08.30 16:48

Politinės korupcijos byloje apklausti šeši kaltinamieji, pradedama įrašų peržiūra

Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS2018.08.30 16:48

Vilniaus apygardos teisme ketvirtadienį toliau tęsiamas politinės korupcijos bylos nagrinėjimas. Teisėjų kolegijai parodymus davė buvęs Darbo partijos narys Vytautas Gapšys. Byloje kaltinimai pareikšti juridiniams asmenims – Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai ir koncernui „MG Baltic“. Taip pat fiziniams asmenims Eligijui Masiuliui, Raimondui Kurlianskiui, Vytautui Gapšiui, Gintarui Steponavičiui ir Šarūnui Gustainiui.

Praėjusiame teismo posėdyje, vykusiame pirmadienį, parodymus davė R. Kurlianskis ir E. Masiulis, jie abu savo kaltę neigė. Kaltinamajame akte išdėstytų kaltinimų nepripažino ir „MG Baltic“, Darbo partijos ir Liberalų sąjūdžio advokatai.

Teisėsauga įtaria, kad politikai imdami kyšius iš koncerno „MG Baltic“, palaikė ar inicijavo koncernui palankius sprendimus Seime, kitose valstybinėse institucijose, darė įtaką nulemiant viešųjų pirkimų laimėtojus.

Nuo kaltinimų išsisukinėjo

Pradėdamas kone dvi valandas trukusią kalbą V. Gapšys sakė, kad byla yra politinė, o kaltinamajame akte trūksta racionalumo. Jis kalbėjo, kad tikisi, jog teismo salė netaps politinių sąskaitų suvedinėjimo arena.

Be to, jis teigė, kad tuo metu galiojusiame Baudžiamajame kodekse veika, kuria V. Gapšys kaltinamas dabar, nebuvo įtraukta. Jis teigė, kad prokuroras suplakė skirtingus duomenis, o kaltinimams trūksta teisinio pagrįstumo.

V. Gapšys kalbėjo, kad kaltinimuose nurodomu laikotarpiu ėjo Darbo partijos pirmininko pavaduotojo pareigas, tačiau nors laikinai eiti pirmininko pareigų jam neteko.

Buvęs politikas teigė, jog yra kaltinamas tuo, kad susitarė ir pažadėjo balsuoti Seime už kelio Vilnius-Utena rekonstrukcijos projektą, dėl ko vėliau iš R. Kurlianskio paėmė kyšį. Visgi jis tikino, kad įstatymo dėl kelio projekte nėra paskelbiamas viešasis konkursas, išrenkamas jo laimėtojas ar paskiriamos lėšos.

„Nustatomos tik skiriamos sumos lubos“, – sakė V. Gapšys, pridurdamas, kad pagal nutarime esančias nuostatas, konkurse dėl kelio galėjo dalyvauti bet kuri įmonė, išskirtinės sąlygos niekam nebuvo sudaromos. 

Be to, V. Gapšys kalbėjo, kad 2014-aisiais jis pareikalavo išsamesnio nutarimo dėl kelio Vilnius-Utena projekto pristatymo Seime, nes, kaip tikino, nenorėjo, kad būtų išleidžiama didelė suma valstybės pinigų, o skiriamą sumą esą buvo galima sumažinti 20 mln. litų.

„Kartu su kolegomis inicijavau pasiūlymą, kuriuo siūloma sumažinti įsipareigojimus maždaug 5 mln. eurų“, – sakė V. Gapšys.

Buvęs Seimo narys prisiminė, kad susitiko su tuomečiu Kelių direkcijos vadovu Egidijumi Skrodeniu, kuris iš pradžių V. Gapšio klausęs, kaip būtų paskatinti projekto priėmimą Seime, vėliau paskambino „darbiečiui“ ir pareiškė, kad projektas iš valstybės lėšų negali būti vykdomas. Jo nuomone, tam įtakos turėjo Susisiekimo ministerija. 

Jis pripažino apie kelio rekonstrukcijos projektą kalbėjęs su R. Kurlianskiu, tačiau paneigė, kad jam buvo daroma koncerno viceprezidento įtaka ar kad buvo kokie nors susitarimai.

V. Gapšys teigė, kad R. Kurlianskį pažįsta kaip verslininką, o jų santykius pavadino „normaliais“. Buvęs Seimo narys teigė, kad R. Kurlianskis neprašė nei jo, nei Darbo partijos frakcijos palaikymo. 

„Manęs niekada neprašė balsuoti už projektą, tai rodo kriminalinės žvalgybos duomenys. Nebuvo prašyta frakcijos palaikymo, tai rodo posėdžio išklotinės. Aš nebuvau paskirtas atsakingu už klausimo pristatymą“, – teigė V. Gapšys.

Jis taip pat tikino, kad prokuroras kaltinamajame akte pasako, jog V. Gapšys paėmė kyšį už tai, kad balsuotų už Š. Gustainio pateiktas pataisas, tačiau niekaip to nepagrindžia. Buvęs „darbietis“ neigė iš R. Kurlianskio gavęs kyšį už palaikymą tuomečio liberalo Š. Gustainio teiktoms pataisoms.

Duodamas parodymus V. Gapšys pareiškė, kad prokuroras Justas Laucius jaučia didelį palankumą Seimo nariui Nagliui Puteikiui. Esą prokuroro kabinete kabo N. Puteikio nuotrauka. Kaip kalbėjo V. Gapšys, paklaustas, kodėl jo kabinete kabo N. Puteikio nuotrauka, J. Laucius atsakė: „Vieniems patinka prezidentė ir jie kabinasi jos nuotrauką, kitiems patinka kiti.“

R. Kurlianskį pažinojo kaip „visuomenės veikėją“

Teisėjų paklaustas, ar susitikinėjo su R. Kurlianskiu, V. Gapšys tai patvirtino, tačiau teigė, kad jam buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas pažįstamas kaip „visuomenės veikėjas“. Jis tikino, kad susitikdavo su įvairiais visuomenės veikėjais ir R. Kurlianskis nebuvo išskirtinis.

„Aš gal dažniau susitikdavau Seime, nes jo kontora buvo netoli, tai gal tiesiog patogiau buvo susitikimai aplink Seimą. <...> Jis turi ofisą Jasinskio gatvėje, bet aš nežinau, kas ten įsisteigę. Jis sakė, kad turi Jasinskio gatvėje kabinetą, bet kas ten yra aš nesidomėjau“, – į klausimus atsakinėjo V. Gapšys.

Jis taip pat sakė, kad pažįsta ir koncerno prezidentą Darių Mockų, tačiau jų ryšiai nebuvo artimi. Susitikę pasikalbėdavo, kaip sakė V. Gapšys, apie keliones, Kiniją ir t.t.

„Taip, bendravom“, – sakė buvęs Seimo narys.

Teisėjos paklaustas, kaip susiję R. Kurlianskis ir D. Mockus, V. Gapšys teigė žinojęs, kad jie dirba kartu, nes R. Kurlianskis dirba „LNK“ žiniasklaidos grupėje, o ši priklausanti „MG Baltic“. Tiesa, V. Gapšys teigė nežinojęs R. Kurlianskio pareigų. Jis teigė nežinojęs ir kaip R. Kurlianskis susijęs su įmonėmis „MG Valda“ bei „Mitnija". Visgi jam buvo žinoma, kad R. Kurlianskis buvo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) tarybos narys. 

„Man atrodė, kad jis su žiniasklaidos kanalu turi ryšį, bet koks tas ryšis – nesigilinau“, – sakė V. Gapšys.

Paklaustas, ar kada nors užsakinėjo R. Kurlianskiui leidimą įeiti į Seimą, V. Gapšys atsakė: „Jei ir taip, tai neprisimenu.“ Pats R. Kurlianskis teigė, kad leidimo įeiti į Seimą nėra turėjęs. 

Prokuroras J. Laucius klausė V. Gapšio, kaip šis susipažino su R. Kurlianskiu, bet V. Gapšys teigė pažinties neatsimenantis. Susitikimai esą vykę tiek paties „darbiečio“, tiek R. Kurlianskio iniciatyva. J. Laucius klausė, kokiais klausimais V. Gapšys siekė susitikti su „MG Baltic“ viceprezidentu.

V. Gapšys teigė, kad tokių susitikimų būta mažai, o štai prokuroras J. Laucius pacitavo 2015 metų gruodį V. Gapšio R. Kurlianskiui siųstą trumpąją žinutę: „Gal pavyktų šį vakarą pasimatyti trumpam prie fontano?“

J. Laucius kaltinamojo V. Gapšio taip pat klausė, ar šis pažįsta kitą „MG Baltic“ valdybos narį Romaną Raulynaitį. Buvęs Seimo narys pateikė tokį patį atsisakymą, kaip ir R. Kurlianskio atveju – pažįsta, bet artimai nebendravo, kokias pareigas užima koncerne esą nežinojo.

Prokuroras kalbėjo apie prieš didžiąsias 2015 metų šventes vykusį susitikimą, kuriame dalyvavo V. Gapšys, D. Mockus ir R. Kurlianskis. Užfiksuota, kad iš to susitikimo V. Gapšys išėjo nešinas maišeliu. Paklaustas, kas buvo tame maišelyje, buvęs Seimo narys atsakė, jog tai buvo „kalėdinė dovanėlė, alkoholio butelis“.

Pradedama įrašų peržiūra

Prokuroras ir advokatai teismui pateikė siūlymus, kokius įrodymus tirti vėliau: apklausti liudytojus, peržiūrėti ir perklausyti vaizdo įrašus. Advokatai pageidauja turėti bylos medžiagos kopijas, tačiau teismas ne visą medžiagą leido kopijuoti. Kai kurie kaltinamieji parašė skundus – rugsėjo 5 dieną Lietuvos apeliacinis teismas nagrinės kaltinamojo V. Gapšio skundą dėl atsisakymo išduoti kopijas baudžiamojoje byloje.

Teisėjų kolegija nusprendė toliau bylos nagrinėjimą tęsti peržiūrint vaizdo ir klausant garso įrašus, nes bylos liudytojams gali būti užduodami klausimai, susiję su įrašais – tai, kas yra užfiksuota kriminalinės žvalgybos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt