Lietuvoje

2018.08.14 06:49

Optimizmu dėl šilumos kainų trykšta tik politikai

Brangstant biokurui, šilumininkai skambina pavojaus varpais – pasak jų, jei nebus pokyčių, už šildymą teks mokėti dešimtadaliu daugiau.  Valdžia ramina – dar spės pertvarkyti šilumos rinką, kad gyventojų sąskaitos nenuskurdintų. Vis dėlto tendencijos rodo, kad neišgalinčių mokėti už šilumą vis daugėja. Pasak energetikos ekspertų, kainos už šildymą tik augs.

Vilnietė Vida Daniuškevičiūtė į Socialinių išmokų skyrių atėjo pašalpos. Moteris negauna nė 130 eurų pensijos, taigi, atėjus šaltajam sezonui, ji čia tikrai sugrįš kompensacijos už šildymą.

„Aš iš savo pensijos už šildymą nesusimokėčiau, nebent koks nors vieno kambariuko butukas būtų“, – sakė V. Daniuškevičiūtė.

Tokių kaip Vida vien Vilniuje – virš 10 tūkst. Skaičius nuolat auga. 

„Lyginant praeitą ir šį sezoną – gavėjų skaičius didėjo 20 proc.“, – pasakojo Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių išmokų skyriaus atstovė Inga Grinevič.

Negalinčių  išsimokėti už šildymą kompensacijoms skiriami milijonai. Gali būti, kad atėjus šildymo sezonui, už karštus radiatorius teks mokėti dar daugiau – dabartiniais šilumininkų skaičiavimais – nuo kelių proc. iki dešimtadalio.

„Jei niekas nepasikeis, pagal dabartines kainas augimas gali būti 10 proc. Kol kas – prognozė, nes realaus kuro nupirkto dar nėra“, – kalbėjo Šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas Valdas Lukoševičius.

„Tikslas – kad šilumos kaina neaugtų. Šiai dienai kalbėti apie šilumos kainos augimą būtų neatsakinga“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Dėl brangesnės medienos bei degalų brangsta ir biokuras, o dėl to kyla ir šilumos kaina. Todėl šilumininkai susitiko su energetikos ministru – netrukus reikės pirkti dar daugiau biokuro ir kaina gali būti dar didesnė.

„Mes gąsdinam visus dabar, nors pagrindiniai kiekiai bus perkami vėliau. Tikimės, kad kainos palankios vartotojui. Reikia vengti priežasčių, kad šildymo sezonas būtų palankus“, – teigė Šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas V. Lukoševičius.

Ministras tikina dar spėsiantis padaryti pakeitimus iki šildymo sezono, ir sąskaitos gyventojams augti apskritai neturėtų.

„Mes žiūrim instrumentus ir priemones, kas padėtų suvaldyti situaciją, kad augimo nebūtų. Viena iš priemonių – skaidresnis  biržos veikimas, įgalinant tiekėjus pardavinėti sukauptą biokurą neatidėliojant, kad būtų naudinga ne tik tiekėjams, bet ir vartotojams“, – kalbėjo energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Kad radiatorių šiluma nekainuos daugiau, kartoja ir premjeras – valdžia imsis visų priemonių.

„Matome tendencijas, kad žaliavų kainų brangimu bandoma prisidengti. Valstybė turi įrankius, tikrai intervenciją darys. Turime įmones, kurios turi dalyvauti. Poveikį galime padaryti, kad biokuro kainos nešoktų į tas aukštumas, kur dabar prognozuojama“, – sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Tačiau optimizmu dėl šildymo kainų trykšta tik politikai. Energetikos ekspertai sako, kad nieko nebepadarysi – gyventojai turi ruoštis kainų šuoliui.

„Biokuro paklausa didės, tai automatiškai ir kaina didės, nereikia turėti iliuzijų. Iš principo pigios energijos laikai baigėsi gana seniai“, – teigė apžvalgininkas Rytas Staselis.

Trūkstamo biokuro reikės tik daugiau. Centrinėje šilumos sistemoje šiuo metu naudojama apie 70 proc. biokuro. Šis skaičius bus dar didinamas.