Lietuvoje

2013.07.28 21:10

Homoseksualų eitynės: ar išlaikėme tolerancijos egzaminą?

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2013.07.28 21:10

Homoseksualų eitynės, kurias teismų sprendimu Vilniaus savivaldybė buvo priversta leisti surengti Gedimino prospektu, baigėsi be didelių incidentų, nors sulaikyti 28 viešosios tvarkos pažeidėjai. Tolerancijos egzaminą, tegu ir ne be priekaištų, tačiau Lietuvai pavyko išlaikyti. Ir bene didžiausias čia nuopelnas policijos.

Homoseksualų eitynės, kurias teismų sprendimu Vilniaus savivaldybė buvo priversta leisti surengti Gedimino prospektu, baigėsi be didelių incidentų, nors sulaikyti 28 viešosios tvarkos pažeidėjai. Tolerancijos egzaminą, tegu ir ne be priekaištų, tačiau Lietuvai pavyko išlaikyti. Ir bene didžiausias čia nuopelnas policijos, kuri šįkart dirbo greitai ir tiksliai, nepalikdama erdvės įvairaus pobūdžio veikėjams skeryčiotis ir triukšmauti, nesvarbu, ar tu tautos išrinktasis, ar pats rinkėjas. Tačiau reikia manyti, kad dar solidžiau Lietuva būtų atrodžiusi, jei toks ažiotažas su teismais, Marijos žemės deklaracijomis ir neišvengiamu nekaltų vaikų dalyvavimu nebūtų kilęs ir triukšmas dėl neva seksualinių mažumų diskriminacijos nebūtų peržengęs mūsų šalies sienų.

Lietuvos gėjų lygai per teismus pavyko pasiekti savo – lesbiečių, gėjų, biseksualų, transseksualų ir jų draugų eitynės „Už lygybę“ vyko pagrindinėje Vilniaus gatvėje – Gedimino prospekte. Dalyvių saugumui garantuoti policija sutelkė sustiprintas pajėgas. Policijos duomenimis, Gedimino prospekte galėjo būti susitelkę maždaug 1200 žmonių. Gatve žygiavo maždaug pusė tūkstančio eisenos dalyvių, o iš abiejų pusių juos lydėjo šūksniais, kitaip reiškė nuomonę maždaug 700 žmonių. Neoficialiais duomenimis, užtikrinant eitynių dalyvių saugumą dirbo maždaug pusė tūkstančio pareigūnų, dar 300 laukė rezerve.

Pačiame eitynių priekyje Lietuvos gėjų lygos vadovas Vitalijus Simonko, Lietuvos ir Europos parlamentarai, Švedijos ir Norvegijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadų atstovai, Švedijos Europos reikalų ministrė Brigita Olson. Eiseną nuo šaligatviuose stovinčiųjų skyrė gyva pareigūnų ir policijos automobilių siena. Vieni ant šaligatvių stovintys plojo, kiti – rodė nykščiu žemyn, į pirmąsias eitynių gretas lėkė kiaušiniai.

Policija vykdė pažadą nesitaikstyti su agresyviais, aplinnkinius užgauliojančiais veikėjais. Sulaikyti keli iš Kauno atvykę skandalistai: ubagų karaliumi tituluotas Vytautas Šustauskas ir jaunuolių kompanijos lydimas Visvaldas Mažonas

Pasiekė savo ir ponas Gražulis. Jį policija sulaikė dar prieš eitynes. Parlamentarui surašytas Administracinio teisės pažeidimo protokolas, o po poros valandų jis jau vėl plyšavo Lukiškių aikštės prieigose.

Tačiau Lukiškių aikštėje renginio priešininkams pavyko atsigriebti – jie iššoko prieš ateinančius, pasitelkta net ožka vardu „Simonko“, aršų jos šeimininką ir augintinę išvedė.

Iš viso sulaikyti 28 asmenys, į ligoninę išvežtas nuo protestuotojų nukentėjęs pareigūnas.

Nuo specialiai šiam įvykiui įrengtos scenos kalbėjo garbūs renginio svečiai. Smūgį kiaušiniu gavusi Seimo narė Marija Pavilionienė taip pat džiaugėsi, kad Lietuva žengia pažangos keliu

„Eitynės tikrai pavyko. Labai daug žmonių susirinko. Dauguma buvo už nei prieš“, – džiaugėsi Seimo narė Aušrinė Marija Pavilionienė.

Tuo metu A. M. Pavilionienės kolega, Seimo narys Rokas Žilinskas šio renginio išvakarėse negailėjo karčių žodžių eisenos organizatorei Lietuvos gėjų lygai ir piestų prieš eisenos „Už lygybę“ stojusiems kai kuriems politikams. Savo seksualinės pakraipos neslepiantis parlamentaras teigia, kad politikai, užuot iš tiesų kovoję už Žmogaus teises, pigiais triukais siekia reitingų, o Gėjų lyga – tai esą tikrų tikriausia vieno asmens rankose sutelkta verslo struktūra.

„Yra pažeidžiamos daugybės žmonių teisės: ir pensininkų, ir invalidų, ir moterų, ir vyrų, ir homoseksualų taip pat. Tai kodėl dabar tos homoseksualų eitynės yra svarbiausias įvykis metuose? Klausimas – kam yra visas tas šaršalas? Manau, kad vienų yra darbas šaršti, nes jie nieko kito be to nemoka, kiti iš to darosi reklamą, o treti iš to darosi biznį. Štai ir viskas“, – kalbėjo Seimo narys Rokas Žilinskas.

Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko, paklaustas, ar tiesa, kad Gėjų lyga gauna pakankamai nemažą paramą, to neneigė.

„Aš didžiuojuosi, kad ją gaunu, kadangi mes turime profesionalią komandą, kuri sugeba užpildyti paraiškas Europos Komisijai ir ją gauti. Noriu pasakyti, kad iš šių pinigų, kurie atkeliauja iš Briuselio, iš ES, yra sumokami mokesčiai: gyventojų pajamų mokestis, PVM. Atėjo laikas mūsų merui atidirbti už tuos pinigus, kuriuos mes sumokėjome į jo iždą. Jeigu jūs tai vadinate verslu, jūs klaidinate žmones ir prašome to netvirtinti“, – kalbėjo Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.

Iš tiesų, galbūt lietuviams greičiausiai reikia daugiau laiko. Dar niekam tolerancijos nepavyko išmokti vos per keliolika metų, tačiau ko gero esame nepelnytai vadinami homofoniškais. Prieš 16 metų  Vilniaus Katedroje įvyko pirmosios gėjų vestuvės. Tiesa, Algirdą ir Giedrių sutuokęs šviesaus atminimo monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas jiems Santuokos sakramento nesuteikė, tačiau sakė, kad prieš Dievą esame visi lygūs.

„Bažnyčia pripažįsta ir tai, kad ir šiandien nemažai vyrų ir moterų turi stiprų potraukį homoseksualizmui. Jis nepereina nuo jų valios ir daugeliui yra sunkus išmėginimas. Turime su jais elgtis pagarbiai, taiktiškai, vengti juos neteisingai atstumti“, – 1997 metais sakė Monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas.

Populiariausi

24

Lietuvoje

2021.04.18 07:00

„Stasy, mes rinkimų nelaimėsim“: kodėl pirmuoju prezidentu Lietuva išrinko komunistą Brazauską?

pirmą kartą publikuojamų nuotraukų galerija
24
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.04.18 09:35
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje – 726 nauji COVID-19 atvejai, 6 mirtys, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės

ligoninėse gydomas 1101 COVID-19 pacientas; atnaujinta 09.44
13