Lietuvoje

2018.08.27 10:00

Fotosesijos dvaruose – už pinigus

Monika Petrulienė, Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.27 10:00

Šią vasarą Palangos Botanikos sode apmokestintos fotosesijos sukėlė diskusijų, ar valstybei priklausančių dvarų valdytojai gali rinkti pinigus už tokias paslaugas. Tačiau valdytojai atkerta, kad Europoje tokia praktika – įprasta.

Svarbiausią gyvenimo dieną – per vestuves – jaunieji sako ieškantys gražiausių Lietuvos vietų, kuriose galėtų įamžinti šventę. Užutrakio dvaras yra vienas populiariausių. Už galimybę čia surengti fotosesiją jaunieji sumoka iki 150 eurų.

Vien per praėjusius metus čia buvo surengta 250 fotosesijų. Užutrakio dvaro sodybos valdytojai – Trakų istorinis nacionalinis parkas – prieš keletą metų dėl neslūgstančio noro čia fotografuotis įvedė mokestį. Tiesa, jis negalioja paprastiems parko lankytojams.

„Šeštadieniais jau būdavo tokia vestuvininkų diena, kad tiesiog būdavo visa aplinka prigužėjusi vestuvininkų. Paprasti lankytojai ten tarp jų turėdavo laviruoti ir piktindavosi, kodėl čia tik vestuvininkams, mes atvykome iš toli susipažinti, ramiai pasivaikščioti, nieko negalime ramiai apžiūrėti, nes visi fotografuojasi“, – pasakojo Užutrakio dvaro sodybos vadovė Andželika Kriaučiūnienė.

Tokį mokestį šią vasarą pradėjo rinkti ir Palangos Botanikos sodas. Jo vadovams teko teisintis dėl įvestos rinkliavos.

Diskusijas, ar valstybės valdomų teritorijų prižiūrėtojai turėtų rinkti pinigus, atremia ir Vilniuje, Vileišių rūmuose, įsikūręs Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas bei Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos vadovas.

„Tai yra ir papildomas darbas ir sargams, ir kitus darbuotojus trukdo. Mes suprantame, kad tai yra labai graži žmonėms diena, ir džiaugiamės, kad tokią dieną jie pasirenka labai gražios šeimos namuose, nes Petro Vileišio šeimoje augo šeši vaikai. Tai yra ir gražu, ir malonu, bet aišku, rūpesčių taip pat sudaro“, – sakė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė Aušra Martišiūtė-Linartienė.

„Aš manau, kad tai yra vienas iš teisingų būdų kažkiek tai gauti pajamų dvarą prižiūrėti ir pateikti lankytojams“, – kalbėjo Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.

Istorinių pastatų valdytojai teigia, kad Europoje tokie mokesčiai yra įprasti. Todėl tikėtina, kad Lietuvoje tik daugės vietų, kuriose, norėdami įsiamžinti, turėsime krapštyti piniginę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10