Lietuvoje

2018.07.24 23:13

Kaimynai nepritaria šimtametę liepą ginančiai sodybos savininkei: asfaltuotas kelias labiau reikalingas

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.24 23:13

Ginčas dėl medžių kirtimo supriešino Druskininkų savivaldybės Vilkanastrų kaimo bendruomenę su vasaras savo sodyboje leidžiančia moterimi iš Vilniaus. Jos sodyboje augančią šimtametę liepą reikėtų kirsti platinant vietinį kelią, kurio labai laukia vietos gyventojai. Druskininkų savivaldybė teigia, kad kelias rekonstruojamas, laikantis teisės aktų. Sodybos šeimininkė mano, kad yra pažeista jos nuosavybės teisė.

Smuikininkė iš Vilniaus Indrė Skuminienė nuo pirmadienio gyvena palapinėje. Ją pasistatė savo sodyboje po šimtamete dvikamiene liepa, taip norėdama ją išsaugoti nuo nukirtimo.   

Medis trukdo praplatinti ir asfaltuoti vietos kelią.

„Aš tai nesitrauksiu. Mane išveš su antrankiais. Užsienyje yra daugelyje vietų medžiai saugomi, apeinama, padaromi borteliai aplink juos. Galima kelią parvesti net taip tiesiai, kaip yra susiplanavę“, – sakė sodybos savininkė I. Skuminienė.

Tokiu kaimynės elgesiu, kai ši įvairioms institucijoms rašo skundus, piktinasi Vilkanastrų kaimo bendruomenė. Esą dėl to gali užsitęsti kelio rekonstrukcija, todėl ir susirinkimas prie liepos, tapusios susipriešinimo objektu, buvo emocingas.

„Ir man, pavyzdžiui, pjaus. Ąžuolo gaila, bet man kelias geriau, negu tas ąžuolas. Pernai vasarų ji tik dvi savaites buvo čia, o mes gyvenam visą laiką“, – sakė I. Skuminienės kaimynė.

Druskininkų savivaldybė iš sodybos šeimininkės gavusi skundą, surengė apklausą. Dauguma pritarė, kad liepa būtų nupjauta. 

„Mes čia dūstam nuo dulkių, kelias labai reikalingas“, – kalbėjo vietos gyventojas Jonas Kaladinskas.

Aplinkosaugininkai brandų medį, nors kamienas ir paveiktas puvinio, siūlo kol kas išsaugoti.

„Dėl to liepų dabar negalima kirsti, nes yra medžių vegetacinis laikotarpis, kuris baigiasi maždaug apie rugsėjo pabaigą“, – teigė Druskininkų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Žydrūnas Navickas.

„Tiek eismo saugumo, tiek želdynų komisijos pasakė, kad Vilkanastrų kaime auganti dvikamienė liepa iš tiesų yra pavojinga tiek žmonių, tiek eismo saugumui“, – kalbėjo Druskininkų savivaldybės viešųjų ryšių specialistė Diana Sinkevičiūtė.

Sodybos šeimininkė pripažįsta, kad tiksliai nežino savo žemės nuosavybės ribų, kur turi eiti kelias, nes nėra atlikti geodeziniai matavimai, o Druskininkų savivaldybė liepai kirsti jos sutikimo neprašė.

„Šiuo metu liepos patenka į kelio zoną, todėl vykdant projektą  dėl kelio remonto, atsiklausti gretimų sklypų savininkų nereikia“, – teigė Druskininkų savivaldybės Teisės ir metrikacijos skyriaus vedėjas Renaldas Viščinis.

Advokatas Saulius Dambrauskas, kovojęs su medžių iškirtimu Kaune, sakė, kad  net ir neturint geodezinių matavimų, savivaldybė negali pažeisti žmogaus nuosavybės teisės.

„Tai yra jo nuosavybės teisė. Medis, tai yra didelė vertybė pagal jo amžių, pagal dydį, būklę, tai šiuo atveju aš manau, kad taip nedera elgtis. Bet kuriuo atveju, tai būtų nuosavybės teisių pažeidimas“, – kalbėjo S. Dambrauskas.

Pasak advokato, sodybos savininkė gali reikalauti nepriklausomos želdinių būklės  ekspertizės, tačiau tai užtruktų, o savo teises ginti teisme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.