Lietuvoje

2018.08.21 19:43

Po mėnesio į Lietuvą atvyksiantis popiežius: poliglotas, garsėjantis atvirumu ir atlaidumu

Giedrė Baltrušytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.08.21 19:43

Kai prieš 25 metus Lietuvoje viešėjo popiežius Jonas Paulius II, į susirinkusiųjų minią jis kreipėsi ir lietuviškai. Nežinia, ar to sulauksime ir kai rugsėjo pabaigoje mus aplankys popiežius Pranciškus, tačiau tokia tikimybė yra, nes pontifikas garsėja ir kaip poliglotas.

Kai 2013 m. kovo 13 d. po pusantros konklavos paros iš Siksto koplyčios kamino pradėję rūkti balti dūmai pasauliui pranešė, kad išrinktas naujas popiežius, juo tapo argentinietis, vėliau pasirinkęs Pranciškaus vardą. Jau pasirodydamas balkone jis buvo kitoks – nevilkėjo šermuonėlių kailiais puoštos iškilmingos raudonos skraistės ir ne pats laimino minią, o prašė žmonių palaiminimo.

„Kartais net bažnyčioje ant jo pykstama, sakoma, ką jis čia purto mūsų tikėjimo tiesas. O jis labai aiškiai atsako, kad ne žmogus įstatymui, sukurtas, o įstatymas žmogui“, – pasakoja „Aš Esu“ bendruomenės vadovas Kęstutis Dvareckas.

Nuo pirmtakų jį skiria ne tik geležies, o ne aukso kryžius ir paprasti drabužiai. Popiežius Pranciškus, kuriam gruodžio 17-tąją sukaks 82-eji, yra pirmas po daugiau kaip tūkstančio metų pontifikas ne europietis, pirmas popiežius jėzuitas ir pirmas bažnyčiai vadovaujantis lotynų amerikietis.

Italų emigrantų – geležinkelininko ir namų šeimininkės – sūnus jau pirmą popiežiavimo vakarą atsisakė pontifikui skirto limuzino su vairuotoju ir į dvasininkų rezidenciją išvyko kartu su kitais kardinolais mikroautobusu. Po Vatikaną jis ir dabar važinėja senutėliu automobiliu, nenaudojama ir prabangi vasaros rezidencija bei ištaigingi popiežiaus apartamentai, nes pontifikas kukliai gyvena Vatikano svečių namuose.

„Pranciškus, kuris tikriausiai irgi bus šventasis, remiantis jo gyvenimo būdu, taip pat didelį dėmesį skiria vargšams. Per savo gimtadienį benamius vaišina ledais ar eina su jais valgyti, lanko kalėjimus, kojas plauna ir t.t. – jis dažnas vargšų, pabėgėlių stovyklų svečias“, – atskleidžia K. Dvareckas.

Kojų plovimo ritualą, kurį popiežiaus pirmtakai atlikdavo su dvasininkais, Pranciškus atliko ir su kaliniais, ir su pabėgėliais, ir net mazgojo kojas moterims. Bažnyčios tradicijoms nusižengė ir sutuokęs santuokos kursų nelankiusią porą lėktuve, taip pat kai sukritikavo kunigus, kurie atsisakė krikštyti nesusituokusiųjų vaikus.

SIPA/Scanpix nuotr.

„Skiriasi požiūris ir į homoseksualius asmenis – jis paprašė, kad bažnyčia atsiprašytų už smerkimą, tai priimtų su jautrumu. Tai nereiškia, kad keisis bažnyčios mokymas, bet tai kitokia laikysena – nemoralizuojanti ir mėginanti įsijausti, atjausti, ieškoti būdų, kaip pagelbėti, o ne vertinti, nuvertinti ar pajuokti“, – kalba „Aš Esu“ bendruomenės vadovas.

Popiežius Pranciškus yra bendravęs net su astronautais kosminėje stotyje. Kadaise universitete Buenos Airėse jis mokėsi chemijos, o po to, kai 22-ejų įstojo į jėzuitų ordiną, įgijo filosofijos ir teologijos daktaro laipsnį.

Jiis turi paskyrą tviteryje ir laisvai kalba ispaniškai, lotyniškai, itališkai, vokiškai, prancūziškai, o supranta ir portugalų, anglų bei ukrainiečių kalbas. Pontifikas keliasi pusę penkių ryto, mėgsta keliones autobusu, tango ir futbolą. Daugelį jis žavi modernumu ir atlaidumu.

Net berniuką, prisipažinusį, kad jo miręs tėvas buvo netikintis, pontifikas ramino, jog jis tikrai nukeliavo į rojų – esą ten pakliūva visi žmonės, net ir nutolę nuo bažnyčios – svarbiausia, kad nenutolę nuo gerumo.

Visus renginius, kuriuose dalyvaus rugsėjo pabaigoje Lietuvoje viešėsiantis popiežius Pranciškus, transliuos LRT.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.